Jak uspořádat dětský pokoj, aby se v něm dětem dobře bydlelo | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Jak uspořádat dětský pokoj, aby se v něm dětem dobře bydlelo

16. 9. 2019

Zařizujete pokojík pro první dítě, potřebujete ho trochu upravit, protože váš potomek u ž z něj vyrostl nebo čekáte další přírůstek? Ve všech těchto případech budete muset promyslet umístění nábytku v pokoji, aby se vám tam vešlo všechno potřebné.

Možná zařizování pokojíku pořád odkládáte a přemýšlíte nad tím, jak uspořádat dětský pokoj, aby byl funkční a zároveň pěkný. Odpověď je jednoduchá, potřebujete dobrý plán! Nejdříve se zamyslete nad tím, co všechno vaše dítko v pokoji potřebuje a poté si připravte plánek pokoje, kam si jednotlivé kousky nábytku rozestavíte. Pokoj si pomyslně rozdělte na třetiny, v každém dětském pokojíku by totiž měly být tři zóny. Spací a odpočinková zóna (postel a futon či matraci na relaxaci přes den), hrací zóna (místo, kde si dítě hraje) a pracovní zóna (psací stůl se židlí a úložné prostory jako jsou poličky nad stolem, šuplíky, skříňky).

Konkrétní dispozice jednotlivých zón se pak bude lišit podle věku dítěte a také podle toho, jestli v pokoji bude jedno, dvě nebo více dětí. Při zařizování berte v potaz koníčky a zájmy dítěte, jeho názory na vybavení i povahu. Nejdůležitější je, aby se mu v pokojíku líbilo.

Spací zóna

Dominantou této zóny je zcela logicky postel. Na internetu můžete najít nejrůznější návody, jak správně umístit postel v dětském pokoji. Ať se rozhodnete řídit jakýmkoliv z nich, držte se jednoduchého pravidla, postavte ji tak, aby dítě vidělo na dveře a mělo tak přehled o tom, kdo vchází do pokoje. Pokud je to možné, umístěte ji ke stěně či do rohu, děti se tak cítí bezpečněji.

V případě, že zařizujete pokoj pro více dětí, nebojte se vyvýšené postele, které se z části překrývají nebo dětské rohové postele. Obě řešení vám získají místo ro úložné prostory a těch v dětském pokoji není nikdy dost.

Hrací zóna

Z praktických důvodů potřebujete v zóně na hraní především úložné prostory na hračky a další věci, které děti používají při malování a dalších aktivitách. Umístit sem můžete i koberec nebo podložku na hraní, protože děti si velmi často hrají na zemi. Pokud je tato zóna větší, můžete ji rozšířit o malý stolek s židličkou nebo skluzavku, houpačku a jiné parádní kousky. Postavit sem můžete i dětskou šatní skříň, která může tuto zónu hezky oddělit od té spací tak, aby dítě nic nerušilo.

Pracovní zóna

Této části pokoje bude vévodit psací stůl a židle k psacímu stolu. Tady je na místě zamyslet se nad pořízením rostoucího psacího stolu i židle. Ušetří vám to spoustu starostí a peněz během dospívání dětí, bez ohledu na to, jestli máte jedno nebo více. Rostoucí nábytek totiž snadno přizpůsobíte aktuální výšce dítěte. V pracovní zóně nesmí chybět komoda na učebnice, knihovna a regál na školní potřeby. Stůl postavte do části pokoje, kde bude mít dítě dostatek denního světla, ale zároveň ho nebude oslňovat slunce. Myslete i na kvalitní osvětlení stolu, aby si dítě nestínilo při psaní úkolů.

Když víte, co všechno budete pořizovat a máte hrubou představu o tom, kam věci umístíte, je potřeba zjistit, jestli se všechno do pokoje vejde. K tomu vám může pomoci malý fígl, překreslete si půdorys pokoje na čtverečkovaný papír a jednotlivé kousky nábytku si vystřihněte z jiného papíru. Potom jednotlivé kousky nábytku skládejte do „pokoje“, sami uvidíte, jaká sestava se vám bude nejvíce líbit.






publikováno: 16. 9. 2019, v rubrice Interiér
Štítky: bydlení, děti, inspirace

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007