Přemýšlíte o novém bydlení? Levnější už být nemusí | Reality | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Reality » Článek

Přemýšlíte o novém bydlení? Levnější už být nemusí

2. 9. 2014

Pořízení bytu bývá jedním z nejtěžších rozhodnutí v našem životě. Už jen proto, že jeho splácením strávíme v průměru polovinu našeho života. Současná situace na realitním a hypotečním trhu ale rozhodování výrazně usnadňuje: levněji už nejspíš nebude.

Nová vlna zájmu o nákup nemovitostí v ČR

Domácí realitní trh prochází od začátku roku 2014 výrazným oživením. Po několika letech klesání cen a prodejů se zdá, že trh nemovitostí se odráží ze dna. Hlavním důvodem jsou především rekordně nízké úrokové míry hypoték a lákavé ceny nemovitostí. „Například panelákové byty o nejžádanější dispozici 3+1 se na trhu pohybují už kolem 2,5 milionu. Přitom ještě před několika lety byla běžná cena zhruba o půl milionu vyšší,“ potvrzuje Hanuš Němeček z RE/MAX.

Průměrné úrokové sazby u hypoték nebyly nikdy v historii tak nízko jako minulý měsíc (červenec 2014). U zástavy nemovitosti do výše 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti spadla sazba v průměru na pouhých 2,67 procenta. Ještě před pěti lety přitom byla více než dvojnásobná – v průměru 5,6 procenta. Díky rekordně levným hypotékám je tak pro české rodiny bydlení dostupnější. Příznivé podmínky se odrážejí na zvyšující se poptávce po bytech i rodinných domech.

Na rozdíl od skokového boomu trhu nemovitostí v ČR, který vrcholil koncem roku 2008, dnešní růst je pozvolný. Nárůst prodejů je uvážlivý s ohledem na kvalitu nemovitosti. Češi se naučili rozlišovat kvalitu nemovitostí, a to především se zaměřením na lokalitu a její okolí, konstrukční systém a stavebně technický stav nemovitosti.

Zdraží nemovitosti i hypotéky

Podle vyjádření různých realitních expertů nabírá realitní trh rostoucí tendenci a dá se tak očekávat, že nemovitosti budou postupně zdražovat. Ostatně už nyní hlásí některé realitní společnosti zdražování nemovitostí, především pak v Praze a ve Středočeském kraji. Podobný vývoj očekávají také hypoteční experti, podle kterých je současná úroková míra u hypoték na svém historickém minimu a zákonitě musí v horizontu měsíců začít růst.

Nedá se sice očekávat, že by hypotéky skokově zdražily během následujících několika týdnů, nicméně zpět na tři procenta by se mohli dostat opět v příštím roce. Pokud tak již dlouho uvažujete o koupi nemovitosti, měli byste se pustit do sledování aktuální nabídky bytů a domů k prodeji. Vývoj cen se také bude odlišovat podle ekonomické síly regionu. Bezpochyby podmínky jsou rozdílné, pokud kupujete nemovitost v Ostravě nebo Českých Budějovicích.


publikováno: 2. 9. 2014, v rubrice Reality
Štítky: bydlení, bytový designér, ceny bytů, životní styl

Nejčtenější články v rubrice Reality:

Další články v rubrice Reality:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007