Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality

Údržba a opravy bytu – co platí nájemce a co pronajímatel?

25. 10. 2015

Pronajímatel je povinen udržovat po dobu nájmu byt v dobrém stavu, způsobilém k obývání. Běžnou údržbu a drobné opravy si však musí zajišťovat a hradit sám nájemce. Co se obvykle považuje za drobné závady, a co už jde na vrub pronajímatele? V jakých případech může nájemce žádat po pronajímateli úhradu nákladů na odstranění závady?


Rostoucí ekonomika a optimismus obyvatel stojí za rostoucím počtem prodaných nových bytů

17. 9. 2015

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil výrazný růst české ekonomiky. Podle něj hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Meziroční růst ekonomiky je největší od konce roku 2007. Hospodářský růst byl podle statistiků rovnoměrně rozprostřen mezi odvětví tuzemské ekonomiky. Zpracovatelský průmysl vzrostl meziročně o sedm procent a růst stavebnictví dosáhl tempa 3,1 procenta. Výraznějším tempem rostla i všechna odvětví služeb. 


Je vhodné sdělovat informace o své dovolené na sociálních sítích?

23. 8. 2015

O tom, že právě vyrážíme na dovolenou, píše na své sociální sítě kde kdo. Málokdo z nás si už ale uvědomuje následky, které může tato informace způsobit. „Konečně dovolená“. „Hurá dovolená, 14 dní daleko od domova“. „Už zítra to přijde: #dovolena“. Takových a podobných vzkazů můžeme na českém internetu v různých obměnách najít spoustu. Společnost Next si udělala rychlý průzkum, který ukazuje, že lidé letos informují o své dovolené na Facebooku a Twitteru zhruba 2× více, než v roce 2013, a výrazně více tak ohrožují bezpečí svého domova.


Co bychom měli vědět před podpisem kupní smlouvy na koupi bytu

30. 7. 2015

Koupě bytu nebo jiné nemovitosti je pro mnohé z nás situací, se kterou se setkáme třeba pouze jednou za celý život. Největší riziko pochybení s sebou nese podpis kupní smlouvy. Jak potvrzuje advokát Ondřej Preuss z poradenského webu dostupnyadvokat­.cz., podpis kupní smlouvy na nemovitost s sebou přináší pokaždé jistá rizika. Jak bychom tedy měli správně postupovat?


Češi nevěří realitním kancelářím. Často zbytečně

18. 6. 2015

Zatímco v zahraničí se přes realitní kanceláře prodává přes 90 % nemovitostí, v Česku je to jen asi polovina. Spousta lidí prodává (kupuje) svůj byt nebo dům na vlastní pěst – nejčastěji ve slastném domnění, že ušetří peníze na provizi. Jenže často nakonec zjistí, že ta úspora za to ani zdaleka nestála.


Umíte si při koupi bytu ohlídat riziko falešného vlastníka?

13. 5. 2015

Změny, které přinesl Nový občanský zákoník, se dotýkají i oblasti nabývání nemovitostí. A rohodně se nejdná o nic zanedbatelného. Nově totiž získá kupující nemovitost od toho, kdo je zapsán v katastru nemovitostí jako její vlastník. A to i v případě, že skutečným vlastníkem vůbec není. Jak bychom měli postupovat, abychom podobnému riziku předešli nám poradí advokát Ondřej Preuss.


Návrh nového zákona o evidenci obyvatel děsí majitele bytů

7. 5. 2015

Potom, co Ministerstvo vnitra zveřejnilo návrh nového zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel, začaly se hojně objevovat dotazy od majitelů domů a bytů. Nový zákon totiž umožňuje nájemcům a podnájemcům nahlásit si trvalý pobyt v nemovitostech, které mají v pronájmu. To se samozřejmě nájemcům nelíbí. Noví nájemníci si pak mohou opět bez souhlasu majitele přivést i osoby blízké, které díky nim získají trvalý pobyt v daném bytě.


Stále více zájemců hledá nové bydlení na internetu

30. 4. 2015

Zhruba polovina všech zájemců o nové bydlení se o nabídce developera dozví z internetu. Souvisí to s nárůstem skupiny mladých klientů, kteří díky rekordně nízkým úrokům hypoték a jejich dostupnosti dosáhnou na vlastní bydlení mnohem snadněji než dříve. Tyto a další zajímavé závěry vyplývají z nejnovější analýzy klientského chování společnosti CENTRAL GROUP, která je největším rezidenčním developerem a investorem nové bytové výstavby v České republice.Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007