Metoda pozitivní potivace - kvalitní výcvik psa s láskou | Chalupa a hobby | Bydlet v panelu

Metoda pozitivní potivace - kvalitní výcvik psa s láskou

21. 12. 2016

Základní výcvik každého psa má vždy smysl. Nejen, že eliminuje nežádoucí projevy chování, ale také významně posiluje vztah psa a jeho pána. Pryč jsou časy, kdy odborníci na výchovu a výcvik psů doporučovali používání metod, které nerespektovaly přirozenou hravost psa. Ke každému cviku pejska nutili strachem a bolestí a při neposlušnosti, či nepřesném provedení cviku, doporučovali tělesné tresty. V dnešní době již převládá moderní trend výchovy, kdy pejskovi je pamlskem potvrzována správná činnost a výcvik může být zábavou jak pro cvičitele tak pro pejska. Seznamte se s metodou pozivitní motivace blíže a vyvarujte se případných chyb.

Základem výcviku a výchovy psa je pochopení, že pes není člověk, že nám nerozumí, neumí naši řeč a je na nás, lidech, abychom svoje požadavky „přeložili“ do psí řeči a začali používat signály, ze kterých pejsek pochopí, co se od něj vlastně chce. Nejdůležitějším signálem je odměna pejska za správnou činnost. Je důležité dát pejskovi najevo, že udělal něco, co se po něm chce a za každý pejskův úspěch mu poskytnout příjemný zážitek. Pozitivní motivace také zvyšuje ochotu pejska k práci, ať už je jakákoliv. Pozitivní motivací se pejsek dá naučit vše, na co si lidé vzpomenou – snad kromě létání.

Bez pamlsků to nepůjde

Nejčastějším nástrojem pozitivní motivace je pamlsek. Jeho použití je snadné a rychlé. Používání pamlsků je ale nutné se naučit, jak ze strany páníčka, tak ze strany pejska. Cvičitel psa si musí předem připravit dostatečné množství pamlsků tak, aby byly snadno dosažitelné. Na odměnu je čas asi dvě vteřiny, kdy si pejsek pamatuje, za co pamlsek dostal. Po tomto velmi krátkém čase už pejsek dostává pamlsek „za nic“.
Na druhou stranu pejsek musí vědět, že páník má někde u sebe pamlsky, které dostane za spolupráci. Nácvik používání pamlsků by vždy měl začínat na klidném místě, kde pejsek nebude zbytečně rušen a kde se může plně soustředit na páníčka a pamlsky. Z tohoto důvodu je ideální, když se pozitivní motivace začne používat ve chvíli, kdy si člověk přinese domů malé štěně. V klidu domova se štěně nejlépe naučí, že styk s člověkem se mu vždy vyplatí a že správné chování vždy přinese odměnu v podobě chutného pamlsku.

I starého psa lze naučit poslušnosti

S pozitivní výchovou a výcvikem pejska lze začít v každém věku. Přísloví, že starého psa novým kouskům nenaučíš, neplatí. Všichni chovatelé jsou vždy překvapeni, jak rychle a spolehlivě pozitivní výchova přináší nádherné výsledky i u starších pejsků.

Nechvátejte

Jakmile pejsek pochopí princip odměňování, může začít výcvik. Každý cvik, i ten nejjednodušší, musí být rozdělen na řadu postupných kroků. Každý dílčí krok musí být odměňován. Při nežádoucím chování pejska pamlsek slouží k jeho „ukáznění“. V praxi to znamená, že pejska, který reaguje nepřesně na daný povel, je nutné pamlskem přivést na „správnou cestu“ a tu mu potvrdit odměnou. Je obrovskou chybou pejska do splnění povelu různě tlačit rukou, tahat ho za vodítko, škubat s ním atd. To jsou signály, kterým pejsek nerozumí a může je vyhodnotit jako agresivitu ze strany svého okolí, které se někteří pejsci neváhají bránit. Úplným extrémem jsou hulákající páníci, kteří pejskovi kladou důrazné dotazy typu „co jsem ti říkal“, „co to zase děláš“ apod. Základem úspěšné výchovy a výcviku pejska je uvědomit si, že pes umí jen to, co ho člověk naučí. Pozitivní motivaci lze uplatnit i při použití zákazových povelů. Někdy je nutné pejskovi jeho činnost zakázat, ale po přerušení této činnosti pejsek opět musí být odměněn. Tím se mu potvrdí jeho žádoucí činnost.

