Na zateplování se znalostmi | Vše o zateplování | Bydlet v panelu

Na zateplování se znalostmi

14. 12. 2008
Ceny energií se v posledních několika letech pravidelně zvyšují a vše napovídá tomu, že tomu tak bude i nadále. Proto dnes již každý majitel nemovitosti hledá možnosti, jak své náklady na energie a celkový provoz budovy snížit. Mezi nejefektivnější způsoby, jak v dnešní době ušetřit, patří bezesporu zateplování. To se však majitelům nemovitostí vyplatí a časem i finančně vrátí pouze v případě, je-li vybrán kvalitní zateplovací materiál vhodný pro daný typ budovy, a je-li zabudován správně, to znamená, je-li zateplování provedeno odborně a dle platných norem. V takovém případě pak zateplení představuje kvalitní technologii s dlouhodobou životností. Jaký je tedy správný postup, rozhodneme-li se zateplovat?
  1. Energetický audit je energetickou bilancí současného a reálného budoucího stavu (navrženého ve variantách). Vybraná varianta jednoznačně vymezí zadání pro projekt zateplení. Jedná se tedy o speciální případ technicko-ekonomické studie proveditelnosti. Hlavní význam energetického auditu je v tom, že dává stavebníkovi garantovaný technicko-ekonomický podklad pro rozhodování v oblasti, kde se dosud řídil buď více či méně odborným odhadem nebo radami ze sousedství. Energetický audit bývá často podkladem pro rozhodování o státních podporách v programech úspor energie a regenerace domů a pro jednání s bankami.
  2. Projektová dokumentace slouží jako podklad pro vydání stavebního povolení či povolení stavby na ohlášení. Je zásadním podkladem pro vymezení rozsahu a kvality stavebních prací, jejich návazností a proveditelnosti. Umožňuje prověření souladu záměrů stavebníka s veřejnými zájmy (zejména se stavebním zákonem a jeho vyhláškami) a ve vytvoření základního podkladu pro smluvní jednání o realizaci zateplení. Provádění zateplení bez projektové dokumentace se obvykle dříve nebo později obrátí proti stavebníkovi. Vždy se vyplatí odborná přejímka projektové dokumentace.

Projektová dokumentace i energetický audit bývají nesprávně považovány za pouhou formalitu, které je výhodné se vyhnout. Oprava první chyby po provedení je většinou dražší než samotná cena dokumentace, jejíž existence riziko chyb snižuje. Je-li provedená projektová dokumentace podle energetického auditu součástí smlouvy, minimalizují se vleklé a obtížně řešitelné spory mezi zhotovitelem a stavebníkem o rozsahu a kvalitě prací, zejména v závěru akce. Je základem pro kvalitní provádění technického dozoru i pro přejímku hotového díla.

  1. Stavební řízení

Zateplení domu podléhá stavebnímu řízení, o jehož potřebném rozsahu rozhoduje místně příslušný stavební úřad. Ze stavebního zákona a jeho prováděcích vyhlášek vyplývá, že zateplení se až na výjimky má provádět pouze na základě stavebního povolení. Výhodou pro stavebníka je přísnější kvalitativní přejímka zateplení při předávání díla k užívání.
Avšak i při provádění zateplení na ohlášení stavebnímu úřadu je jednoznačná povinnost stavebníka prokázat a doložit splnění obecných technických požadavků na výstavbu podle vyhlášky MMR č. 137/1998 Sb. a povinnost stavebního úřadu jejich splnění kontrolovat.

  1. Realizace zateplení

V této etapě zateplení se zejména nesmí podcenit výběr zhotovitele, formulace smluvních vztahů, důsledná kontrola v průběhu výstavby a nakonec i náležité odevzdání a převzetí díla.

  1. Výběr zhotovitele stavby se vyplatí provést výběrovým řízením, jehož úspěšnost závisí na formulaci zadání. Vyplatí se jasně vymezit rozsah prací, podmínku provedení podle ČSN 73 2901 na provádění ETICS, požadavek na prodlouženou záruku na 5 až 10 let a její zajištění pojištěním. Při výběrovém řízení musí být prověřeny a případně vyloučeny nabídky s nereálnými lhůtami dodávky s příliš nízkou cenou – oba tyto případy mohou ohrozit kvalitu provedení a dokončení zateplení. Důležité je doložení kvalifikace zhotovitele – jak formální ( živnostenskými listy, osvědčením o proškolení se zateplovacím systémem a dalšími doklady o kvalitě firmy), tak referencemi dokládajícími kvalitu a zkušenosti z obdobných realizací i vztah k zákazníkovi (plnění termínů, finanční kázeň, platnost záruk). V budoucnu se k tomu může využít i připravované certifikace stavebních firem. Kontroluje se věcná úplnost nabídky podle projektové dokumentace, nabízená třída kvality, garance, záruční lhůty a jejich vymahatelnost, nabízený způsob a průběh výstavby. Výhodné je požadovat delší záruky a jejich pojištění. Nabídky by měl hodnotit nezávislý odborník.

