Přinášíme 8 ověřených tipů, jak si vybrat postel a zařídit ložnici podle Feng Shui | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Přinášíme 8 ověřených tipů, jak si vybrat postel a zařídit ložnici podle Feng Shui

15. 7. 2015

Ložnice je podle Feng Shui jedním z nejdůležitějších míst v bytě. Je totiž místem, kde během spánku čerpáte svou osobní energii. Navíc by postel a ložnice správným Feng Shui měly posilovat energii lásky a uzdravování. A to je celkem dost zodpovědnosti, proto se vyplatí vzít moudré rady starobylé čínské nauky v potaz.

Postel – váš klidný přístav

Stabilní a dobře vypadající postel s pevným čelem je pro fungující Feng Shui ložnice naprostým základem. Jak tedy postel vybrat, kam ji umístit a jaké zvolit matrace a lůžkoviny, aby dohromady tvořily harmonickou Feng Shui energii a vaše sny byly sladké a klidné?

1. Na velikosti záleží

Spánkem strávíte až třetinu svého života a během každé noci se otočíte ze strany na stranu asi šedesátkrát. Proto by vaše postel měla být dostatečně velká pro pohodlný a přirozený pohyb. „Obecně se dá těžko říct, jaká velikost postele je správná. Má být zkrátka tak velká, abyste se v ní cítili dobře, a to je u každého individuální. Běžně se ale jako ideální délka označuje vaše výška +25 cm a jako ideální šířka minimálně 1 metr u jednolůžka a minimálně 1,6 metru u dvoulůžka,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle, která vyrábí kontinentální postele.

2. Na vyšší noze

Vyšší postel má hned několik výhod. Jednak se z ní lépe vstává, což ocení starší lidé a všichni ti, kdo mají problémy s klouby, nebo třeba těhotné ženy. Navíc čím výše uleháte, tím vyšší je i kvalita vzduchu, který v noci dýcháte. U země se totiž drží prach, bakterie a také průvan i zima od podlahy. Postel není kvůli výšce třeba měnit celou, některá moderní lůžka mají nastavitelné nožičky. U moderních kontinentálních postelí, které se skládají z divanu, matrace a povrchové matrace, zas můžete výšku regulovat volbou různě vysoké povrchové matrace.

3. Ode zdi ke zdi

Postel by měla být umístěná co nejdále od dveří, a to tak, abyste z ní měli snadno rozhled po celé místnosti. Nejlepší poloha postele je úhlopříčně proti dveřím, rozhodně by postel neměla být v přímé linii s dveřmi. Čelo postele je třeba ukotvit přiražením k plné stěně. Pokud to dispozice vaší ložnice neumožňují, přirazte ji ke stěně alespoň bokem. Je ale lepší, když je postel přístupná z obou stran. Velký vliv na spokojený a regenerační spánek má také poloha a směr, kterým spíme. Obecně platí, že nejlepší osa je severojižní, tedy, že hlava míří na sever.

4. Matrace je základ

O tom, jak je důležité vybrat kvalitní matraci, už byly popsány stohy. Co nového dodává učení Feng Shui? Matrace by měla být jednolitá pro oba partnery, rozdělené matrace neprospívají harmonii partnerského vztahu. Feng Shui také říká, že by matrace měla být výhradně z přírodních materiálů. „My při výrobě matrací používáme v souladu s Feng Shui kvalitní mýkanou bavlnu a vlnu, pravé koňské žíně, které vytváří dokonalé příjemné tepelné mikroklima na lůžku, přírodní latex, což je přírodní pěna s antibakteriální funkcí a dlouhou životností, ohebné vrstvy kokosu, které slouží pro přitužení přírodní matrace bez použití syntetických materiálů, a to vše zabalené v potazích z bavlny s vetkaným hedvábím,“ uvádí příklad Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

5. Pevný a kvalitní rám

Kvalitní a robustní rám postele vám zajistí, že bude lůžko věrně sloužit desítky let, aniž by začalo vrzat. Nejlepším materiálem je pevné vysušené masivní dřevo.

6. Žádné schovky pod postelí

Volný prostor pod postelí svádí k tomu, abyste jej využili jako úložné prostory např. pro sezónní oblečení nebo lůžkoviny. Feng Shui ale říká ne. Je dobré nechat energii pod postelí volně proudit a nezahltit ji zbytečnými věcmi, které nemáme kam dát. Vyčleňte si na ně samostatnou skříň nebo si pořiďte tzv. „peřiňák“.

7. Jak nad hlavou, tak v hlavě

Prostor nad postelí by měl být také prázdný. Nad hlavou by neměly být okna, poličky, dekorace, lampy ani zrcadla. Vaše podvědomí, které vnímá těžký předmět nebo potenciální riziko nad hlavou, vytváří pocit strachu a obavy. Nejde-li to jinak, zakryjte okno za hlavou alespoň závěsem.

8. Ložní prádlo pro spaní jako v bavlnce

I taková maličkost jako ložní povlečení hraje podstatnou roli v tom, jak se v ložnici budete cítit. „Vybírejte kvalitní přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí či vlna. Barvy volte přírodní a tlumené v zemitých odstínech, jako je bílá, béžová, karamelová nebo hnědá. Vyvarujte se červené a jiných příliš jasných barev,“ doporučuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Tip: Matraci doplňte svrchní podložkou (topper) např. z koňských žíní, mýkané bavlny a vlny. Podložka zjemňuje lůžko, odvádí vlhkost a zplodiny z těla, zaručuje prodyšnost a přirozenou teplotu. Pro dokonalý komfort lze topper chránit ještě pratelným chráničem matrací z egyptského damašku.






publikováno: 15. 7. 2015, v rubrice Interiér
Štítky: ložnice, spánek

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007