Rekonstrukce bytu vyžaduje systém | Soutěž top panel 2014 | Bydlet v panelu

Rekonstrukce bytu vyžaduje systém

4. 11. 2013

Máte pocit, že je vám koupelna malá? Také obývací pokoj by už vyžadoval změnu? Přičteme-li ještě chybějící nebo nevhodně řešené úložné prostory, nebo dokonce i úvahy o jiném uspořádání kuchyně, právě začínáte uvažovat o rekonstrukci. Na základě zkušeností z rekonstrukce třípokojového panelákového bytu ve Slaném Centrum bytových proměn připravilo systémové řešení v rámci ucelené nabídky technického řešení a služeb pro bydlení, rekonstrukci a interiérové proměny. Nabídka nových standardů v komfortním bydlení bude prezentována ve vlastním vzorovém bytě v Praze na Proseku. Centrum bytových proměn bylo v soutěži Top Panel 2014 zařazeno do kategorie Realizace.

Rekonstrukce znamená velký zásah do chodu celé domácnosti, přesto není důvod, proč se jí obávat a kvůli tomu ji stále odkládat. Základem však je zvolit správné řešení, díky kterému nebude výsledek součtem kompromisů, ale v rámci jedné akce získá vaše bydlení požadovanou úroveň a styl. Ani to ale není všechno. Komfort našeho bydlení často začíná tam, kam běžně nevidíme. Denně používáme předstěnové instalační systémy na toaletě, využíváme vzduchotechniku pro odtah nežádoucích pachů, skrýváme rozvody elektřiny do stěny. Moderní systémová řešení nám umožňují řešit i tak obtěžující problém, jakým je přenos hluku mezi byty. Stěny vaší nové koupelny budou postaveny výrazně rychleji a především takzvanou suchou cestou, která váš domov podstatně méně zatíží vlhkostí a nečistotami v rámci stavby.

Jak neudělat chybu?

Systémové řešení rekonstrukce přináší Centrum bytových proměn. Můžete díky němu vyřešit kompletně nejen stavební část vaší rekonstrukce, ale současně i byt kompletně vybavit. Vše přitom vyřídíte na jednom místě a s pomocí zkušeného týmu odborníků. Výběr na jednom místě má i další přednost – ihned se budete moci přesvědčit, jak vše bude spolu ladit. Už se vám nestane, že byste zvolili jiný odstín dveří a podlahy, nevhodný typ dlažby či se dopustili některé jiné nepřesnosti, která by se později stala zbytečnou vadou na kráse nové podoby domova.

Příkladem byla rekonstrukce bytu ve Slaném

Centrum bytových proměn se inspirovalo rekonstrukcí bytu ve Slaném. „Po zvažování různých stavebních technologií jsme se v rámci systémové nabídky nakonec rozhodli vyřešit různorodé problémy v rámci bytových rekonstrukcí cestou suché výstavby,“ říká koordinátor centra Ing. Marek Kindl. Starší panelový byt 3+kk, který zdědil mladý pár, trpěl klasickými neduhy: staré rozvody elektřiny, malá koupelna, nedostatek úložných prostorů, nerovné stropy, spáry mezi panely a křivé zdi. To vše vyřeší sádrokartonové systémy a sádrové omítky. S jejich pomocí bude možné splnit i další požadavky mladého páru – odhlučnit interiér a po vybourání nenosných příček upravit dispozici bytu.

Chytré řešení se systémy suché výstavby

Se sádrokartonovými systémy lze každý interiér bytu změnit a vylepšit rychle, kvalitně a levně. Je to chytré řešení pro hodně požadavků. „Při stavebních pracích investoři oceňují především rychlost výstavby, nízkou hmotnost konstrukcí a minimální tloušťku stěn. Výhodou sádrokartonu je také jeho pevnost, odolnost a přitom lehkost, takže nezatěžuje nosnou konstrukci. Nové elektrorozvody se vedou uvnitř stěn. Jedním z důkazů rychlosti výstavby bylo i to, že celková doba stavebních prací trvala jen devatenáct dní,“ pokračuje Ing. Marek Kindl.

Protihluková obálka bytu

koupelna

Majitelé nechali celý byt odhlučnit, přestavět a opravit pomocí akustických sádrokartonových a sádrovláknitých systémů. Realizační firma vytvořila po obvodu bytu „protihlukovou obálku“. Předsazené stěny zaberou jen 6,5 cm při jednoduchém a 8 cm při dvojitém opláštění modrými akustickými deskami Rigips. Celkově v bytě ubraly něco přes 1 m² plochy, ale přidaly 9 dB (decibelů) akustické pohody. Problém s hlukem od sousedů byl vyřešen.

