Tři nejčastější chyby, kterých se dopouštíme v malé koupelně | Koupelna | Bydlet v panelu

Tři nejčastější chyby, kterých se dopouštíme v malé koupelně

7. 8. 2010

O naší nové koupelně míváme určitou představu. Inspiraci hledáme v časopisech, na internetu, i na výstavách nebo v showroomech. I když si jsme výběrem téměř jisti, přesto ještě nemusíme mít vyhráno. Celkový dojem může poměrně výrazně ovlivnit prostor, kterým naše koupelna disponuje. O komentář ke třem nejčastějším chybám, kterých se v malé koupelně dopouštíme, jsme požádali arch. Karla Novotného, vedoucího oddělení designu SIKO koupelny.

1. Tmavé barvy a vysoký obklad

Temně šedá, tmavě červená, hlubinně modrá a podobné tmavé odstíny jsou pro mnoho lidí symbolem elegance. V případě malé koupelny to ale neplatí.

„Tmavé barvy obecně zmenšují prostor. Do malých koupelen jsou proto vhodné světlé barvy, od bílé přes různé pastelové odstíny až po žlutou či světle modrou. Dojmu většího prostoru lze docílit použitím stejné barvy materiálu na zdech i podlaze. Rozhodně se nemusíte bát velkoformátových dlažeb, spíše naopak. S jejich využitím bude malá koupelna vypadat velmi stylově. Šalamounským řešením je kombinace velkých obkladaček s malým formátem ve stejném či podobném barevném ladění, protože výrazné barevné kontrasty by zmenšily prostor. Vhodný je též decentní vodorovný proužek z mozaiky či listel, který s proporcemi místnosti provede optická kouzla. Hlavní zásadou je nikdy nepokládat obklad až ke stropu. Ideálním prostředkem pro optické zvětšení koupelny je zrcadlo. Čím větší, tím lepší,“ vysvětluje Karel Novotný.

2. Příliš mnoho kombinací

Koupelny jsou často přezdobené. Lidé kombinují listely, dekory, mozaiky s různými velikostmi obkladů a dlažby ve snaze dosáhnout co nejlepšího vzhledu. V případě malé koupelny je ale častým výsledkem právě přezdobenost a roztříštěnost.

„U malých koupelen záleží hlavně na udržení čistého výrazu. Pravidlem číslo jedna pro výběr obkladů do menšího prostoru je proto především stylová střídmost. Nejčastější chybou je chaotická skladba dekorů a obkladů, nadměrné používání různých doplňků, hlavně listel, a zbytečná dekorativnost. Doplníte-li přeplácanou koupelnu ještě ručníky, často v různých barvách, kartáčky a dalšími nezbytnými doplňky denní hygieny, ať chcete nebo ne, prostor bude vždy působit neuklizeně,“ varuje vedoucí oddělení designu Novotný.

3. Velká vana a robustní nábytek

Lidé mají často svou vysněnou představu, jak si zařídit koupelnu. Chtějí třeba velkou rohovou vanu a nepřipouštějí si, že se do jejich malé koupelny nehodí. Robustní nábytek a sanitární keramika mohou z malé koupelny udělat zcela nefunkční prostor. „Malou koupelnu nemůžeme zastavět nábytkem a nevhodnými zařizovacími předměty. Důležitá je vzdušnost. Robustní nábytek a hluboké skříňky koupelnu zabetonují. Koupelnové umyvadlo volte závěsné, protože prostor opticky nestísní. Pod něj můžete instalovat skříňku na drobné předměty. Výběr je velký, takže je možné koupit kousek, který vypadá subtilně, ale přesto pojme dost věcí. Místo masivních polic dávejte přednost tenkým, klidně skleněným. Vhodné jsou i různé drátěné systémy,“ radí Karel Novotný. „Do malých prostor se hodí spíše sprchové kouty. Pro ty, kteří se nechtějí vzdát vany a neholdují malým umývátkům, je dnes k dispozici široký sortiment sanitární keramiky určené právě pro malé koupelny. Ať už se jedná o atypická či rohová umyvadla, minivany či klasické a rohové vany, ale netradičních rozměrů a tvarových řešení.“

Ilustrační snímek SIKO koupelny






publikováno: 7. 8. 2010, v rubrice Koupelna
Štítky: jak vyřešit?, rekonstrukce koupelny

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007