Prošlé ověření vodoměru? Fakturu za vodu platit nemusíte! | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Prošlé ověření vodoměru? Fakturu za vodu platit nemusíte!

4. 10. 2013

Provozovatelé někdy podceňují zákonem nařízené periodické ověřování vodoměrů. Ukazují to zkušenosti společnosti ENBRA, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla a vody. Spotřebu naměřenou neověřeným vodoměrem domácnosti nejsou povinny zaplatit. Vodoměry instalované pro účely poměrového rozúčtování spotřeby je nutné ověřovat periodicky každých 5 let.

Domácnosti s neověřeným vodoměrem nemusí platit faktury

Vodoměry patří k měřicím přístrojům, které je nutné ze zákona periodicky ověřovat v autorizované zkušebně. Jenom ověřený vodoměr totiž může poskytnout provozovateli údaje, na jejichž základě lze vystavit spotřebiteli fakturu. Vodoměr na studenou vodu je přitom podle vyhlášky 345/2002 Sb. nutné ověřit jednou za šest let a měřič spotřeby teplé vody jednou za čtyři roky. Ověřovací lhůta vodoměrů, které se používají pro rozúčtování spotřeby vody v domácnostech, je pak pět let.

„Společenstva vlastníků a další majitelé vodoměrů často nechávají jejich ověření v autorizované zkušebně až na poslední chvíli. Provozem neověřených vodoměrů jim přitom mohou vzniknout nemalé problémy a finanční škoda,“ sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby vody a tepla a provozuje síť autorizovaných měřicích středisek. „Pokud spotřebitel zjistí, že jeho vodoměr již překročil ověřovací lhůtu, nemusí platit fakturu za spotřebovanou vodu, majiteli domu pak vzniká škoda. Rok ověření lze přitom dobře poznat ze značky umístěné na přední straně vodoměru.“ doplnil Vlach.

Proč je pravidlené ověřování tak důležité?

Ověření a správná kalibrace vodoměru je pro majitele nájemních domů a společenstva vlastníků velmi důležitá. Autorizovaná zkušebna totiž dokáže odhalit nejen vadné a nepřesně měřicí kusy, ale také vodoměry, u nichž došlo k pokusům o mechanické ovlivnění. Podle statistik společnosti ENBRA přitom počet pokusů o ovlivnění měření vodoměrů mírně roste. Pokusy o neoprávněné ovlivnění měření spotřeby vody jsou přitom jedním z hlavních důvodů zavádění nových moderních technologií měření spotřeby vody.

Lhůty ověřování vodoměrů podle vyhlášky 345/2002 Sb:

• Fakturační vodoměr na studenou vodu: 6 let

• Fakturační vodoměr na teplou vodu: 4 roky

• Vodoměr, který se používá pro poměrové rozúčtování spotřeby v bytech: 5 let


publikováno: 4. 10. 2013, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky: BD a SVJ, jak vyřešit?, voda

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007