Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality

Češi nevěří realitním kancelářím. Často zbytečně

18. 6. 2015

Zatímco v zahraničí se přes realitní kanceláře prodává přes 90 % nemovitostí, v Česku je to jen asi polovina. Spousta lidí prodává (kupuje) svůj byt nebo dům na vlastní pěst – nejčastěji ve slastném domnění, že ušetří peníze na provizi. Jenže často nakonec zjistí, že ta úspora za to ani zdaleka nestála.


Umíte si při koupi bytu ohlídat riziko falešného vlastníka?

13. 5. 2015

Změny, které přinesl Nový občanský zákoník, se dotýkají i oblasti nabývání nemovitostí. A rohodně se nejdná o nic zanedbatelného. Nově totiž získá kupující nemovitost od toho, kdo je zapsán v katastru nemovitostí jako její vlastník. A to i v případě, že skutečným vlastníkem vůbec není. Jak bychom měli postupovat, abychom podobnému riziku předešli nám poradí advokát Ondřej Preuss.


Návrh nového zákona o evidenci obyvatel děsí majitele bytů

7. 5. 2015

Potom, co Ministerstvo vnitra zveřejnilo návrh nového zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel, začaly se hojně objevovat dotazy od majitelů domů a bytů. Nový zákon totiž umožňuje nájemcům a podnájemcům nahlásit si trvalý pobyt v nemovitostech, které mají v pronájmu. To se samozřejmě nájemcům nelíbí. Noví nájemníci si pak mohou opět bez souhlasu majitele přivést i osoby blízké, které díky nim získají trvalý pobyt v daném bytě.


Stále více zájemců hledá nové bydlení na internetu

30. 4. 2015

Zhruba polovina všech zájemců o nové bydlení se o nabídce developera dozví z internetu. Souvisí to s nárůstem skupiny mladých klientů, kteří díky rekordně nízkým úrokům hypoték a jejich dostupnosti dosáhnou na vlastní bydlení mnohem snadněji než dříve. Tyto a další zajímavé závěry vyplývají z nejnovější analýzy klientského chování společnosti CENTRAL GROUP, která je největším rezidenčním developerem a investorem nové bytové výstavby v České republice.


Zákon postavený nad nájemní smlouvu nahrává neplatičům.

15. 4. 2015

Jak poznat bezproblémového nájemce a nenaletět neplatičům? To je otázka, která nejspíš budí ze spaní i nejotrlejší pronajímatele. Nový občanský zákoník (NOZ) totiž mluví víc ve prospěch „slabšího“ nájemníka, který si může dovolit nezaplatit i tři nájmy, aniž by byl jakkoli postihnutelný. Naopak majitel nemovitosti, zdá se, je proti neplatiči bezmocný. Podle advokátů z portálu ePohledávky.cz tvoří dlužné nájemné až pět procent případů problematických pohledávek. Naštěstí pro vlastníky bytu jsou stále zákonně vymahatelné dvě ze tří.


Chyby při koupi bytu, kterých se můžeme snadno vyvarovat

22. 2. 2015

Rozhodli jste se pro koupi bytu? I když jste bezpochyby připraveni nic neponechat náhodě, kromě obvyklých kroků se vyplatí přizvat si odborníka, který vám pomůže ověřit si některé další zkutečnosti. Určitě byste měli do svého „výběrového řízení“ zahrnout i další naše tipy. Některé nestojí vůbec nic, a přesto vám mohou výrazně pomoci k výhodnější ceně, případě i vyššímu komfortu bydlení.


Nejrychleji v ČR prodáte malý byt

10. 2. 2015

Byt v ČR máte šanci prodat v průměru do tří měsíců, najít kupce na dům trvá téměř pět, u pozemku více než půl roku. Jsou samozřejmě regiony, kde lze prodat rychleji a jiné, kde na kupce čekáte mnohem déle. Nejvíce se obrňte trpělivostí v Karlovarském kraji – prodej jakékoliv nemovitosti zde zabere v průměru zhruba půl roku. Podobně ve Zlínském kraji, kde pod tři měsíce prodáte maximálně jednopokojový byt.


S realitkou nebo bez? Poradíme, jak nenaletět

15. 1. 2015

Prodej nemovitosti bývá obvykle během na dlouhou trať, obzvlášť, když byt či dům není v tolik žádané lokalitě nebo velikosti. Ale jak se říká, každá věc má svého kupce a počkat se vyplatí. Je ale lepší prodávat na vlastní pěst nebo se radši svěřit do rukou profesionála?Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007