II. Byt 3 + 1: Změna | Hledáte změnu? | Bydlet v panelu

II. Byt 3 + 1: Změna

13. 2. 2010

Naposledy se vracíme k proměně bytu 3 + 1, se kterým jsme se setkávali pod označením II. Byt 3+1. Opět jsme vybrali takový typ třípokojového panelového bytu, které nepatří z pohledu svých uživatelů k nejšťastnějším. Dveře do prvního pokoje se nachází v bezprostřední blízkosti vstupu do bytu. Naopak předností je, že je to jediný pokoj, který má přímý vstup a není průchozí. Návrh nového řešení získala Petra Funková z Kladna. Ve svém bytě by přivítala větší koupelnu a více úložného prostoru. Nebránila by se výraznějším stavebním zásahům. Dispoziční změny navrhla společnost Kouba INTERIER, s.r.o.

Jakou změnu by paní Petra přivítala?

Paní Petra v bytě žije s maželem a dvouletým synem. Paní Petra se při koupání syna v malé koupelně potýká s kritickým nedostatkem místa. Pro rodinu by si představovala koupelnu větší, ale má obavu, zda to bude v jejím bytě vůbec možné. Druhým přáním je, zda by zkušený projektant dokázal najít další nový a větší úložný prostor, protože již nyní má problém s nedostatkem mís­ta.

Jaké má byt nedostatky obecně?

Dveře do prvního pokoje se nachází v bezprostřední blízkosti vstupu do bytu. Naopak předností je, že je to jediný pokoj, který má přímý vstup a není průchozí.

V koupelně je zásluhou neobvyklého výklenku o trochu více místa, které je možné využít pro umístění pračky, která jinak v koupelně většinou všude překáží. Právě kvůli výklenku ale není možný obvyklý přístup boční chodbičkou, jak je obvyklé u podobného a obvyklejšího typu bytu. Do kuchyně tedy lze vstoupit buď průchodem přes koupelnu, nebo přes obývací pokoj.

Čtvery dveře v obývacím pokoji a jejich rozmístění velmi omezuje možnosti rozmístění vybavení. Jedny z dveří vedou do ložnice a je to jediný vstup. Například při společnosti v obývacím pokoji nemá člen rodiny z ložnice žádnou možnost, jak například navštívit toaletu nebo kuchyni, než přes společný obývací pokoj.

Jaké nové řešení?

Koupelna i WC jsou v původním prostoru, pouze obráceně umístěné. Koupelna je navíc mírně rozšířená na úkor pokoje. V koupelně je opět atypická vana a vešel se i sprchový kout o rozměrech 110*80 cm. WC je vedle vstupu do obývacího pokoje. Dveře jsou do obou místností posuvné, což šetří místo.

Chodba ve vstupní části zůstala v původní šířce, rozšiřuje se až směrem ke komoře. Tam mohou být větší úložné prostory.

Změnou dispozice v bytě nově vznikla komora. Samozřejmě je na úkor pokoje, takže je na majitelce bytu, zda dá přednost většímu pokoji nebo úložnému prostoru. Do komory se opět vstupuje dveřmi posuvnými do pouzdra.

Pokojík má v této variantě cca 6 m2, což z hlediska stavebního zákona nelze považovat za plnohodnotnou místnost. Je však využitelný pro jedno malé dítě nebo jako pracovna. Může být pochopitelně rozšířen zrušením komory.

Kuchyňská linka je do L, stejně jako ve variantě 1. Navíc přibyl výklenek pro umístění pračky a sušičky. Oba spotřebiče mohou být skryty za dvířky nebo roletou.

Obývací pokoj je opět užší – posunem příčka mezi ložnicí a obývákem. V rohu u okna je jídelní stůl. Vedle něj vstup posuvnými dveřmi do ložnice. Vedle dveří je pak sedací souprava a naproti ní nábytek pro TV.

Partnerem soutěže je společnosti Kouba INTERIER, s.r.o., www.kouba-interier.cz


publikováno: 13. 2. 2010, v rubrice Hledáte změnu?
Štítky: nová dispozice bytu, rekonstrukce koupelny, úložné prostory

Nejčtenější články v rubrice Hledáte změnu?:

Další články v rubrice Hledáte změnu?:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007