Rozpustnou nebo turka? A umíme vůbec kávu správně připravit? | Kuchyně | Bydlet v panelu

Rozpustnou nebo turka? A umíme vůbec kávu správně připravit?

17. 2. 2012

Osm z deseti šálků kávy si v Čechách a na Moravě připravujeme na způsob „českého turka“, tedy spařením mleté kávy vřelou vodou. V průběhu pracovního dne a zejména ve městech zase častěji sáhneme po kávě rozpustné. V každém případě, abychom si pochutnali, musíme zvolit nejen kvalitní kávu, ale také ji správně připravit. Že na tom přece nic není? Byli byste překvapeni, kolik z nás nepostupuje správně a zbytečně se tak ochuzujeme o nejlepší aroma a chuť.

Když chcete maximální vůni a chuť

Dodržíte-li několik jednoduchých pravidel, přinese vám tolik oblíbený „český turek“ intenzivní kávový prožitek z plně rozvinuté chuti a bohatého spektra aromatických složek čerstvě pražené kávy, kterých zkušený znalec rozpozná až tři desítky. A pokud chcete svůj kávový rituál vylepšit, připravte si kávu Jihlavanka Extra Special v ručním presovači, zvaném také „french press“. Úžasně voní a má plnou, bohatou chuť s lehkými ovocnými tóny. Vyrábí se ze 100% zrn typu Arabica a je speciálně vyvinutá právě pro tento způsob přípravy, který milují Francouzi a neodmyslitelně patří k snídaňovému rituálu ve francouzských do­mácnostech i v dobrých hotelích. Oba způsoby jsou finančně nenáročné, rychlé a dají při správném způsobu přípravy vyniknout bohaté chuti i neodolatelnému aroma pražené kávy.

A právě až si budete chtít připravit voňavého „turka“ s typicky českou chutí a léty osvědčenou recepturou, vyzkoušejte nejprodávanější praženou kávu Jihlavanka Standard či Jihlavanka Standard Extra Jemná.

Správná teplota je klíč k chutné kávě

Ať už si připravujete svůj šálek z mleté kávy na způsob „českého turka“ či v ručním presovači, nebo sáhnete po instantní kávě, věřte, že teplota zásadně ovlivňuje to, zda si na svém černém moku opravdu pochutnáte. Nahřejte hrníčky i ruční presovač, protože chladné šálky rychle srazí teplotu nápoje a vy se tak ochudíte o požitek z podmanivého aroma, které se nestihne plně rozvinout. Pokud doma nemáte opravdu kvalitní mlýnek, raději kupujte kávu namletou a vakuově balenou. Staré elektrické mlýnky s rotačními noži totiž kávová zrna příliš zahřejí nebo přímo přepálí a chuťově znehodnotí. Velmi záleží i na teplotě vody, kterou kávu zaléváte. Pro přípravu „českého turka“ použijte vodu mírně pod bodem varu, asi 98oC, což je mimochodem bod varu v místech s nadmořskou výškou kolem 300 m. Pro přípravu v ručním presovači je ideální teplota nižší, kolem 95oC, bod varu například na Sněžce. A pokud si vaše tělo žádá povzbuzení a vy máte čas jen na šálek nápoje z instantní kávy, dejte si záležet, aby voda měla pouze 90oC. Když použijete vřelejší vodu, kávu přepálíte a zkazíte. Schválně si to někdy zkuste, a budete se sami divit, jak velký je rozdíl v chuťovém i smyslovém požitku z kávy, kterou připravíte pomocí těchto vychytaných tipů nebo jen tak.

Příprava „českého turka“

Do nahřátého hrnku vložte 7–9 g, tj. dvě vrchovaté lžičky kávy umleté na střední stupeň hrubosti (ideální je Jihlavanka Standard nebo Jihlavanka Standard Extra Jemná, která nejlépe odpovídá požadavkům českého konzumenta).

Zalijte postupně asi 1,5 dcl vody teplé 98oC – nejprve do jedné třetiny, a pak zbytek vody krouživým pohybem, aby proud vody nebyl příliš prudký a mletá káva se co nejméně zvířila.

Zlehka třikrát zamíchejte. Odměnou vám bude pevná pěna v barvě mléčné čokolády. Počkejte asi tři minuty, než se sedlina usadí na dně. A pak si dosyta vychutnejte horký šálek voňavého „českého turka“.

Příprava kávy v ručním presovači

Do předehřáté skleněné nádoby ručního presovače vložte 8–12 g, tedy dvě až tři vrchovaté lžičky středně či hruběji mleté kávy (ideální je Jihlavanka Extra Special ze 100% arabiky, která je vytvořená právě pro tento typ přípravy). Dolijte asi 2 dcl vody, kterou necháte zahřát těsně k bodu varu – nejlépe na teplotu 92–96oC. Nechte louhovat asi tři až čtyři minuty a poté kávovou sedlinu pomocí pístu se sítkem pomalu protlačujte na dno nádoby.

Kávu přelijte do své oblíbené konvičky nebo rovnou do šálků, abyste zabránili uvolňování hořkých látek z kávové sedliny a tím zhoršení chuti. Takto připravený šálek kávy bude nádherně voňavý a zachová si plnou chuť.

Také instantní může skvěle vonět a chutnat!

Když opravdu spěcháte, můžete sáhnout po některé z instantních káv Jihlavanka, na jejichž špičce je Jihlavanka Extra Special instantní. Věděli jste, že i instantní káva může nádherně vonět a dobře chutnat? Všechny instantní kávy Jihlavanka se právě převlékly a mají nové obaly.

Příprava instantní kávy

Do předehřátého šálku vložte 2–3 g, tedy jednu až dvě vrchovaté lžičky instantní kávy (například kávy Jihlavanka Extra Special s výrazným aroma a plnou chutí). Dolijte asi 2 dcl vody, kterou necháte zahřát ideálně pouze na teplotu 90oC. Použijete-li vodu vřelejší, kávu přepálíte a znehodnotíte.

Kávu můžete vylepšit trochou horkého, nejlépe plnotučného mléka. Zajistíte si tak pomalejší vstřebávání kofeinu do krve a kávové povzbuzení vám vydrží déle.

Pražená káva je základ

Jestli máte rádi vůni kávy a chcete si na kávě opravdu pochutnat, volte rozhodně kávu praženou. Jedině čerstvá pražená káva, která je základem všech dalších kávových výrobků včetně instantní kávy, má skutečně intenzivní aroma. Užijte si i přípravu kávového nápoje, která se může stát malým obřadem. A nepotřebujete ani drahé vybavení, což je nepochybně jedním z důvodů proč je osm z deseti šálků v ČR připravených na způsob „českého turka“, nebo proč roste obliba přípravy kávy pomocí ručního presovače. Nejprodávanější značkou pražené kávy je v ČR po mnoho let Jihlavanka. Vloni si z pomyslného koláče, tedy trhu pražené kávy, ukrojila historicky vůbec největší podíl.

Instantní káva vzniká vysušením či vymražováním silného kávového koncentrátu, připraveného pod tlakem z nahrubo mleté pražené kávy a horké vody. Hustý roztok se suší buď horkým vzduchem, nebo tzv. vymražováním, tedy sublimací při teplotách kolem –40o C. Instantní káva je vlastně polotovar, vzniklý z uvařené velmi silné kávy. Základní výhodou je velmi rychlá a snadná příprava bez jakéhokoliv odpadu.

Recepty a tipy najdete na www.jihlavanka­.cz.






publikováno: 17. 2. 2012, v rubrice Kuchyně
Štítky: pro dobrou chuť

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007