Buďte připraveni na nečekané výdaje. Založte si spořicí účet | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Buďte připraveni na nečekané výdaje. Založte si spořicí účet

29. 9. 2020

V souvislosti s aktuální pandemií koronaviru stále více Čechů myslí na rezervy a zakládá si spořicí účty. To ostatně dokazují i data z největších českých bank. K čemu se spořicí účet hodí? Je vhodnou volbou při spoření na bydlení? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a podle čeho spořicí účet vybírat?

K čemu slouží spořicí účet?

Spořicí účet slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků. Lidé si ho velmi často zakládají spolu s běžným účtem vzhledem k tomu, že jsou na něm finanční prostředky zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než právě na běžném účtu.

Formy spořicích účtů

Při zakládání spořicího účtu si můžete vybrat ze dvou forem. Zvolit můžete buď spořicí účet s výpovědní lhůtou, nebo spořicí účet bez výpovědní lhůty.

Spořicí účet s výpovědní lhůtou

V tomto případě mívají spořicí účty výpovědní lhůtu několik dnů nebo týdnů až jeden rok. V případě, že peníze vyberete před uplynutím výpovědní lhůty, musíte počítat s poplatky.

Spořicí účet bez výpovědní lhůty

Pokud zvolíte spořicí účet bez výpovědní lhůty, můžete si z něj peníze vybrat okamžitě bez jakýchkoliv sankcí.

Pro koho je spořicí účet vhodný?

Spořicí účet je vhodný především pro ty, kteří mají k dispozici volné finanční prostředky a nechtějí je investovat dlouhodobě nebo se chtějí vyhnout vyššímu riziku, které s sebou nesou některé jiné produkty s vyšším zhodnocením.

Češi a spoření

Spořicí účty v dnešní době patří k nejoblíbenějším způsobům zhodnocení peněz. Z průzkumu ING Bank vyplývá, že si 23 % Čechů spoří měsíčně 100 až 500 Kč, pětina 500 až 1,000 Kč, 19 % jeden až dva tisíce a 2,5 % lidí více než 10 000 Kč měsíčně. V průměru Češi našetří zhruba 43,200 korun ročně a spoří hlavně z důvodu vytvoření finanční rezervy. Třetina lidí si spoří také na dovolenou, cestování a bydlení.

Podle finančních expertů je ideální, aby si domácnost byla schopná odložit zhruba 20 až 30 % ze svého příjmu stranou každý měsíc. Stejně jako předchozí ekonomická krize, i ta současná způsobená pandemií je charakteristická růstem finančních prostředků na spořicích účtech lidí, kteří nepřišli o práci.

Kolik ukládat na spořicí účet?

Na běžných účtech byste neměli nechávat větší částky vzhledem k inflaci, kvůli které hodnota peněz neustále klesá. Na spořicí účet byste měli odkládat své rezervy. Peníze na běžném účtu by tedy měly sloužit na pokrytí základních potřeb v daném měsíci a fungovat jako rezerva v řádu tisícikorun, zbytek peněz byste měli posílat právě na spořicí účet. Peníze, které našetříte na spořicím účtu, by měly sloužit na pokrytí nečekaných výdajů v domácnosti, jako je například rozbitá lednice, nutná oprava na autě a podobně. Na spořicím účtu byste však neměli mít všechny své úspory, v případě vyšších částek je vhodné uvažovat o termínovaných vkladech nebo investici na kapitálových trzích.

Hodí se spořicí účet na bydlení?

Jak už jsme nastínili výše, finance na spořicím účtu by měly být určeny především na nečekané výdaje, měly by tedy sloužit jako krátkodobé úspory. Spořicí účet není vhodný na dlouhodobé úspory. Na spořicí účet vzhledem k nižším úrokům a inflaci nepatří rezerva na důchod, stejně tak jako peníze na bydlení. Pokud chcete spořit na bydlení, je pro vás ideální volbou stavební spoření s garantovaným zhodnocením peněz a státní podporou.

Výhody spořicího účtu

Spořicí účet v sobě spojuje výhody hned dvou finančních produktů, a sice termínovaného vkladu a běžného účtu. Nabízí tedy zajímavé zhodnocení a také likviditu vložených prostředků. Za vedení spořicích účtů si navíc banky většinou neúčtují žádné poplatky a nespornou výhodou je také skutečnost, že je bezpečnost spořicích účtů velmi vysoká. Spořicí účty jsou totiž stejně jako běžné účty ze zákona pojištěné do výše 100 %, maximálně pak do výše 100 000 eur, můžete se tak tedy spolehnout na prakticky nulové riziko své investice.

Nevýhody spořicího účtu

Mezi hlavní nevýhody spořicího účtu patří nižší zhodnocení finančních prostředků než u jiných investičních produktů a také skutečnost, že u některých bank musíte současně se spořicím účtem vést také běžný účet.

Jak vybrat spořicí účet?

Spořicí účty nabízejí téměř všechny banky. Výše úrokové sazby tohoto produktu se však u každé banky liší a je závislá na délce výpovědní lhůty a výši zůstatku. U některých bank se setkáte se zhodnocením v řádech desetin procent, ale jiné nabízejí i zajímavé úroky, díky nimž se vám peníze na účtu zhodnotí. Spořicí účet byste proto měli vybírat s ohledem na výši úroků a také limity. Je také dobré zjistit si případné poplatky za zřízení, vedení a zrušení spořicího účtu. Nezapomeňte si také pohlídat, za jakých podmínek slíbený úrok dostanete, některé banky ho totiž podmiňují minimálním a maximálním vkladem.

TIP: ING spořicí účet

Spořicí účet nabízí samozřejmě také ING Bank, která byla v roce 2017 časopisem Global Finance označena za Nejlepší banku na světě. A jaké jsou výhody spořicího účtu ING Konto? První tři měsíce se budou vaše úspory úročit sazbou 0,5 % p. a., a to až do celkové výše 300 000 Kč. Založení spořicího účtu je zcela zdarma a peníze budete mít kdykoliv k dispozici bez poplatků za převod.

Věděli jste, že můžete mít spořicí účet založený už do 15 minut? Zařiďte si ING Konto online třeba hned.






publikováno: 29. 9. 2020, v rubrice Finance
Štítky: finance, úspory

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007