Výtah: S jakými riziky se nejčastěji setkáváme? | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Výtah: S jakými riziky se nejčastěji setkáváme?

5. 5. 2012

Díváte se před vstupem do výtahu na zem, jestli tam kabina skutečně je, nebo automaticky vstoupíte do případné černé díry? Máte s sebou pokaždé mobilní telefon, abyste si při zaseknutí zavolali pomoc? Na jednu stranu je zbytečné rizika předjímat, na straně druhé je naše správné chování a především dodržování pravidel bezpečného provozu velmi důležité. Sem patří například opatrnost, aby nedošlo k zachycení části oblečení při jízdě, povinnost správně přepravovat břemena a podobně.

Co naše výtahy trápí nejčastěji?

Mnoho faktorů ale sami ovlivnit nemůžeme. Problémem může například být nefunkční poplachové tlačítko, zastavení mimo rovinu podlahy, nefunkční jištění u dveří nebo nedostatečná odolnost proti vandalům a požárům. Řada lidí se bojí i pádu výtahu. Je ale nutné dodat, že takové nehody se stávají opravdu jen výjimečně, neboť zabezpečení je v tomto případě několik a musela by selhat všechna současně. Rizika, která hrozí, můžeme rozdělit na velmi vysoká – ta vyžadují odstranění ihned, dále vysoká, která je nutné odstranit do 5 let, střední – s lhůtou odstranění do 10 let a nízká, která mají být odstraněna příležitostně. Mezi vysoká a střední řadíme například absenci kabinových dveří, nemožnost komunikace v případě uvíznutí výtahu, chybějící nouzové osvětlení při výpadku elektřiny nebo dřevěnou kabinu výtahu, která je ohrožena případným požárem.

Rekonstrukci nebo výměnu potřebují tisíce dnes běžně provozovaných výtahů. Statistiky ukazují, že se stále na našem území vyskytuje zhruba 50 tisíc osobních výtahů starších 20 let. V těchto zařízeních hrozí více rizik, které je nutné co nejdříve řešit.

Jak opravu nebo výměnu financovat?

Většina majitelů domů se však kvůli vysokým nákladům do modernizací nehrne. Proč vlastně výtah měnit, když jezdí? Důležité je si uvědomit, že nový výtah pomáhá nejen obyvatelům domu, ale i jeho majiteli. Zvyšuje se jeho výkon a bezpečnost pro cestující a zlevňuje provoz. Výměna výtahu v domě s 20 byty stojí přibližně jeden milion korun. Pokud nemá majitel domu na rekonstrukci či výměnu výtahu dostatek prostředků, může využít různých typů úvěrů. „Sdružením vlastníků bytových jednotek či bytovým družstvům nabízíme možnost úvěru určeného přímo na financování rekonstrukce výtahů s možností rozložení splátek až na 20 let,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Na kom je odpovědnost?

Jak je to vlastně s odpovědností za škodu a případné zranění? Pokud si úraz způsobíte sami, jste za něj také odpovědní. Pokud však došlo k újmě na zdraví kvůli zanedbané údržbě, padá vina na majitele domu jako provozovatele výtahu. Toho pak čeká vyšetřování Policií ČR a podle závažnosti úrazu i příslušný trest a samozřejmě náhrada škod.

Bezpečností desatero

1.Do výtahu nenastupujte zamyšleně, ale ujistěte se, že tam kabina opravdu stojí.

2.Nenaskakujte na poslední chvíli.

3.Nepřerušujte zavírání dveří vsunutím nohy nebo ruky. Může se stát, že fotobuňka nebude fungovat.

4.Nepřepravujte velké předměty, které by se mohly ve výtahu během jízdy vzpříčit.

5.Pozor na volné oblečení, které se může během jízdy zachytit.

6.Mějte u sebe mobilní telefon pro případ nefunkčního poplachového tlačítka.

7.Nenechávejte malé děti jezdit samotné. Pokud se výtah zasekne, nemusejí si umět poradit.

8.Ve výtahu stůjte klidně.

9.Během jízdy nekuřte.

10.Pokud se ozývají podezřelé zvuky, výtah během jízdy zadrhává nebo jste zpozorovali jiné nedostatky, kontaktujte správce nebo majitele domu.

Na snímku výtah společnosti VVS-české výtahy s.r.o.






publikováno: 5. 5. 2012, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky: finance, jak vyřešit?, výtah, zdraví

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007