Který kartáček vašim zubům rozumí? | Koupelna | Bydlet v panelu

Který kartáček vašim zubům rozumí?

29. 7. 2008
Pravidelnost a délka čistění zubů je, stejně jako výběr zubního kartáčku, na každém z nás. O tom, zda zvolit kartáček klasický nebo elektrický, se vedou spory již od doby, kdy obvyklá "manuální" metoda dostala elektricky poháněnou alternativu. Oba tábory příznivců a odpůrců mají své argumenty, kterými se snaží přesvědčit o přednostech právě své metody. Odhlédneme-li od konkrétních argumentů, hlavní díl opět záleží na nás, jakým způsobem se čištění zubů věnujeme.

Základem je vždy správná technika

Nepřítelem zubů a dásní je zubní plak. Lepivá vrstva bakterií na zubech způsobuje zubní kaz. Správné čištění kartáčkem plak odstraní i se zbytky potravy ze všech zubů. Plak ohrožuje i dásně. Neodstraněný plak může vyvolat až zánět dásní, parodontitidu neboli parodontózu a nakonec může způsobit i vypadávání zubů. Na nás záleží, zda na cestě ke zdraví zvolíme kartáček mechanický nebo elektrický.

Většina stomatologů nevidí používání elektrických zubních kartéčků ráda. Varují, že při dlouhodobějším špatném používání mohou být poškozeny dásně. Navíc většina lidí si neuvědomuje, že životnost pracovní části kartáčku, jsou maximálně 3 měsíce a používají jej mnohem déle. Této chyby se ale velmi často dopouštíme i při používání klasického kartáčku. Některé studie dokonce doporučují vyměňovat kartáček každých 14 dní.

Pokud se i přesto rozhodnete elektrický kartáček používat, dbejte na to, abyste nejezdili po zubech ze strany na stranu, ale přikládali kartáček zvlášť ke každému zubu.

Čistí za vás

Kvalitní elektrický kartáček umí být vůči zubům a dásním jemný jako měkký manuální zubní kartáček. Při správném čištění za kratší dobu odstraníte výrazně více plaku a skvrn než s manuálním zubním kartáčkem. Opět je nutné ale zdůraznit, že bez ohledu na používaný kartáček je nutné ovládat dokonalou techniku čištění a věnovat ústní hygieně odpovídající čas.

Podstatou moderních elektrických kartáčků je čistící hlava se sadou rotujících štětin. Kromě rotačního pohybu některé kartáčky navíc generují vysokofrekvenční pulsační pohyb pro zvýšení efektivity čištění zubů. V nabídce jsou i sonické kartáčky, kde se hlava kartáčku neotáčí, ale vibruje velmi vysokou rychlostí až 40 000 kmitů za minutu.

Bojíte se o sklovinu?

Uvádí se, že elektrické kartáčky nezpůsobují větší opotřebování povrchu zubů než manuální kartáčky, jak se poměrně často uvádí. Štětiny elektrického kartáčku se sice v ústech pohybují rychleji, ale právě proto má uživatel možnost dosáhnout efektivního čištění bez nutnosti použití nadměrné síly, která by mohla teoreticky poškození způsobit. Studie uvádějí, že při použití klasického kartáčku vyvine uživatel v průměru dvakrát větší sílu než při použití elektrického kartáčku.

Philips s patentovaným systémem ochrany dásní

Hledáte důkladný a přitom k vašim dásním šetrný elektrický zubní kartáček? Společnost Philips představuje kartáčky Philips HX 16×x, které udržují optimální tlak při čištění zubů, čímž aktivně chrání dásně. Zároveň díky speciální dvojité hlavě nabízejí dvojí a velmi účinně čistění i těch nejužších mezizubních štěrbin. Celou řadu tvoří tři modely – HX 1630, HX 1622 a HX 1610.

Ochrana dásní

Všechny tři modely zubních kartáčků Philips HX 16×x dosahují rychlosti 15 000 čisticích pohybů za minutu. Přesto však při čištění nedochází k narušení dásní, a to díky speciálnímu aktivnímu systému ochrany dásní. Použijete-li totiž při čištění přílišného tlaku, kartáček se sám odkloní. Tím je zajištěna kontrola síly čištění, a tedy omezeno i riziko poškození dásní.

Pro maximální hygienu

Zubní kartáčky Philips HX 16×x mají zdokonalenou dvojitou hlavu kartáčku. Díky delším kónicky zakončeným štětinkám lépe odstraní plak a vyčistí dokonce i hůře dosažitelná místa mezi zuby. Navíc nejvyšší model HX 1630 je vybaven speciálním časovačem indikujícím dvouminutovou dobu čištění zubů, čímž získáte i dokonalou kontrolu nad tím, zda svým zubům věnujete skutečně dostatek času.

Jde to i bez síťové šňůry

Zubní kartáčky Philips HX 16×x vydrží na jedno nabití až 12 dní běžného používání, přičemž nejvyšší model HX 1630 disponuje speciálním indikátorem nutnosti dobití. Všechny tři modely jsou standardně prodávány s dobíjecím stojánkem. Ke všem modelům je možné samostatně dokoupit balení dvou kusů vyměnitelných barevně značených kartáčků.

Elektrické zubní kartáčky Philips HX 1630 v tyrkysovém provedení, modrý HX 1622 a HX 1610 v bílé s modrými doplňky lze zakoupit ve specializovaných prodejnách s elektrospot­řebiči. Jejich orientační maloobchodní ceny jsou 999 Kč (HX 1630), 799 Kč (HX 1622) a 799 Kč (HX 1610). Orientační maloobchodní cena balení dvou výměnných kartáčků je 319 Kč.


publikováno: 29. 7. 2008, v rubrice Koupelna
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007