Vyhlašte v koupelně boj proti vlhkosti! | Koupelna | Bydlet v panelu

Vyhlašte v koupelně boj proti vlhkosti!

8. 9. 2013

Je jedno, jestli dáváme přednost koupeli nebo sprchování, s vyšší vlhkostí musíme počítat v každém případě. Jak bychom měli vybírat koupelnový nábytek dveře a doplňky, abychom vyloučili jejich poškození vlivem vlhka?

I dveře v koupelně mohou být z dýhy

Dveře do koupelny lze použít i s povrchem z přírodní dýhy. Nebojte se, voda je neprohne. Do koupelnových prostor, kde je zvýšený výskyt vodní páry či vlhkosti jsou totiž určené dveře s tzv. klima úpravou. „Jejich vnitřní konstrukce je posílená o hliníkovou folii, která zajistí, aby se dveřní křídlo s přírodním materiálem na základě rozdílné vlhkosti před a za dveřmi nijak nezkroutilo. Navíc na první pohled na nich tuto úpravu vůbec nepoznáte a dveře do koupelny jsou vzhledově zcela stejné jako dveře do obývacího pokoje“ uvádí Ing. David Vítek, vedoucí marketingu společnosti SAPELI, a.s., výrobce dveří a zárubní.

Protože vlhkost by mohla poškodit i zárubně, do koupelny nebo jiného prostředí s vysokou vlhkostí vyberte speciální zárubně.

Mnoho z nás bojuje s prostorem v panelákových bytech. Vhodným opatřením na úsporu místa jsou posuvné dveře do pouzdra. Nabízí se otázka, zda posuvné dveře mohou čelit vlhkosti. Odpověď je jednoduchá – i tyto dveře mohou být s klima úpravou.

Který nábytek obstojí?

Vlhkost, voda a střídání teplot, to jsou nepříznivé vlivy, které mohou nekvalitní koupelnové skříňky rychle znehodnotit. U tohoto typu nábytku tedy platí více než jinde, že kvalita by měla být tím prvním, co nás bude při jeho výběru zajímat. Samozřejmě, že i design hraje svou roli… pokud si ovšem vyberete dobrého výrobce, můžete mít jak kvalitu, tak dokonalý vzhled.

Do koupelny volte pouze takový nábytek, který je do tohoto prostoru striktně určen a nikoli nábytek určený např. do obývacího pokoje.

Pečlivě vybírejte povrchovou úpravu! Nejvíce odolným materiálem proti vlhkosti je MDF foliovaná deska (jemná, středně zhuštěná dřevovláknitá deska), nebo MDF deska lakovaná polyuretanovými laky dle barevné rozmanitosti RAL.

Nábytek do koupelny snese standardní vlhkost i změnu teplot, neuškodí mu ani, pokud tu a tam se setká přímo s vodou. Nábytek je ale vždy třeba osušit. Nakupujte u ověřených prodejců, kteří mají za sebou tradici a zkušenosti s výrobou nábytku do koupelny.

Pokud to není nutné, koupelnové skříňky neumisťujte do blízkosti vany nebo sprchového koutu. I ten nejodolnější materiál při neustálém bezprostředním styku s vodou nemusí vydržet.

Aby skříňky nebyly ohroženy případnou vlhkostí ze země, postavte je na nožky nebo ukotvěte do zdi.

Koupelna musí mít vždy dobrý odvětrávací i vytápěcí systém, který nábytek i další vybavení koupelny pomáhá ochraňovat…

Tipy, které v koupelně přijdou vhod

Masiv může nahradit dřevodekor

Máte rádi design dřeva? Masivní dřevo, bez speciální úpravy, ale může v koupelně trpět. Zvolte proto raději odolné foliované dřevodekory. „Nejen do prostoru koupelny, ale všude tam, kde nejsou stabilní – například klimatické podmínky, je vhodné volit nábytek ze speciálního materiálu – MDF desek, který je kvalitní, dobře odolává vodě, vlhkosti, změně teplot. Nabídky povrchových foliovaných úprav jsou v současné době velmi bohaté – značné zastoupení v nich mají právě nejrůznější dřevodekory (a to jak barvou, tak strukturou), které jsou k nepoznání od přírodního masivu – ovšem s jasně lepšími vlastnostmi,“ říká Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, výrobce nábytkových dvířek a dekorativních panelů na českém trhu.

Kvalita výsuvů

Nejen na první pohled viditelné plochy, ale také skryté detaily – například výsuvy, je třeba volit s ohledem na jejich kvalitu. I vlhkost totiž může zabránit bezproblémovému otevírání zásuvek ve vaší koupelnové skříňce. Všímejte si proto délky záruky, kterou výrobce garantuje. Například u koupelnového nábytku Myjoys nabízí výrobce na výsuvy doživotní garanci kvality.

3D technologie pro maximální výdrž

Kvalitu koupelnového nábytku zaručuje také kvalitní a vybroušená výroba. Technologický postup, který dělá z nábytkových dvířek šampiony ve své kategorii, má jméno 3D vacuo lisování. Jde o postup, kdy se za pomocí vakua zalisovává dekorační folie do povrchu MDF desky. „Tento postup zajišťuje její dokonalé přilnutí, bezchybně hladký povrch a hlavně, při vacuovém zalisování folie obtáhne dvířka ze všech stran (proto 3D) a vznikne tak pouze jediný spoj, a to na zadní straně dvířek. Oproti tomu standardní výroba folii zalisuje pouze do přední a zadní strany dvířek, boky jsou zcela holé a musejí se dodatečně oblepit tzv. ABS hranami. V případě 3D produkce tedy nejde pouze o designové vylepšení, je znásobena odolnosti dvířek – eliminován na minimum je i kontakt základového materiálu s vlhkem,“ dodává pan Martin Dusík.

Chtějte osvědčení!

Výrobci koupelnového nábytku, kteří za sebou mají dlouholetou výrobu a odpovídající technologické zázemí, mohou bez problému ručit za kvalitu svých výrobků. Zárukou kvality koupelnového nábytku jsou bez pochyby certifikáty, kterými výrobce na základě odborně provedeného testování deklaruje kvalitu svého výrobku. Koupelnový nábytek by měl určitě mít zejména certifikát o vodotěsnosti.

Kvalitní materiály

Při koupi koupelnového nábytku je třeba hlídat kvalitu použitých materiálů, výrobní postupy a dodržování souvisejících norem. Může si toto běžný zájemce sám ohlídat? „Pokud při listování brožurkou koupelnového nábytku narazíte na zmínku o certifikátu ISO, jste u dobrého výrobce. ISO – mezinárodní organizace zabývající se tvorbou norem, zaručuje, že uvedená společnost uplatňuje a dodržuje příslušné normy a její výroba splňuje ty nejpřísnější kritéria,“ dodává Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Malá rada závěrem… Jak si tedy vybírat koupelnové prvky a doplňky? Vždy jděte ke kvalitnímu výrobci a hodně se ptejte. Naše typy vám pomohou odhalit nepříliš odolné kousky nábytku, dveře, které se za nějakou dobu zdeformují, a rozhodně také nebudete muset řešit žádnou plíseň.


publikováno: 8. 9. 2013, v rubrice Koupelna
Štítky: jak vyřešit?, koupelna

Nejčtenější články v rubrice Koupelna:

Další články v rubrice Koupelna:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007