Která sušička je nejúspornější? Zvolte kondenzační s tepelným čerpadlem | Koupelna | Bydlet v panelu

Která sušička je nejúspornější? Zvolte kondenzační s tepelným čerpadlem

2. 10. 2013

O přednostech tepelných čerpadel se nejčastěji hovoří ve spojení s vytápěním energeticky úsporných domů. K úspornému provozu nám ale mohou pomoci i v jakékoliv koupelně, kam jsme si pořídili sušičku prádla. Konkrétně kondenzační sušičku prádla s tepelným čerpadlem. Právě díky němu spotřebují moderní sušičky pouhou polovinu energie oproti starším typům kondenzačních sušiček, navíc šetří také naše síly a čas.

Kondenzační sušení je lepší pro vás, vaši peněženku i pro ovzduší

Díky patentovanému samočisticímu kondenzátoru si sušička zachovává energetickou účinnost a tím i úspornost po celou dobu své životnosti. Kondenzátor sušičky se totiž během každého procesu sušení automaticky a dokonce hned několikrát proplachuje, a je tak aktivně zbavován textilního prachu a všech vláken uvolněných z prádla. Toto pravidelné samočištění vás zbaví nepříjemné manuální údržby, navíc zabrání snižování výkonu a tím i zvyšování spotřeby energie.

Při sušení jsou však kromě úspory času a naší vlastní energie důležité i další parametry, jako zdraví a péče o prádlo. A tady se na čelo dostává právě sušička, která výrazně usnadňuje následné žehlení prádla a ocení ji dokonce i alergici a rodiny s malými dětmi. Obrovskou výhodou sušiček je totiž jejich schopnost zachytávat prach, chlupy a další nečistoty, které i po praní na prádle zůstávají. Na rozdíl od sušení prádla venku, kdy na něm ulpívá další prach a pyl ze vzduchu, je tak prádlo ze sušičky ještě čistší.

Kondenzační sušičky mají jasnou výhodu i v zimě. Sušení na sušáku totiž ve vyhřáté místnosti výrazně zvyšuje vlhkost. Při sušení jedné várky prádla se do vzduchu vypaří až 4 litry vody, což při nedostatečném větrání může způsobit tvorbu plísní na stropě a stěnách a způsobovat různé druhy alergií. Dokonce i v otázce spotřeby energie mají v zimě kondenzační sušičky oproti sušení na sušáku jasnou výhodu. V roce 2008 potvrdil freiburský Institut aplikované ekologie, že pokud jde o celkovou energetickou rovnováhu, kondenzační sušičky Bosch s tepelným čerpadlem využívají třikrát méně energie, než se spotřebuje při sušení na sušáku v místnosti v závislosti na větrání domácnosti studie s názvem „Vergleich der Umweltauswirkungen und Kosten verschiedener Wäschetrocknun­gssysteme“, zkoumající dopad na životní prostředí a náklady nejrůznějších sušicích systémů. Po otevření oken se teplý a vlhký vzduch nahrazuje studeným a suchým vzduchem, a následný pokles teploty je pak nutné vyrovnat dodatečným vytápěním. Podle studie freiburského institutu se náklady na koupi sušičky Bosch s tepelným čerpadlem časem vrátí skrze nižší náklady na spotřebu energie.

Praktická, úsporná – a také jemná?

Na tuto otázku lze odpovědět jednoznačně „Ano“. Jemné zacházení s materiály zajistí sušička Bosch zásluhou inovativní struktury sušicího bubnu SoftDry, který obstarává stálý proud vzduchu a konstantní teplotu po celý čas sušení. Elipsovité prolisy bubnu zajišťují rovnoměrné sušení a asymetrické unašeče šetrně rozdělují prádlo a načechrávají ho. K dispozici je celá řada speciálních programů a funkcí pro sušení nejrůznějších druhů prádla podle jejich konkrétních požadavků.

Sušení ještě nikdy nebylo tak pohodlné a praktické

Nová sušička Bosch EcoAvantixx 7 s tepelným čerpadlem a SelfCleaning Condenser™ v energetické třídě A++ se spotřebou pouhých 212 kWh ročně

Technologie tepelného čerpadla se samočisticím kondenzátorem

Náplň 1–7 kg






publikováno: 2. 10. 2013, v rubrice Koupelna
Štítky: koupelna, pračky a sušičky, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007