Jak zateplovat panelové domy? | Vše o zateplování | Bydlet v panelu

Jak zateplovat panelové domy?

31. 3. 2011

Problematika snižování tepelných ztrát a zabezpečení tepelné pohody v obydlích v zimním i letním období je stále velmi aktuální téma. Mnoho majitelů objektů proto právem zajímá, jak snížit spotřebu energie na vytápění. Nejefektivnější cestou je zateplení objektů pomocí dodatečných tepelných izolací.

Kdy zateplovat

Zateplovat je nejvhodnější v období, kdy nejsou vysoké rozdíly denních a nočních teplot – na jaře nebo na podzim. Na podzim vzhledem k vysokému zájmu a nedostatku kapacit rostou i ceny za realizaci a riskujeme, že se to do zimy nestihne. Naproti tomu izolace provedená ještě před létem zajistí příjemné klima a snížení nákladů za klimatizaci. To platí jak pro panelové domy, kde tímto „slunečním přetápěním“ trpí nejvíce byty na jihovýchodních stranách, tak i novostavby postavené z vylehčených cihel typu THERM (jelikož postrádají kumulaci tepla/chladu).

Jak na to

Dodatečnou tepelnou izolaci konstrukcí lze provádět z vnější i vnitřní strany. Oba způsoby mají své výhody i nedostatky. Z vnější strany zlepšuje izolace vlastnosti konstrukce a zvyšuje tepelně akumulační vlastnosti. Musí se však chránit proti atmosférickým vlivům, staví se z lešení a musí se provádět na celé ploše konstrukce. Výhodou vnitřního zateplení je snadný přístup bez lešení, nicméně vyvolává značné problémy s difuzí a kondenzací vodní páry na styku stávající konstrukce a přidávané izolační vrstvy. V našich klimatických podmínkách se nejčastěji budovy zateplují z vnější strany. Zateplování z vnitřní strany se používá pouze u historických budov s památkově chráněnou fasádou.

Tepelně izolační vlastnosti konstrukcí by měly být co nejlepší, neboť rozhodují o tom, kolik budeme platit za vytápění domu. K jejich měření slouží hodnota tepelného odporu konstrukce. Je to poměr tloušťky vrstvy a hodnoty tepelné vodivosti materiálu, ze kterého je vrstva provedena. Čím je tloušťka větší, tím vyšší je tepelný odpor a naopak. Požadavky na tepelné odpory konstrukcí od roku 1960 vzrostly. Zatímco u obvodových stěn to byla hodnota 0,52 m2K/W a u střech 0,91 m2K/W, v roce 2002 se tato hodnota pohybuje mezi 2,5 – 3,2 m2K/W u obvodového zdiva a mezi 3,2 – 4,0 m2K/W u střech. Požadavky na tepelné odpory konstrukcí se tedy zvýšily cca pětkrát.

Vyberte si dobře

Před zahájením samotného výběru zateplovacího systému je třeba přizvat odborníky na statiku, stavební fyziku a provést energetický audit, který prověří jak jsou energie v auditovaném objektu využívány. Na základě tohoto auditu lze pak vybrat optimální energetický projekt. Energetický audit je také jedním ze tří dokladů o energetické náročnosti budov vyžadovaných současnými legislativními předpisy. Dalším dokladem je energetický průkaz budovy. Jedná se o základní soubor údajů klasifikujících budovu z hlediska základních užitných vlastností a energetické účinnosti. Zpracovává se pro všechny nové budovy a budovy, u nichž byla provedena změna dokončené stavby podléhající energetickému auditu. Posledním z tohoto trojlístku je energetický štítek budovy, který ji klasifikuje dle stupně technické náročnosti do skupin A až G, podobně jako u elektrických spotřebičů.

Základním kritériem výběru zateplovacího systému by měl být požadavek na jeho certifikaci příslušnou státní zkušebnou. Sledují se tepelně technické vlastnosti a úspory energie, požární bezpečnost, statické vlastnosti, ale i vhodnost z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví.






publikováno: 31. 3. 2011, v rubrice Vše o zateplování
Štítky: energetický štítek a průkaz, správa domu, zateplování

Nejčtenější články v rubrice Vše o zateplování:

Další články v rubrice Vše o zateplování:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007