Teplo na správném místě | Koupelna | Bydlet v panelu

Teplo na správném místě

1. 1. 2009
V rámci rekonstrukcí koupelen by bylo škoda zapomenout na podlahové vytápění. Budeme-li ale hovořit o běžném bytě v domě, který máme vytápěn radiátory, bylo by správnější používat termín temperování podlahy. Příjemně teplá podlaha, s kterou budeme moci počítat, totiž neslouží ke zvýšení teploty v místnosti. Jejím úkolem je, aby nám přinesla pohodu teplé podlahy při styku s naším tělem.
ilustrační snímek RAKO

ilustrační snímek RAKO

S teplem na míru

Před pokládkou rohoží je nutné znát konečné rozmístění nejen vany a umyvadla, ale i koupelnového nábytku, případně pračky, protože tato místa je zbytečné temperovat a topné rohože pod ně neklademe.

Topné rohože jsou nabízeny v různých šířích. Nejužší jsou již od 0,30 m. Oceníme je všude tam, kde nás čeká instalace v malých nebo členitých prostorách. Běžná šířka, s kterou si vystačíme například i v koupelnách panelákových rozměrů, je 0,5 m. Délka rohože bývá variabilní.

Elektrický systém topných rohoží a voda nejdou k sobě – to je poměrně častá námitka, která topné rohože provází. Samozřejmostí jsou příslušné atesty pro použití ve vlhkém prostředí. Topná rohož musí mít v rámci elektroinstalace svůj vlastní jistič a musí být opatřena proudovým chráničem. Obava z možného zkratu, případě nebezpečí úrazu elektrickým proudem, je zde ale úplně zbytečná.

Pro temperování dlažby je uváděn dostačující výkon 100 W /m2, na základě konkrétních údajů vám pracovníci odborné firmy potřebný výkon ověří. Pro podlahu v paneláku odborníci doporučují topnou rohož standardního výkonu 150 W /m2. Podle zkušeností přitom nehraje roli, zda se jedná o relativně chladnější byt v přízemí, nebo ve vyšších podlažích.

Bojíte se nepořádku?

Při volbě typu topné rohože hraje značnou roli její výška – čím je nižší, tím snadnější je pokládka. Pokud zvolíme skutečně velmi tenkou topnou rohož zhruba o tloušťce 2,5 mm (na síle předávaného tepla to nemá žádný vliv), postačí nám pro novou podlahu pouhých 15 mm, a to včetně nové keramické dlažby a tmelu, v němž jsou uloženy. Rohož lepíme přímo na podkladový beton. Velkou předností topných rohoží s minimální výškou je, že je můžeme pokládat v podstatě kdykoliv a nemusíme přitom čekat na rekonstrukci. V tomto případě se vyvarujeme i většího nepořádku – podlahové rohože totiž můžeme lepit i přímo na stávající dlažbu a na ni pokládat dlaždice nové.

Zvládnu to sám?

Není důvod, proč tvrdit opak. Jediné, co k tomu potřebujete, jsou běžné nůžky na rozstřižení nosného pletiva rohože pro její tvarovaní. Pouze připojení topných kabelu k elektrické síti přenechejte odborníkovi.


publikováno: 1. 1. 2009, v rubrice Koupelna
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007