Tepelná čerpadla budou i v roce 2019 levným a spolehlivým zdrojem tepla | Vše o zateplování | Bydlet v panelu

Tepelná čerpadla budou i v roce 2019 levným a spolehlivým zdrojem tepla

16. 1. 2019

Díky tepelným čerpadlům se zbavíte obav z růstu cen elektřiny či zemního plynu. Tento zdroj tepla využívá energii, která je zdarma a je jí ve vašem okolí dostatek, např. venkovní vzduch, půda ve vaší zahradě, geotermální teplo, nebo studniční voda. Tepelná čerpadla v tuzemsku najdete u malých objektů typu mobilní buňka tak i velkých bytových domů nebo kancelářských budov. Pokud tedy uvažujete o novém zdroji tepla, věnujte tepelným čerpadlům pozornost.

Tepelná čerpadla mají v porovnání s ostatními zdroji tepla několik zásadních výhod, a to:

  • dokáží generovat nejen teplo pro vytápění, ale také teplou vodu,
  • některá z nich dokáží v létě fungovat jako klimatizace,
  • nemusíte do nich přikládat a skladovat pro ně zásoby paliva na celou zimu,
  • můžete je připojit k fotovoltaickým zařízením a pro výrobu tepla využívat energii z fotovoltaiky,
  • lze je ovládat na dálku, např. prostřednictvím mobilního telefonu.

Zkušenosti ze Švédska ukazují, že i v prostředí dlouhých a tuhých zim, životnost tepelných čerpadel překonává hranici 20 let. Bavíme se přitom o jednotkách instalovaných v 90. letech, dnešní moderní jednotky jsou přitom odolnější a výkonnější.

Ptáte se, jak je možné, že na tepelná čerpadla slýcháte i kritiku, když se jedná o tak „skvělý“ zdroj tepla? Důvodů je několik.

Nejčastější důvody způsobující nespokojenost majitelů s tepelnými čerpadly

Špatně zvolený typ a výkon tepelného čerpadla. Problém může nastat nejen s poddimenzovaným tepelným čerpadlem, ale překvapivě často i s příliš předimenzovaným. Takové čerpadlo je obvykle nejen výrazně hlučnější, ale častěji se zapíná a vypíná, což vede k větší poruchovosti a snížené životnosti.

Nekvalitní instalace nezkušenou montážní firmou, jejímž následkem tepelné čerpadlo není schopno dům vytopit, nebo ohřát teplou vodu.

Koupě nekvalitního tepelného čerpadla, kdy uváděné údaje neodpovídají realitě. Bohužel, i s tepelnými čerpadly se podvádí. Z důvodu zvýšené ochrany spotřebitelů vznikl evropský standard kvality tepelných čerpadel „Značka kvality Q“. V případě, že tepelné čerpadlo tuto značku nemá, vystavujete se jeho koupí např. riziku:

  • vyšší než uváděné hlučnosti provozu,
  • nižšího než uváděného výkonu,
  • vyšší spotřeby elektrické energie,
  • nedostupnosti náhradních dílů,
  • komplikovaného uplatňování záruk.

V případě, že svůj záměr koupě tepelného čerpadla budete konzultovat s prodejcem, který má dohledatelnou historii podnikání, prokazatelné reference, širokou nabídku čerpadel a zároveň nabízí jednotky se „Značkou kvality Q“, bude pro vás výměna stávajícího zdroje tepla za tepelné čerpadlo krok správným směrem.

Tepelná čerpadla se Značkou kvality Q najdete i v portfoliu společnosti IVT , specializovaného prodejce švédských tepelných čerpadel. Přímo na webu společnosti najdete průvodce, který vám napoví, který typ tepelného čerpadla je vhodný pro vaši nemovitost. Konzultanti společnosti IVT jsou rovněž k dispozici poskytnout Vám podrobnější informace o výhodách tepelných čerpadel pro vaši nemovitost.


publikováno: 16. 1. 2019, v rubrice Vše o zateplování
Štítky: bydlení, tepelná čerpadla

Nejčtenější články v rubrice Vše o zateplování:

Další články v rubrice Vše o zateplování:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007