Maminky s kočárkem, nebojte se usnadnit si život | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Maminky s kočárkem, nebojte se usnadnit si život

7. 9. 2013

Každá maminka ví, že pohyb s dítětem, ať už v náručí, nebo v kočárku, nepatří mezi ty nejjednodušší. Do cesty často přicházejí překážky, které si běžně ani neuvědomujeme. Dostat se do patra, překonat schody, vejít se do výtahu, projít dveřmi… Není to vždy zrovna procházka růžovým sadem. Řešením mohou být vhodné úpravy uvnitř bytového domu.

V pasti svého domu

Pohyb s kočárkem venku je dnes poměrně snadný. Mnoho míst je přístupných bezbarié­rově, takže do obchodu, k lékaři nebo třeba do parku se dostanete bez větších obtíží. Řada překážek ale čeká na matky obtěžkané taškami, kočárkem a dítětem od chvíle, kdy se za nimi zavřou vstupní dveře jejich bytu, až do momentu, kdy se ocitnou před domem. Obyvatelky rodinných domů takové starosti řešit nemusí. Co ale maminky z bytových domů, jejichž chodby mnohdy představují labyrint nebo nedobytnou pevnost?

Hlavní nepřátelé – malý výtah a schody

Nejčastější komplikací bývá úplná absence výtahu nebo velmi malé rozměry kabiny, kvůli kterým se kočárek do výtahu nevejde. Další překážku představují schodiště – ať už do patra či před hlavním vchodem, případně do garáže. Obojí lze vyřešit vhodnými domovními úpravami, o kterých by ale v každém případě měli být informováni vaši sousedé. Jde totiž o společné prostory, o nichž rozhodují všichni obyvatelé bytového domu. Proto s nimi nezapomínejte své nápady na zlepšení řešit – třeba na schůzi společenství vlastníků bytových jednotek či bytového družstva.

Nájezdy a plošiny

Na schody nejsnáze vyzrajete díky sklopným nájezdům, třeba z ocelových profilů. Oproti nevhodným náhradám ve stylu položených prken tím zajistíte bezpečnost sobě i svému dítěti. Tyto nájezdy se nejčastěji používají na venkovních schodech vedoucích k vchodovým dveřím. Cena závisí na jejich délce a šířce, které jsou dány rozměry schodiště. Jeden metr čtvereční páru nájezdových pruhů vyjde přibližně na 2 500 korun.

V domech, kde není výtah, může k překonání schodů pomoci takzvaná schodišťová plošina. Je primárně určena pro vozíčkáře a lidi se sníženou pohyblivostí, využít ji ale mohou i maminky s kočárky. Cena se pohybuje okolo 100 000 korun.

Rekonstrukce výtahu

Pokud bydlíte v domě, kde je výtah nejen malý, ale i starý a pro cestující nebezpečný, budete se muset pustit do větších úprav. Takový výtah by měl být v každém případě vyměněn či alespoň zrekonstruován, aby splňoval platné bezpečnostní předpisy. Stav výtahů v České republice je celkově velmi tristní. O tom vypovídají i výsledky letošního průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, podle nichž téměř jedna pětina majitelů bytových jednotek, kteří žijí v domě s pěti a více nadzemními podlažími, považuje stávající výtahy ve svých domech za nebezpečné. Za nový výtah zaplatíte přibližně jeden milion korun. Stojí to však za to. Bezpečí, spolehlivý a ekonomický provoz i pohodlí budou dobrými argumenty i pro vaše sousedy.

Moderní výtahové kabiny nabízí nesrovnatelně větší komfort a prostor, dovnitř se pohodlně vejde i kočárek. Samozřejmostí je vysoká bezpečnost přepravy. /Na snímku výtahová kabina společnosti Trebilift./

Kde na to vzít?

Pokud fond oprav vašeho bytového družstva či společenství vlastníků bytových jednotek nedisponuje dostatečnou částkou, lze se vydat například cestou výhodného úvěru. Ideálním řešením je v těchto případech úvěr ze stavebního spoření.

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úvěry právnickým osobám, které jsou vhodné i pro řešení již zmiňované výměny výtahu či nákup nájezdů nebo schodišťové plošiny. Tyto úvěry jsou poskytovány bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytových jednotek. Konkrétně se jedná o úvěry Kredit a Kredit Plus.

„Pokud se rozhodnete pro realizaci daného záměru, je možné využít obou typů nabízených úvěrů. V případě, že je pro vás rozhodující fixní úroková sazba po celou dobu splácení, doporučila bych vám úvěr Kredit Plus. Pokud je vaší prioritou minimální měsíční zatížení, je pro vás vhodný úvěr Kredit. Oba úvěry je možné poskytnout až na dobu dvaceti pěti let,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny a upřesňuje: „Pokud si bytový dům u nás vezme úvěr ve výši jeden milion korun se splatností dvacet let, budou jeho měsíční splátky přibližně 5 400 korun, v případě dvaceti pěti let se měsíční splátka sníží na částku 4 590 korun. V bytovém domě s pětatřiceti byty se tak bude měsíční zatížení na jednu domácnost pohybovat od 132 korun do 154 korun podle doby splatnosti úvěru.“






publikováno: 7. 9. 2013, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky: BD a SVJ, finance, jak vyřešit?, výtah

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007