I člověk při výcviku chybuje

Použití pozitivní motivace někdy v sobě skrývá malé nebezpečí. Cvičitel by měl vždy přesně vědět, za co a v jaké situaci pejska odměňuje. Často se setkávám se situací, kdy cvičitel potvrzuje pamlskem pejskovi chování, které vzápětí může vyústit v nežádoucí činnost. Tyhle chyby jsou vždy na straně člověka, který ne úplně rozumí signálům, které svému okolí dává jeho pes. Nácvik použití pamlsků je tedy příležitostí i pro cvičitele poznat svého pejska, poznat i drobné změny v jeho chování a umět je včas rozeznat a správně na ně reagovat. Pozitivní motivace je i účinným trestem. Pejsek v dané situaci svůj pamlsek nedostane, a to je pro většinu pejsků velmi nepříjemné. Správně vychovaný pes v této chvíli začne nabízet různé odpovědi a stačí jen chvilku počkat na tu správnou. Tomuto typu výcviku se říká shaping, tedy tvarování.

Pozorujte, co má váš pes nejraději

Při výchově a výcviku je nutné druh pamlsků střídat. Každý, kdo cvičí pejska, po určité době zjistí, že některé pamlsky si pejsek vezme, „aby neurazil“, po některých se „může utlouct“. Při výchově a výcviku pejska je velmi důležité odměny odstupňovat. Pejsek je tak motivován k nejvyšším výkonům, protože se na chutné pamlsky těší. Používáním různých pamlsků se dává pejskovi najevo stupeň důležitosti dané fáze výcviku. Nejchutnějším pamlskem dávám najevo obrovskou radost z velkého úspěchu pejska.

Pamlsek nesmí být na škodu!

Pamlsky je důležité volit i podle jejich vlivu na organismus pejska. Pochoutky založené na tradičních obilovinách, s vysokým obsahem cukrů, jsou sice pro pejsky velmi přitažlivé, ale rychle zvedají hladinu cukru v krvi. Po jejím poklesu se u pejska dostaví pocit hladu a pejsek se přestává soustředit na výcvik. Navíc zvýšený přívod sacharidů může mít nepříznivý vliv na zdraví chrupu pejska a někdy i může negativně působit na jeho tělesnou kondici. V neposlední řadě je nutné zmínit i „schopnost“ těchto pamlsků vyvolávat alergie.
Velmi často se lze při výcviku setkat s pamlsky, které sice hezky vypadají, jsou krásně barevné, ale jejich společnou nevýhodou je velmi nízká stravitelnost. Takový pamlsek rychle zaplní žaludek pejska a pejsek, místo poslouchání povelů, hledá místo, kde by v klidu vytrávil. U těchto pamlsků je také na závadu obsah různých chemických barviv a dochucovadel, o jejichž vlivu na zdraví pejska netřeba diskutovat.
Nejlepší odměnou pro pejska jsou pamlsky vyrobené z masa. Maso je pro psa přirozeným zdrojem živin, je snadno stravitelné a masové pochoutky je tedy možné používat i při dlouhodobém výcviku. Pejsci, vzhledem ke svému původu, maso milují. Masové pamlsky jsou pro ně vždy velmi atraktivní a povzbuzují pejsky k nejvyšším výkonům. Maso také nemá na organismus pejska žádné negativní vlivy.
Každý pejsek má jiné chutě, preferuje jiný typ pamlsků. Je důležité tedy používat pamlsky různých druhů a pamlsky různé hodnoty. Značka pamlsků pro pejsky Brit přichystala novou řadu produktů Let's Bite, kde lze nalézt pamlsky z různých druhů masa. Z pestrého sortimentu lze vždy vybrat takový pamlsek, který konkrétní pejsek bude nejvíce preferovat a bude pro něj tedy nejvyšší pozitivní motivací. Mezi nabízenými pochoutkami naleznete i takové, které jsou vhodné pro pejsky s citlivým zažíváním nebo alergií.

Znáte funkční pamlsky?

V poslední době se mezi chovateli rozšířil chvályhodný trend používání takových pochoutek, které v sobě spojují prvek pozitivní motivace a zároveň pomáhají zlepšovat zdraví a kvalitu některých orgánů pejskova těla. Jedná se například o pamlsky, které pečují o chrup pejska, o jeho ústní dutinu, chrání zdraví kloubů, zlepšují zdraví kůže a srsti. Tyto tzv. funkční pamlsky jsou také součástí nové řady pamlsků Let's Bite.
Pozitivní motivace je důležitým nástrojem k upevňování vzájemných vztahů pejska a člověka. Naše soužití se psy by mělo být naplněno vzájemným pochopením a radostí. Pamlsek je jednou z hlavních cest, jak svému pejskovi mohu dát najevo, že jsem šťastný, že ho mám.






publikováno: 21. 12. 2016, v rubrice Chalupa a hobby
Štítky: hobby, pes

Nejčtenější články v rubrice Chalupa a hobby:

Další články v rubrice Chalupa a hobby:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007