Lépe prodáme po renovaci nebo před? | Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality » Článek

Lépe prodáme po renovaci nebo před?

3. 3. 2010

Máme nemovitost na prodej a nevíte, jestli ji máte zrenovovat, nebo ho prostě prodat tak, jak je? To je obvyklé dilema prodávajících. Na jedné straně víte, že opravený dům bude mít vyšší cenu, na straně druhé – co vlastně opravit a co ne? Které opravy přinesou více peněz ve zhodnocení, než kolik samy stály? V podstatě platí, že místo abyste se ptali „o kolik více bude stát dům opravený“, je lépe se ptát „o kolik méně bude stát neopravený“. Tento typ uvažování je bližší myšlení kupujícího, umožní vám postavit se do role kupce a vidět transakci z jeho perspektivy.

Nyní, když víte, jak kupující přemýšlí, je snadné si uvědomit, že zaplatí méně za dům, který má „problém“, tedy něco, co za problém považuje kupující. Nejde o to, jestli je renovovaný nebo starý, ale co kupující považuje za vadu. Například pět let stará kuchyňská linka, které je udržovaná a čistá, nebude za vadu považována, i když není zcela nová, ale čerstvě natřený plot takovou vadou bude – pokud je jasně oranžový, například, protože ne každý stojí o oranžový plot. To je samozřejmě jen část problému, ale pomůže vám lépe posoudit, jestli vůbec a jaké renovace provést před prodejem bytu.

Tip pro vás:

Co bychom měli udělat, abychom zvýšili svou šanci na úspěšný prodej? Více informací na téma aktuální situace na realitním trhu naleznete v nové publikaci Jak prodat nemovitost v době krize? autorů Ing. Štěpána Kleina a MBA, Petry Kesslerové, GRADA.


publikováno: 3. 3. 2010, v rubrice Reality
Štítky: ceny bytů

Nejčtenější články v rubrice Reality:

Další články v rubrice Reality:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007