Co byste měli vědět o grilování, 2. díl | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Článek

Co byste měli vědět o grilování, 2. díl

28. 6. 2011

Grilování je v dnešní uspěchané době oblíbeným způsobem trávení času, kdy se můžeme zastavit a v klidu s přáteli či rodinou vychutnávat pohodu, užívat si teplého počasí a skvělých gastronomických zážitků. Lidé na celém světě grilování milují – původní příprava pokrmů nad otevřeným ohněm přetrvala staletí, dnes můžete stejně dobře grilovat také s pomocí plynu nebo elektřiny. Výhodou grilování je, že se používá méně tuku, pokrm má výraznější chuť.

Tipy a rady Václava Modelského, jednatele Weber-Stephen CZ&SK spol. s r.o.

Gril

Vyberte si správný gril. Pokud si kupujete svůj první gril – vybírejte pečlivě. Raději zvolte značkový gril, u kterého máte záruku, že vám vydrží v dobrém stavu celou řadu sezón. Zvažte, kolik místa na gril máte k dispozici. Kolik lidí s vámi bude obvykle grilovat. Rozmyslete si, zda zvolíte gril plynový, elektrický či gril na dřevěné uhlí. Zjednodušeně řečeno – plyn je pro náročné a pro profíky, elektrický šetří čas, odpadá také manipulace s uhlím, gril na dřevěné uhlí je klasika.

Individualismus

Barevná je má oblíbená barva, prohlásil kdysi architekt Walter Gropius. V nabídce Weber najdete grily z řady Color Line, které ocení výrazné osobnosti. Tyto grily jsou mile výstřední, ale nešokují. Vybírat můžete ze čtyř barev.

Jídlo

Včas si naplánujte, co budete připravovat. Maso i zeleninu nakupte dopředu a připravte si marinádu. Marinujte den před grilováním. Nejčastěji grilujeme steaky, žebírka a klobásky. V létě, kdy je teplo se dobře hodí lehké pokrmy – finger food, které můžete uzobávat rukou. Např. malé špízky z masa, ryb nebo sýra, kousky zeleniny, ovoce. K tomu podávejte dipy a omáčky. Hosté jistě ocení i několik druhů salátů (zeleninový, ovocný nebo třeba těstovinový). Mějte i zásobu tmavého i bílého pečiva. Pokud se oslava protáhne do večera, vaši hosté ocení i lehký dezert. A i ten můžete na grilu připravit.

Nádobí, sklenice, příbory

Mějte jich raději více než méně. Praktické je papírové nádobí na jedno použití. Optimální pohoda je při grilování vždy otázkou také správného náčiní. Nepodceňujte tedy příslušenství pro přípravu, úpravu i čištění. Weber má ve své nabídce celou řadu grilovacích pomůcek a doplňků. Od kleští, obraceček, přes zapalovače, termosondy až po nádobí a celé spektrum tálů, grilovacích mřížek, stojanů či špízů.

Omáčky

Pokud nemáte čas nebo chuť si připravovat vlastní marinádu či kořenící směs. Můžete využít hotové grilovací omáčky. V nabídce Weber najdete hned čtyři: Ovocný kari sen, Starou dobrou barbecue, Máminu speciální a Červenou ostře kořeněnou.

Pití

Mějte dostatek nápojů. Ke grilování máme nejraději pivo, hosté si rádi sami čepují – celá řada značek vyrábí pivo s pípou pro domácí použití. Důležité je, aby nápoje byly dobře chlazené, dejte je včas do ledničky a připravte si dostatečné množství kostek ledu pro nealko.

Q – Weber QTM

vysoce praktické grily (plynové a elektrické) jedinečného tvaru. Moderní varianta tradiční myšlenky grilu s poklopem. Grily Q budou vaší party vždy oporou, ať už vyberete přenosnou variantu nebo gril vč. pracovní desky a stojanu.

Roztápění

Na palivový rošt vložte 2 až 3 podpalovací kostky a zapalte je. Umístěte startovací komín s grilovacími briketami přímo nad podpalovací kostky. Po asi 30 minutách, kdy jsou kostky žhavé, resp. pokryté šedavým popelem, vysypte horké brikety na palivový rošt nebo do košů na uhlí. Díky komínu se brikety velice rychle rozžhaví a dosáhnou nejvhodnější teploty.

Searing

Anglické slovo sear znamená „prudce opéct“. Při tomto způsobu se povrch masa, ryby či drůbeže dostane na krátkou dobu do přímého kontaktu s horkým kovem, kdy se na povrchu pokrmu vytvoří charakteristický otisk grilovací mřížky. Při vysoké teplotě se na grilovaném pokrmu vytvoří hnědá, křupavá kůrčička. Po tomto prudkém opražení se pokrm jemně griluje až na požadovaný stupeň.

Uhlí

Pro ty, kdo milují praskání dřeva, doporučujeme Weber Steak House Restaurant dřevěné uhlí, jeho extra velké kusy pro kotlové grily. Uhlí se vyrábí z paraguayského kebračového dřeva, sušeného na vzduchu.

Vůně

Chuť grilovaného pokrmu můžete dotáhnout vůní udících lupínků. Lupínky stačí namočit do vody a položit je na rozžhavené uhlí nebo dílu na uzení u plynového grilu. Maso může získat vůni po ořeších (hickory či pekan) či jabloňovém nebo třešňovém dřevu.






publikováno: 28. 6. 2011
Štítky: dobrý tip, hobby, pro dobrou chuť, životní styl

Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007