Designér radí: Jak zařídit kuchyni v paneláku | Kuchyně | Bydlet v panelu

Designér radí: Jak zařídit kuchyni v paneláku

16. 4. 2009

Rozhodli jste se pro novou kuchyni? Na cestě za svým cílem budete muset vyřešit řadu otázek. Kuchyně by se nám neměla jenom líbit. Důležité je, aby také nejlépe využívala přidělený prostor, byla bezpečná a účelná. Jakými zásadami bychom se měli řídit? Také v tomto případě je vhodné si nechat poradit od architekta nebo bytového designéra. Poradit by vám měli umět v kuchyňském studiu. Některé z nejčastějších otázek pro vás odpověděl bytový designér Pavel Havlík.

kuchyně Oresi

kuchyně Oresi

Jak z vašeho pohledu výrobce kuchyní hodnotíte současný trend spojování kuchyně s obytným prostorem? Typickým příkladem je vybourání dělicí příčky v paneláku.

Propojovat kuchyňský prostor s dalším obytným prostorem je silný současný trend. Zejména v panelových bytech dovolí kuchyni, i obytnému prostoru, aby opticky získaly více prostoru. Vybouráním prostoru mezi kuchyní a dalším obytným prostorem získají především rodiny, které upřednostňují aktivní kontakt se všemi členy domácnosti. Oddělená kuchyně je spíše vhodná pro rodiny, které nemají malé děti nebo se jedná o maximálně dvoučlenné domácnosti. Vaření v uzavřené malé místnosti není příliš vhodné pro kuchařky – ženy s malými dětmi, které při práci v malém prostoru buď spíše překážejí a hrozí jim zvýšené nebezpečí úrazu, nebo jsou naopak zavřeny v jiné místnosti bytu, kde nad nimi nikdo nemá dohled.

Jaký typ kuchyně doporučujete do malých, panelákových bytů?

Do rodinných domů venkovského typu lze zvolit kuchyň buď klasickou dřevěnou (masiv), která může být rustikální stejně tak jako hladká, nebo moderní kuchyni pastelových barev (světlé, tmavé v provedení folie).

Masivní kuchyně se dají využít i do bytu nebo malého domu, ale je vhodné celkově kuchyni odlehčit využitím jiných materiálů. Mám na mysli velmi moderní kovové ALU prvky – skříňky s ALU dvířky, oblíbenými roletovými skříňkami, sklem či jinými moderními vzory a materiály. Aby však bylo dosaženo maximálního efektu využití těchto materiálů, je vhodné, aby se stejné materiály objevily i v ostatních částech bytu či domu.

Podle čeho bychom měli novou kuchyň vybírat, aby se do interiéru hodila? Máme se proto vyvarovat módních trendů a raději volit nadčasovost?

Rodina s dětmi by se měla rozhodnout pro co možná nejjednodušší provedení předních ploch. Doporučovala bych je hladké, snadno omyvatelné – například folie nebo lamino. Díky široké barevné škále těchto ploch není problém sladit kuchyni s dalším obytným prostorem. Pokud zákazník neplánuje denní používání kuchyně, může si vybrat kuchyni s masivními předními plochami, která je sice náročnější na údržbu, ale působí více reprezentativním dojmem. Takto postupují především málopočetné domácnosti, které většinou kuchyni využívají pouze o víkendu, jelikož se přes týden stravují mimo domov.

Je vhodnější kuchyň volit ji spíše v pozadí, nebo se pustit do dominantního vzhledu s barevnými nápadnými plochami?

Kuchyně s barevnými čelními plochami stále patří k aktuálním trendům. Velmi oblíbená stále zůstává kombinace pastelově žluté, jemně zelené nebo modré se světlými odstíny dřeva. Ze sytých barev je v popředí tmavě modrá.

Kuchyně do panelových bytů doporučuji světlou. Vhodné jsou světlé odstíny dřeva nebo jemné pastelové barvy, které jsou nejen nadčasově módní, ale i prostor opticky zvětšují. Pokud má někdo v oblibě ostřejší barvy nebo výraznější kontrasty, je mnohem praktičtější využít pro zvýraznění prostoru doplňky, dekorace nebo textilie.

Jak dominantní vzhled kuchyně zvolíte, záleží na celkovém pojetí prostoru – neměla by působit ani příliš chudě, ani přehnaně nápadně.

Stále se setkáváme s názorem, že na malé ploše, kterou je možné v panelákových bytech kuchyni věnovat, se až tak moc vymyslet nedá. Určitě to není pravda. Mnoho nabízených sestav je natolik variabilních, včetně možností zakázkové výroby, nebo úpravy některých dílů, že není žádný problém připravit i na standardní rozměr panelákové kuchyně velmi moderní a zajímavou sestavu. A protože bude skutečně menší, než do rozlehlé kuchyně, zaplatí zákazník pochopitelně také méně. Často se totiž stává, že zákazníka u některých velkých sestav odradí vyšší cena a již si neuvědomí, že v třetinové sestavě budou náklady na pořízení nové kuchyně úměrně nižší.






publikováno: 16. 4. 2009, v rubrice Kuchyně
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007