S tlakovými hrnci ušetříte | Kuchyně | Bydlet v panelu

S tlakovými hrnci ušetříte

5. 8. 2008
Představovat tlakový hrnec by určitě bylo pro naprostou většinu z nás zbytečné. Bereme si jej na pomoc vždy, kdy potřebujeme zkrátit dobu přípravy takového pokrmu, u kterého očekáváme dlouhou dobu vaření. Přesto ale nejsme schopni přesněji vyčíslit, s jakými úsporami můžeme reálně počítat. Hovořit budeme o čase, o spotřebované energii a o zachovaných vitamínech, o které bychom byli při klasickém postupu vaření ochuzeni.

Tlakový hrnec umí ušetřit

Výčet možných úspor, na které bychom v rámci přípravy pokrmů neměli zapomínat, by nebyl bez tlakového hrnce kompletní. Málokterý z jiných kuchyňských pomocníků se může pyšnit tak vysokými čísly. Úspora energie dosahuje až 70%, úspora času až 60%. Hermeticky uzavřený prostor tlakových hrnců navíc zabraňuje ztrátě vitaminů, minerálů a typické chuti a vůně pokrmu. Nádoby se snadno čistí – to se také určitě počítá.

Jak nejrychleji k cíli?

Doba vaření závisí na teplotě varu. Nastavíme-li yšší teplotu, bude pokrm uvařen rychleji. Neobvyklou možnost na poli tlakových hrnců nabízí značka Kuhn Rikon, jejíž tlakové hrnce o objemech 2,5 – 8 l na český trh dodává společnost Potten&Pannen Staněk. Tlakové hrnce Duromatic jsou schopny vařit ve dvou stupních: 108°C – na první stupeň (přetlak 0.4 bar)‏ a 116°C – na druhý stupeň (přetlak 0.8 bar). Přetlak je indikován ukazatelem tlaku na poklici. Vařením na druhý stupeň se v průměru ušetří 2/3 času oproti klasickému způsobu vaření. Tlakové hrnce, vybavené supertermickým sandwichovým dnem, jsou kompatibilní se všemi typy sporáků. Důležitý je automatický uzamikatelný systém a tři nezávislé prvky kontroly přetlaku.






publikováno: 5. 8. 2008, v rubrice Kuchyně
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Kuchyně:

Další články v rubrice Kuchyně:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007