Vlastní, nebo v nájmu, Fakta, podle kterých se budete moci rozhodnout | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Vlastní, nebo v nájmu, Fakta, podle kterých se budete moci rozhodnout

4. 5. 2016

Pokud nevlastníme rodinný domek nebo snad dokonce celý bytový dům, asi většina z nás někdy řešila otázku, zda bydlet v nájmu, nebo si koupit byt a bydlet ve svém. Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři České republiky zpracovaly unikátní ukazatel Index bydlení MP, který srovnává v jednotlivých krajích ČR výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Můžeme se tak snadno orientovat, jaká je právěě v našem regionu situace a na jakou stranu se jazýčky vah přiklánějí. Údaje z Indexu bydlení MP ocení i všichni ti, kteří svůj byt pronajímají.

Kde se nám koupě bytu vyplatí?

Jak z Indexu bydlení MP vyplývá, například v Praze, ve Zlínském kraji nebo na Vysočině není v průměru prakticky žádný rozdíl mezi splátkou úvěru a nájmem (průměrný nájem činí 97 % průměrné splátky nájmu).

Přechod z nájemního bydlení do vlastního je z finančního hlediska velmi dostupný vedle výše uvedených tří regionů i pro občany v krajích Karlovarském, Olomouckém, Královehradeckém, Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském. Měsíční nájemné zde v průměru dosahuje více než 90 % splátky úvěru na bydlení. Naopak velký skok mezi nájmem a splácením úvěru na bydlení čeká na občany v Ústeckém (65 %), Libereckém (71 %) nebo Moravskoslezském kraji (72 %).

Index bydlení MP

Index bydlení MP ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím snazší je pro občana přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastnického financovaného na úvěr.

Kde je koupě bytu dobrá investice?

Poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou za úvěr na bydlení je důležitým ukazatelem také při úvahách o koupi bytu jako investice. Pokud například uvažuje občan o investici do bytu pro další pronájem v Praze, může vhodně zapojit i cizí kapitál, inkasované nájemné investici takřka pokryje. V regionech s nižším poměrem pak musí počítat s nižší návratností své investice.

Obdobné porovnání dosud chybělo

„V České republice dosud chyběl jednoduchý ukazatel, který by byl schopen demonstrovat, do jaké míry je v jednotlivých regionech výhodné pořídit si vlastní bydlení s pomocí úvěru, a kde je naopak dobré uvažovat o nájemním bydlení. Proto jsme ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR zpracovali Index bydlení MP, který na průměrném bytu v jednotlivých regionech porovnává měsíční splátku nájemného na jeden metr čtvereční s průměrnou splátkou úvěru,“ uvedl David Formánek, předseda představenstva Modré pyramid. Jak dále doplnil: „Získaná mapa je zajímavým porovnáním nájmu a splátek za úvěr. Nicméně zatímco po ukončení nájmu nic nemáte, v úvěru jste neomezeným vlastníkem nemovitosti s nezanedbatelnou hodnotou.“

Typ bydlení patří mezi zásadní otázky, které řešíme

„Náklady na zajištění bydlení tvoří významnou část rozpočtu českých domácností. A potřeby každého z nás se v této oblasti hodně liší: roli nehrají jen příjmy, ale například i časový horizont života v daném místě či dostupnost vlastnického bydlení v dané lokalitě. Rolí realitních kanceláří je poradit občanům, jak optimálně tuto základní životní potřebu řešit, a klidně i přesvědčit klienta o lepší řešení, než je plán, se kterým do realitní kanceláře přišel. Náš nový index může při plnění této role realitním kancelářím významně pomoci,“ doplnil ing. Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

Jaká byla zvolena metodika výpočtu Index bydlení MP?

Index bydlení MP je vypočítáván zvlášť pro každý region na základě údajů o průměrné výši nájmu (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) a průměrné splátce úvěru na bydlení Modré pyramidy (průměrná splátka Hypoúvěru v daném regionu s průměrným LTV 87 %) při zohlednění průměrné rozlohy bytu podle údajů ČSÚ. Index udává poměr mezi průměrnou výší měsíčního nájmu v daném regionu a průměrnou splátkou úvěru na bydlení v daném regionu. Výsledný index tedy udává, kolika procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu, a to vždy zvlášť pro každý region.


publikováno: 4. 5. 2016, v rubrice Finance
Štítky: bydlení, finance, nákup a prodej bytu

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007