Kdy je čas na renovaci výtahu v panelovém domě? | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Článek

Kdy je čas na renovaci výtahu v panelovém domě?

31. 7. 2019

Kolik panelových domů má nový výtah? Vzhledem k tomu, že životnost výtahu je i desítky let, pak většina paneláků má ještě původní výtah. Ten je nejen staršího data, možná ani nesplňuje požadavky EU. Pak nastává čas na jeho modernizaci.

Jak poznat chvíli, kdy je čas na renovaci výtahu?

Odpovědnost za způsobilost výtahu k provozu nese jeho provozovatel nebo vlastník. Když se jízda vleče, dveře drhnou, výtah se cuká nebo už má pár desítek let výtah za sebou, popřemýšlejte o jeho renovaci nebo výměně.

Rekonstrukce nebo výměna?

Obojí je finančně poměrně náročné. Než se rozhodnete, co s výtahem, pečlivě vše promyslete. Někdy není výměna nutná, postačí jeho rekonstrukce, tedy částečná výměna. Jejím cílem je odstranit všechna bezpečnostní rizika a to, aby zdviž byla v souladu s platnou legislativou.

Aktuální stav výtahu

U každého výtahu staršího 12 let je třeba pravidelně provádět inspekční prohlídky. Nejprve tedy nechte výtah zkontrolovat a nechte si vystavit inspekční zprávu. V ní najdete, v čem výtah nevyhovuje, jaké má nedostatky a provozní rizika. Ta dělíme do tří úrovní na nízká, střední a vysoká. U starých výtahů se nejčastěji setkáte s těmi vysokými. Proto se mnohdy vyplatí spíš výměna starého výtahu za nový než jen jeho rekonstrukce.

Kdy se vyplatí vyměnit starý výtah za nový?

Provoz starých výtahů je nákladná záležitost. Jen si to spočítejte. Častý servis, opravy, k tomu náklady na údržbu. Možná brzy do starého výtahu investujete tolik, kolik do oprav a provozu toho starého. Výměna za nový se vyplatí zejména v následujících případech:

  • Jízda se vleče, výtah je hodně pomalý.
  • Hlučnost přesáhla určité meze.
  • Provoz výtahu je hodně nákladný i vzhledem k častým opravám.
  • Máte pochybnosti o bezpečnosti výtahu.
  • Zdviž má nedostatečnou kapacitu.

Dbejte hlavně na bezpečnost. Když se něco stane, nesete za výtah zodpovědnost Vy, pokud jste jeho vlastník nebo provozovatel. Tudíž máte odpovědnost i za vzniklou újmu – jak na zdraví, tak na majetku.

Výhody kompletní výměny výtahu

  • Budete mít záruku na celé zařízení.
  • Snížíte náklady na servis i údržbu.
  • Celá výměna se provede naráz, v průběhu jedné jediné odstávky.
  • Firma, která montáž výtahu provede se bude starat i o jeho servis a pravidelné prohlídky. Servisní technik výtah prověří každé 3–4 měsíce, jednou za tři roky provede odbornou zkoušku.
  • Snížíte náklady na energii.

Nové výtahy šetří čas, nervy i finance. Výtah bude jezdit rychleji, náklady na provoz se sníží, cestující budou v bezpečí. Co víc si přát?


publikováno: 31. 7. 2019
Štítky: renovace, výtah

Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007