Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality

Zákon postavený nad nájemní smlouvu nahrává neplatičům.

15. 4. 2015

Jak poznat bezproblémového nájemce a nenaletět neplatičům? To je otázka, která nejspíš budí ze spaní i nejotrlejší pronajímatele. Nový občanský zákoník (NOZ) totiž mluví víc ve prospěch „slabšího“ nájemníka, který si může dovolit nezaplatit i tři nájmy, aniž by byl jakkoli postihnutelný. Naopak majitel nemovitosti, zdá se, je proti neplatiči bezmocný. Podle advokátů z portálu ePohledávky.cz tvoří dlužné nájemné až pět procent případů problematických pohledávek. Naštěstí pro vlastníky bytu jsou stále zákonně vymahatelné dvě ze tří.


Chyby při koupi bytu, kterých se můžeme snadno vyvarovat

22. 2. 2015

Rozhodli jste se pro koupi bytu? I když jste bezpochyby připraveni nic neponechat náhodě, kromě obvyklých kroků se vyplatí přizvat si odborníka, který vám pomůže ověřit si některé další zkutečnosti. Určitě byste měli do svého „výběrového řízení“ zahrnout i další naše tipy. Některé nestojí vůbec nic, a přesto vám mohou výrazně pomoci k výhodnější ceně, případě i vyššímu komfortu bydlení.


Nejrychleji v ČR prodáte malý byt

10. 2. 2015

Byt v ČR máte šanci prodat v průměru do tří měsíců, najít kupce na dům trvá téměř pět, u pozemku více než půl roku. Jsou samozřejmě regiony, kde lze prodat rychleji a jiné, kde na kupce čekáte mnohem déle. Nejvíce se obrňte trpělivostí v Karlovarském kraji – prodej jakékoliv nemovitosti zde zabere v průměru zhruba půl roku. Podobně ve Zlínském kraji, kde pod tři měsíce prodáte maximálně jednopokojový byt.


S realitkou nebo bez? Poradíme, jak nenaletět

15. 1. 2015

Prodej nemovitosti bývá obvykle během na dlouhou trať, obzvlášť, když byt či dům není v tolik žádané lokalitě nebo velikosti. Ale jak se říká, každá věc má svého kupce a počkat se vyplatí. Je ale lepší prodávat na vlastní pěst nebo se radši svěřit do rukou profesionála?


Úrokové sazby stále přejí koupi bytu

12. 10. 2014

V srpnu úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu poklesly a stanovily novou historicky nejnižší průměrnou míru na 2,65 procenta. Letos v srpnu navštívilo banky kvůli uzavření smlouvy o hypotečním úvěru 6 515 klientů, kteří si sjednali hypotéky celkem za 11,187 miliard korun. Vyplývá to z čerstvých údajů Fincentrum Hypoindexu.


Přemýšlíte o novém bydlení? Levnější už být nemusí

2. 9. 2014

Pořízení bytu bývá jedním z nejtěžších rozhodnutí v našem životě. Už jen proto, že jeho splácením strávíme v průměru polovinu našeho života. Současná situace na realitním a hypotečním trhu ale rozhodování výrazně usnadňuje: levněji už nejspíš nebude.


Polovina bytových jednotek v Česku nevyhovuje současným nárokům na bydlení

30. 7. 2014

Český bytový fond je zastaralý a více než polovina budov nesplňuje hygienické standardy, či dokonce ohrožuje zdraví a život obyvatel. Vyplývá to z analýzy odborníků ve stavebnictví, kteří hodnotili stav bytového fondu v České republice a spolu s tím kvalitu bydlení včetně potenciálních rizik. Domácnosti nejčastěji čelí problémům s vlhkostí a plísní, hlukem nebo rizikem požáru. Ohroženy jsou však nejen staré domy, ale také novostavby.


Téměř 80 procent Čechů preferuje bydlení v novostavbě či zrekonstruované nemovitosti

23. 7. 2014

Pokud by si Češi bez ohledu na svoje finanční možnosti mohli vybrat, kde budou bydlet, 44 procent z nich zvolilo novostavbu, dalších 35 procent zrekonstruovanou nemovitost a pouhých 21 procent by si pořídilo byt nebo dům v původním, nezrekonstruovaném stavu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI). Důvodem je skutečnost, že novostavba je pro většinu spotřebitelů synonymem kvalitního bydlení s nízkými provozními náklady. Právě technický stav a energetická náročnost v současnosti patří vedle ceny a lokality k zásadním parametrům při výběru nemovitosti. Domácnosti totiž za bydlení utratí téměř pětinu svých příjmů a 29 procent z nich tyto výdaje vnímá jako značnou zátěž.Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007