Akustické příčky a předstěny

Nové akustické interiérové příčky jsou jen 7,5 cm silné, a přitom o 3 dB překračují požadované normové požadavky na akustiku v bytě. Proti původním stěnám tak majitelé získali navíc 1 m² na ploše příček a o 12 dB lepší akustickou pohodu. Po rekonstrukci se tedy podlahová plocha bytu nezmenšila. V bytě bylo postaveno 35 m² akustické příčky Optimum, což je sádrokartonová příčka s vloženou minerální izolací opláštěná jednou vrstvou modré akustické desky Rigips. I takto tenká příčka dokáže při nízké hmotnosti 28 kg/1 m² velmi dobře zvukově izolovat. Její hodnota vzduchové neprůzvučnosti je 45 dB. Právě lehkost nové příčky umožní snadnou změnu dispozice. Příčky bylo možné postavit kamkoliv podle vlastních potřeb. Mladý pár tak získal výklenky ve stěnách pro nové šatní skříně i větší prostor pro kuchyni a koupelnu.

Finanční úspora oproti pórobetonové příčce se srovnatelnými vlastnostmi byla přibližně 12 000 Kč.

V místech zavěšení nové kuchyňské linky byla použita akustická předstěna Exclusive s vloženou minerální izolací a dvojitě opláštěnou modrou akustickou deskou Rigips. Dvě vrstvy desek unesou zátěž skříněk i bez potřeby speciální podkonstrukce. Nosnost jedné kotvy v takovém opláštění je totiž až 75 kg. Posledním prvkem „protihlukové obálky“ bytu byl akustický sádrokartonový podhled. V panelovém bytě je každý centimetr prostoru důležitý. Snížení stropu s modrými akustickými deskami Rigips bylo ale jen o 5 cm a přineslo o výrazných 13 dB lepší zvukově izolační vlastnosti. Vyřešen byl i estetický problém se spáry mezi panely a vlnitým stropem, protože finální povrchová úprava sádrokartonu zajistí hladký strop a také osazení svítidel bez omezení.

Úspora až 30 % nákladů

Všechny modré akustické konstrukce Rigips s výměrou 185 m² stály přibližně 112 000 Kč, což je méně než nová kuchyně. Využitím sádrokartonových systémů při rekonstrukci bytu se dokonce ušetřilo na některých konstrukcích až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou.

Malá koupelna, velký komfort

Malou koupelnu jsme ještě nedávno vnímali jako něco neřešitelného. Velmi často byl problém v dispozičním řešení, které postrádalo jakýkoli nápad, a také zařizovací předměty nebyly uzpůsobeny menším rozměrům. Dnes se situace výrazně změnila a malé, rozměrově standardní panelákové koupelny musejí pro rodinu splňovat veškeré funkční a estetické vlastnosti, které v dnešní moderní době po koupelně požadujeme. Rovněž v rámci nabídky Centra bytových proměn jsou zařazeny varianty návrhů řešení malých koupelen, které bezesporu splní požadavky na prostor, design, cenu a kvalitu. Jednotlivá řešení jsou nejčastěji nabízena pod označením Concept. Bezesporu velkou výhodou značky Concept je technická podpora a plná dostupnost, díky které lze dodávky velice rychle realizovat. „Při zpracování architektonického projektu či 3D vizualizace využíváme moderní počítačové programy, které vám poskytnou dokonalou představu daného prostoru, včetně konkrétních obkladů, dlažeb, umyvadel, toalet, bidetů, van, sprchových koutů, baterií i koupelnového nábytku,“ upozorňuje Ing. arch. Daniela Vranová, vedoucí architekt Centra bytových proměn.

Nová koupelna se změnila k nepoznání

Jak byla nová koupelna vyřešena v bytě mladého páru? Místo původního umakartového jádra byly stěny postaveny ze sádrovláknitých desek Rigidur. Desky Rigidur jsou vysoce odolné proti proražení, hodně unesou a jsou určeny speciálně do vlhkých prostor. Není tedy třeba se obávat potíží s plísněmi. Větší prostor se získal díky konstrukcím Sanit ze sádrovláknitých desek Rigidur tloušťky jen 10 cm. Na akustiku se nezapomnělo ani tady. Příčka Sanit dokáže i při této tloušťce velmi dobře zvukově izolovat. Na strop byl namontován podhled s modrou akustickou impregnovanou deskou. Zajistí ticho a nenavlhne. Nová koupelna se nyní může stát místem příjemné a ničím nerušené relaxace.


publikováno: 4. 11. 2013, v rubrice Soutěž top panel 2014
Štítky: bydlení, bytový designér, interiér, ložnice, málo místa, životní styl

Nejčtenější články v rubrice Soutěž top panel 2014:

Další články v rubrice Soutěž top panel 2014:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007