Kvalitní univerzální vysavač se hledá těžko | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Kvalitní univerzální vysavač se hledá těžko

17. 10. 2015

Ať už vysávání patří mezi vaše oblíbené domácí práce či ne, správný přístroj má výrazný vliv na konečný výsledek. Nejlépe hodnocené spotřebiče si poradí s nečistotami na koberci a u stěn, velmi dobře filtrují prach a jsou energeticky nenáročné. Všechny vysavače ale nejsou univerzální. Od loňského podzimu se navíc podle evropského nařízení musí vyrábět s omezeným příkonem. Ovlivnilo to jejich výkonnost? Také tuto skutečnost zjišťoval spotřebitelský časopis dTest ve svém testu 17 klasických vysavačů dostupných v českých obchodech.

„V září 2014 vstoupilo v platnost evropské nařízení o ekodesignu, podle kterého nesmějí výrobci uvádět na trh vysavače s příkonem vyšším než 1 600 wattů. Otázka byla hned nasnadě. Zda daná regulace příkonu ovlivní sací schopnost vysavačů. Stejně jako v loňském testu se nám nepotvrdilo, že by vyšší příkon automaticky znamenal lepší vysávání. Je však rozhodně zárukou vyšší spotřeby elektrické energie. Pro zajímavost, hodnoty se budou od 1. září 2017 podle stejného nařízení ještě snižovat, a to na 900 wattů,“ uvádí redaktorka dTestu Olga Šlesingrová.

Horší výsledky ve zkoušce vysávání u nových modelů

Uvedená směrnice nabízí zajímavou příležitost k porovnání starých modelů s vysokým příkonem a nových modelů, jejichž příkon je někdy až trojnásobně menší. Ve zkouškách vysávání dopadly letošní modely oproti těm loňským před zavedením regulace až na výjimky hůře. Zatímco v minulém roce dosahovaly nejlepší modely na celkovou velmi dobrou známku, letos je u vysavačů umístěných na předních místech celková známka v nejlepším případě dobrá. Rozdíly jsou například i v šířce záběru hubice, kde současné modely končily většinou s uspokojivou nebo dostatečnou známkou, zatímco vloni byla známka nejhůře dobrá.

„Univerzální vysavač se těžko hledá. Pro některé je snazší vypořádat se s prachem v koberci, jiné si snáze poradí s chlupy. Značné rozdíly mezi vysavači jsme zjistili ve schopnosti vysát prach ze spár a škvír v dřevěné podlaze. Překvapivě bez problémů to zvládly univerzální hubice vysavačů z dolní části našeho celkového hodnocení, které ale jinak měly s vysáváním ostatních povrchů spíše problémy,“ hodnotí Olga Šlesingrová.

Dobrý sací výkon musí doprovázet schopnost udržet prachové částice uvnitř

Skvělý sací výkon vysavače je bezpochyby velké pozitivum, ovšem bez schopnosti udržet prachové částice uvnitř a nevypouštět je zpět do prostředí se vysavač nedá ocenit. Proto se u jednotlivých modelů testovala filtrace prachu. Zatímco nejlepší výrobky neměly s téměř 100% filtrací prachu problémy, našel se i takový, který zadržel pouze 84 % vyluxovaných prachových částic a získal tak v této zkoušce nedostatečné hodnocení.

Další zkoušky zahrnovaly hodnocení hluku, obsluhy a zátěžový test. Valná většina testovaných vysavačů patří spíše mezi hlučnější nebo vyloženě hlučné spotřebiče. Pouze dvěma modelům naměřily hlukoměry ze vzdálenosti 1,6 metru zhruba 64 decibelů. Byly proto jako jediné vyhodnoceny známkou velmi dobře. Zatímco v testu odolnosti motoru neměla naprostá většina problémy, v případě obsluhy si vysavače nevysloužily příliš lichotivé hodnocení. Velmi dobrá známka byla udělena jen výjimečně a týkala se zejména pohodlnosti vysávání tvrdé podlahy nebo snadné manipulace s výfukovým filtrem.

Každý výrobek na trhu musí být opatřen návodem v českém jazyce, v ideálním případě dostatečně přehledným, srozumitelným, podrobným, s dostatečně velkým písmem a přiloženými obrázky. Většina výrobků však v tomto aspektu bohužel skončila se sníženou známkou.

zdroj: dTest






publikováno: 17. 10. 2015, v rubrice Interiér
Štítky: dobrý tip, úklid, vysavače

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007