I ohřev vody něco stojí. Jak ušetřit se dozvíte na veletrhu For therm. | Aktuálně | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Aktuálně » Článek

I ohřev vody něco stojí. Jak ušetřit se dozvíte na veletrhu For therm.

19. 2. 2015

Přestože mnoho českých domácností šetří na topení, většina z nich zapomíná šetřit na ohřevu vody. Mnozí považují ohřev vody za zanedbatelný náklad. Málokdo si ale uvědomí, že čtyřčlenná rodina ročně spotřebuje v průměru 73 kubíků vody (50 litrů denně na osobu), jejíž ohřátí může stát až desetitisíce. Při výběru ohřevu vody je proto důležité pečlivě zvážit ekonomické hledisko jednotlivých řešení. Nové, vylepšené technologie představí čeští i zahraniční výrobci na veletrhu FOR THERM v době od 15. až 19. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Na souběžné konferenci vystoupí specialisté na vytápění, vzduchotechniku, komínové systémy a alternativní zdroje energií.

Různé způsoby, jak ušetřit za teplou vodu

Způsobů, jak ušetřit náklady na energie, je mnoho. Vlastníci rodinných domů i bytová družstva vědí, že by měli zateplit fasádu, vyměnit stávající netěsnící okna za plastová, nebo koupit nový, účinnější kotel. Málokdo si ale uvědomuje, že ve starším domě může být velkým „žroutem“ peněz teplá voda. Čtyřčlenná rodina za tento dnes běžný standard může zaplatit přes deset tisíc korun ročně. Náklady je možné snížit na minimum. Při výběru úspornějšího způsobu ohřevu vody je nutné brát ohled na chod jednotlivých domácností. Ne vždy je nutné měnit stávající způsob. Někdy stačí desítky let starý přístroj vyměnit za nový, účinnější.

Ten, kdo se pustí do rekonstrukce, by měl zvážit například rozsah stavebních úprav nebo vstupní náklady na pořízení. Důležité také je, jak často bude v odběrném místě teplou vodu potřebovat. Na chalupy a do kanceláří jsou vhodné elektrické průtokové ohřívače, které dokáží okamžitě reagovat na otevřený kohoutek. Hodí se spíše pro krátkodobý a nepravidelný odběr vody. Nejčastějším způsobem ohřevu vody je ohřev elektřinou a následné uchování teplé vody v tlakových zásobnících neboli bojlerech. Staré plynové karmy jsou zase často nahrazeny kondenzačním kotlem, který umožňuje zároveň vytápění bytu.

Další možný způsob

Současný trend snižování energetické náročnosti budov nabízí i další způsoby. Náklady na nákup těchto zařízení jsou sice vyšší, ale investice se během několika let vrátí v podobě roční úspory energií. Navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Například ohřev vody pomocí solárních panelů vyjde na minimum. Uživatel může ušetřit až 70 % nákladů v porovnání s elektřinou či plynem. Panely mohou navíc pomoci i s vytápěním. Levný ohřev vody je umožněn tepelným čerpadlem, které může být také napojené na otopný systém. Existuje i varianta bojleru s integrovaným tepelným čerpadlem, který k ohřevu vody využívá odpadní vzduch z domu. Tento bojler by měl v porovnání s klasickým elektrickým ušetřit až 70 % nákladů.

Program Nová zelená úsporám

Zájemce o výměnu zdroje tepla pro ohřev teplé užitkové vody by měl podle předběžných informací podpořit také program Nová zelená úsporám pro roky 2015–2020. O těchto a dalších alternativních možnostech ohřevu teplé vody a o novinkách v oboru vytápění, vzduchotechniky, komínových systémů a alternativních zdrojů energií se můžete dozvědět více na veletrhu FOR THERM, jehož 6. ročník se bude konat 15.–19. září 2015 na výstavní ploše PVA EXPO PRAHA v Letňanech.






publikováno: 19. 2. 2015, v rubrice Aktuálně
Štítky: Nová zelená úsporám, spotřeba vody, úspory, úspory energií, voda

Nejčtenější články v rubrice Aktuálně:

Další články v rubrice Aktuálně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007