Teprve nabídky, které jsou bez zásadních věcných nedostatků a obsahem srovnatelné, lze porovnávat podle nabídkových cen. Časté rozhodování pouze na základě nabídkové ceny bývá příliš drahé!

  1. Kvalitní smlouva se zhotovitelem (např. smlouva o dílo podle občanského zákoníku) je základní podmínkou. Její správnou formulací lze předejít neplnění smluvních závazků či případným nejasnostem a sporům. Smlouva o dílo má vždy obsahovat předmět díla (rozsah prací), lhůty plnění, smluvní cenu (pevnou nebo způsob jejího určení, vždy včetně DPH), platební podmínky, kvalitativní podmínky díla (například „dílo musí splňovat všechny požadavky platných českých norem“, požadavek užití ověřeného zateplovacího systému a jeho třídu kvality, provádění proškolenými pracovníky a dílčí přejímky), záruční dobu (lhůty pod 5 let jsou nevýhodné, výrazně nad 10 let podezřelé), sankce při neplnění smlouvy, zajištění provozu objektu v době stavby, podmínky za kterých je možno odstoupit od smlouvy, podmínky převzetí dokončeného díla, pojištění díla a jeho záruk ve prospěch stavebníka.

Před podpisem smlouvy se má prověřit platnost uvedeného obchodního jména zhotovitele a oprávněnost osob k podpisu smlouvy. Chování zhotovitele při uzavírání smluvních vztahů předjímá jeho přístup při dodávce.

  1. Technický dozor stavebníka a autorský dozor projektanta jsou prakticky nutné pro zajištění požadované kvality díla. Technický dozor přitom zajišťuje průběžnou kontrolu technologických postupů a technického řešení a přejímá provedené části dodávky, zejména před jejich následným zakrytím. Kontroluje vedení stavebního deníku, do kterého soustavně doplňuje svá zjištění včetně přejímek, a průběžně odebírá kopie záznamů pro objednatele. Pro vhodný rozsah a vyváženost kontrolní činnosti technického dozoru se využívá kontrolní plán zpracovaný s pomocí autora projektové dokumentace. V případě nejistoty technického či technologického řešení vyzve technický dozor stavebníka včas autorský dozor (projektanta) k vyjádření a upřesnění řešení. Autorský dozor vykonává autor projektové dokumentace zateplení, většinou občasně a obvykle na vyzvání.

Vyskytnou-li se důvodné pochybnosti o kvalitě a nedojde-li k dohodě o způsobu odstranění nedostatků, pak má technický dozor stavbu pozastavit a včas přizvat nezávislého znalce.

  1. Stavební deník je základním dokladem o postupu provádění stavby při zateplování. Jeho vedení patří mezi zákonné povinnosti zhotovitele. Obsahuje mimo jiné:
  • základní údaje o stavbě a pověřených pracovnících,
  • denní zápisy o postupu prací od jejich zahájení s uvedením pracovních a klimatických podmínek, přerušení prací, technologických přestávek a zvláštních událostí či skutečností,
  • přejímky materiálů, zařízení a strojů a zajištění skladování,
  • zajištění bezpečnosti práce a ochrany zdraví při provádění,
  • dílčí přejímky hotových prací před zakrytím,
  • specifikaci dohodnutých víceprací a změn v průběhu výstavby,
  • předání a převzetí, včetně rozsahu a termínů odstranění nedostatků,
  • zkušební provoz

Tento doklad o průběhu zateplování je významný pro případné budoucí reklamace nekvalitně či neúplně provedených prací. Spolu s projektovou dokumentací a smlouvou zvyšuje naději na kvalitu provedení, popř. na úspěšnost a rychlost vyřešení sporů.

  1. Předání a převzetí zateplení

Řádné ukončení zateplování a podrobnosti přejímky mají být upřesněny ve smlouvě před zahájením prací. Zhotovitel má předložit kopie prohlášení o shodě pro všechny použité výrobky dle zákona č. 22/1997 Sb. v platném znění. Prohlášení o shodě vystavuje výrobce a musí být podloženo platnými protokoly, atesty a certifikáty. Dokládá se tím vhodnost použitých výrobků pro konkrétní podmínky stavby podle projektové dokumentace zateplení. Při předání a převzetí (přejímce) hotového zateplení se především hodnotí průběh prací a způsob provedení zateplení v rozhodujících etapách a detailech. O přejímce zateplení se sepíše datovaný zápis, který podepíší obě strany. Tím přechází na objednatele vlastnické právo a nebezpečí škody na zhotoveném díle, jestliže je do té doby nesl zhotovitel. Z hlediska současné právní úpravy je nepřípustné, aby objednatel převzal zateplení s vadami a nedodělky, které nebrání jeho užívání. Dodavatel o předání s vadami a nedodělky často usiluje a objednatel se pak obtížné domáhá odstranění těchto nedostatků.

Zdroj: Ing. Jiří Šála, CSc. a podklady Sdružení EPS ČR






publikováno: 14. 12. 2008, v rubrice Exteriér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Exteriér:

Další články v rubrice Exteriér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007