Přehled izolačních materiálů | Exteriér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Exteriér » Článek

Přehled izolačních materiálů

28. 4. 2011

Plánujete zateplovat? Je lepší polystyren, minerální vlna nebo dřevovláknité desky? Máte tušení, kolik izolační materiály stojí? Poradíme vám, kam se který izolační materiál hodí, jaké jsou jeho vlastnosti a kolik za něj zaplatíte. Abyste vybrali správnou izolaci pro zateplení domu, je nutné posuzovat nejen její tepelně-izolační vlastnosti. Důležitý je i materiál, z něhož je izolace vyrobena. Výběr materiálu bychom pak měli přizpůsobit tomu, jakou část domu zateplujeme.

Boom zateplování, který s sebou přinesl program Zelená úsporám (především v letech 2009 – 2010), znamenal rozmach mnoha značek a typů tepelně-izolačních materiálů. Ne vždy se však lze přehledně orientovat v tomto rozsáhlém množství, kdy i v rámci jednoho typu izolantu existuje mnoho výrobců a produktů. Pro lepší orientaci mezi izolačními materiály přinášíme jejich základní přehled a kromě toho nabízíme i cenové srovnání, které prozradí, jak se na nákup připravit finančně.

Pěnové izolační materiály

Pěnové izolační materiály se vyznačují zvláštní strukturou – vzduch je v nich uzavřen v malých komůrkách, v nichž téměř nedochází k přenosu tepla prostřednictvím proudění vzduchu. Součinitel tepelné vodivosti je zde proto nízký, pohybuje se okolo 0,03 až 0,04 W/(m. K) a pěnové izolační materiály se díky tomu staly velmi oblíbeným zateplovacím materiálem.

Pěnový polystyren – EPS

Pěnové izolační materiály se vyznačují zvláštní strukturou – vzduch je v nich uzavřen v malých komůrkách, v nichž téměř nedochází k přenosu tepla prostřednictvím proudění vzduchu. Součinitel tepelné vodivosti je zde proto nízký, pohybuje se okolo 0,03 až 0,04 W/(m. K) a pěnové izolační materiály se díky tomu staly velmi oblíbeným zateplovacím materiálem.

Velmi příznivá cena předurčila pěnový polystyren k tomu, aby se stal nejčastěji používaným tepelně izolačním materiálem v tuzemsku. Jeho výhodou je lehká opracovatelnost a nízká hmotnost, proto je manipulace s ním celkem jednoduchá. Pěnový polystyren vykazuje velkou tuhost v tangenciálním směru (např. oproti minerální vlně), určitým rizikem je na druhou stranu menší odolnost vůči vlhkosti a tlaku.

Šedý polystyren

Novějším typem pěnového polystyrenu je tzv. „šedý polystyren“, který má zhruba o 20–25 % lepší izolační účinky než běžný polystyren. Tento typ polystyrenu s přídavkem grafitu je ale na druhou stranu o něco dražší a je nutné ho instalovat ve stínu, protože hrozí riziko popraskání fasády vlivem tepelné roztažnosti.

Extrudovaný polystyren

Za extrudovaný polystyren si oproti pěnovému sice o něco připlatíte, nabídne vám ale lepší vlastnosti. Nehrozí u něj např. riziko nasákavosti, protože má uzavřené póry.

Pěnový polyuretan PUR Pěnový polyuretan PUR je další z řady syntetických izolačních materiálů, které se vyrábí z ropy. Jeho tepelně izolační vlastnosti jsou velmi příznivé. Nevýhodou pěnového polyuretanu je citlivost na UV záření, je proto nutné opatřit ho vždy ochranným nátěrem (to se ovšem netýká jen PUR, ale i polystyrenu).

Pěnové sklo

Jedním z novějších izolačních materiálů je pěnové sklo. Vyznačuje se parotěsností, nenasákavostí, nehořlavostí a velkou tlakovou únosností, což přispívá k jeho využívání např. pro izolaci základů či plochých střech. Dalším plusem pěnového skla je jeho ekologický původ – vyrábí se z mletého, často recyklovaného skla, které se napěňuje pomocí oxidu uhličitého. Cena se pohybuje od 650 Kč do 700 Kč.

Minerální izolační materiály

Skelná vlna

Skelná vlna je jeden z minerálních izolačních materiálů. Ty se vyrábí tavením hornin, v tomto případě z křemene, k němuž se přidávají další příměsi. Výhodou skelné vlny je nízký difúzní odpor, což znamená, že izolace je vysoce paropropustná. Ani skelná vlna nemá pouze klady. Jedním z jejích negativ je např. poměrně velká nasákavost, což neumožňuje použít ji do vlhkých míst.

Minerální vlna

Stejně jako skelná vlna není ani minerální vlna vhodná do vlhkých míst, protože se vyznačuje vysokou nasákavostí. Své využití často nachází při izolaci fasád, kolem oken, izolaci střech či všude tam, kde je požadován nehořlavý izolační materiál.

Alternativní izolační materiály

Dřevovláknitá izolace

Dřevovláknité desky jsou oblíbené nejen pro své tepelně-izolační vlastnosti , ale také díky svému ekologickému původu. Jsou vyráběny z obnovitelných zdrojů – krátkých jemných vláken měkkého dřeva, k nimž se přidávají vodoodpudivé látky a pryskyřice. Výsledným produktem jsou izolační desky, běžně dodávané v tloušťkách 6 až 200 mm.

Konopí

Stejně jako u dřevovláknité izolace jsou konopné desky dobře propustné pro vodu a aby vykazovaly větší ohnivzdornost, jsou opatřeny retardéry hoření. Jako tepelná izolace se konopí využívá např. pro izolaci střech, stěn, či akustickou izolaci podlah.

Sláma

Tepelně-izolační vlastnosti prověřené staletími má další z řady alternativních izolačních materiálů – sláma. U slaměné izolace ale počítejte také s větším množství práce – její aplikace je poněkud náročnější než u klasických izolačních materiálů. Na druhou stranu příjemným pozitivem slaměné izolace je příznivá cena. 

Ovčí vlna

Čistě ekologickou a zdravotně nezávadnou tepelnou a akustickou izolaci představuje ovčí vlna. Vlákno ovčí vlny je velmi trvanlivé a tento typ izolace se hodí i do různě tvarovaných míst a prostor, kterým se díky své pružnosti dokáže přizpůsobit. Zajímavou vlastností izolace z ovčí vlny je její schopnost vázat na sebe vlhkost, kterou posléze uvolňuje do vzduchu podle aktuální vlhkosti interiéru. Izolace z ovčí vlny musí být ošetřena látkami, které zajišťují její odolnost vůči hmyzu, plísním a zvyšují její požární odolnost.

Další tepelně-izolační materiály

  • Celulózová izolace
  • Expandovaný perlit
  • Vakuová izolace – VIP

Zdroj: www.nazeleno.cz






publikováno: 28. 4. 2011, v rubrice Exteriér
Štítky: pro pohodlnější práci, úspory, zateplování

Nejčtenější články v rubrice Exteriér:

Další články v rubrice Exteriér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007