Máte doma psa nebo kočku? Zvolte si odolnou podlahu! Poradíme jakou | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Máte doma psa nebo kočku? Zvolte si odolnou podlahu! Poradíme jakou

28. 1. 2019

Pokud doma máte zvíře, které má na nohou drápky, dostává podlaha poměrně dost zabrat. Musí odolat každodennímu drobnému poškozování a ideálně si udržet svůj vzhled. K výběru vhodné podlahové krytiny se tak přidává ještě jeden faktor. V článku poradíme, jak vybrat vhodnou podlahu do domácnosti, kde žijí mazlíčci.

Co musí vydržet podlaha od domácího mazlíčka?

Hodně samozřejmě záleží na konkrétním zvířeti. Některý pes či kočka nemusí podlahu vůbec poznamenat, ale větší a živější rasy zpravidla zanechávají více stop. V každém případě je lepší zvolit co možná nejvíce odolnou variantu podlahy, protože jen těžko můžete dopředu odhadnout povahu zvířete, které si chcete teprve pořídit.

Kromě zátěže v podobě poškrábání od drápků platí zvýšené nároky na podlahu i ve chvíli, kdy si domů přinesete psí nebo kočičí miminko, které nemá hygienické návyky. Časté loužičky dokáží velmi výrazně poškodit například klasickou laminátovou či dřevěnou podlahu. Hodně utrpět by mohly také parkety. Je tedy jasné, že výběr správné podlahy je pro majitele mazlíčků poměrně omezený.

Jak vhodné jsou jednotlivé druhy podlahových krytin?

Například efektní a často i drahá dřevěná podlaha může být náchylná na poškrábání, takže v takovém případě volte tvrdé dřevo, jako je dub, buk nebo exotické druhy dřevin. Nevhodná je lakovaná varianta, protože se rychle poškrábe.

Lepší modely laminátových podlah mohou být odolné i proti poškrábání. Na druhou stranu však v tomto případě vadí působení vlhkosti, kdy může zanechaná loužička lokálně podlahu znehodnotit. Pokud byste se přeci jen rozhodli pro laminátovou podlahu, volte speciálně upravenou s voděodolným zámkem a jádrem.

Koberce se sice nepoškrábou a jsou na dotek příjemné. Na druhou stranu se v nich zachytávají chlupy a loužička na koberci také radost neudělá. Dobrou volbou tak mohou být kusové koberce, které se během mladého věku zvířete dají schovat.

Zkuste odolný vinyl

Dalším typem jsou vinylové podlahy. V tomto případě jde o variantu ideální do domácnosti se psy či kočkami. Obecně jde o pevný materiál odolný proti poškrábání. Nevadí mu ani působení vlhka, protože se pod strukturu vinylu nedostane a v zásadě nezpůsobí žádné škody. Vinylová podlaha se snadno udržuje a v porovnání s laminátovou krytinou se i tolik nesmeká. Na výběr navíc máte z opravdu širokého spektra nejrůznějších variant lišících se svou strukturou a vzhledem. Zohlednit tak můžete i barvu chlupů zvířete a odstín podlahy zvolit tak, aby byly co nejméně vidět.

Podívejte se do nabídky vinylových podlah na www.plancher.cz a zkuste objevit model ladící k designovému zařízení pokoje a nabízející barevnou shodu se srstí zvířete. Uvidíte, že životnost vinylu i jeho příjemnost vás překvapí. Výhodou je totiž i fakt, že vinyl je vhodný pro kombinaci s podlahovým topením.


publikováno: 28. 1. 2019, v rubrice Interiér
Štítky: bydlení, podlahy

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007