Jak bezpečně převézt hrnkové květy domů, i když mrzne? | Chalupa a hobby | Bydlet v panelu

Jak bezpečně převézt hrnkové květy domů, i když mrzne?

17. 1. 2020

Koupě hrnkových květin je čím dál dostupnější. Již před mnoha lety se hrnkové i řezané kytky začaly prodávat vedle květinářství a v supermarketech, hobby markety nevyjímaje. Namátkou vyberme Kaufland leták a zjistíme, že v první polovině letáku vždy narazíme na nabídku řezaných i hrnkových květin v cenové akci.

Přesvědčit se o tom můžete tady. Jenže zima není dobrým obdobím pro přenos pokojových kytek v mrazivém vzduchu a chladném větru. To však neznamená, že bychom měli v zimě na nákup kytek zapomenout. Jen se na něj musíme předem připravit. Jak bezpečně převézt hrnkové květy domů, i když mrzne? To vám hned prozradíme!

Hrnkové kytky jsou skvělým doplňkem každého interiéru

Hrnková květina je znamenitým dárkem pro kohokoliv, kdo má pokojové kytky v lásce. Kupujeme si je často i jen tak, pro sebe, protože květiny v interiéru dokáží navodit příjemnější atmosféru a zdvihnou nám náladu. Přestože se nedávno zjistilo, že vzduch ve skutečnosti moc nefiltrují, stejně jim vděčíme za produkci kyslíku, odebírání oxidu uhličitého ze vzduchu a zejména za okrasu, ať už květem nebo listem. Zájemci si mohou projít kompletní výsledky studie. Velmi dobře působí hrnkové květiny také na pracovní morálku v kancelářích i jiných pracovních prostorách. Totiž i ve výše zmíněném článku najdeme informaci, že lidé se v místnostech se zelenými kytkami lépe cítí, což se může projevit i na produktivitě práce.

S koupenými kytkami nikdy dlouho necestujeme

Nákup hrnkových květin musíme naplánovat tak, abychom z obchodu mířili rovnou domů. Je jedno, zda pěšky, autem nebo hromadnou dopravou, ovšem v zimě víc než jindy platí, že s kytkami nesmíme dlouho cestovat, a že z obchodu domů je musíme dostat za co nejkratší možnou dobu. Vyloženě nevhodný je nákup pokojové kytky v zimě v případě, že musíme po nákupu jít na zastávku autobusu či vlaku, kde budeme hodnou chvíli čekat na spojení, a pak půjdeme ještě kus pěšky, než se dostaneme až domů. S tím je nutné se smířit.

Pokojové kytky v chladu umírají

Vzhledem k tomu, že hrnkové květiny nejčastěji pořizuje v podobě tropických rostlin, které jsou geneticky vybaveny jen na trvalé teplo, je nasnadě, že když je vystavíme teplotám okolo osmi stupňů celsia (nad nulou) a nižším, prochladnou a následně uhynou. Subtropické rostliny snesou teploty níže k nule, ale nikdy mráz. Podrobnější informace o tom, jaké podmínky během naší zimy zvládnou některé druhy hrnkových kytek, najdete například na těchto stránkách. Obecně platí, že čím blíže k tropům, tím hůře rostlina reaguje na chlad, a to i krátkodobý.

Jak bezpečně převézt hrnkové květy domů, i když mrzne?

Když jdete nakoupit hrnkové (nebo i řezané) květiny během zimy, je potřeba se na to předem připravit. Díky online letákům budete vždy vědět, jaké kytky jsou v kterém marketu zrovna v cenové akci, a tak vás po příchodu do obchodu jejich nabídka nepřekvapí, naopak na ni budete skvěle připraveni. Co si vzít na zimní nákup kytek s sebou? Tak jako v létě chodíme nakupovat chlazené a mražené potraviny s termo taškami (polstrované látkové tašky s hliníkovou izolační vrstvou), aby se nám potraviny cestou domů příliš neohřály, v zimě s nimi půjdeme právě na nákup hrnkových i řezaných kytek. Chladicí tašky jsou z materiálu, který skvěle izoluje od okolí a drží dlouho teplotu, kterou jim dovnitř vložíte. A vůbec se nemusíte bát, pokud je nutné kytku do tašky položit!

Co ještě budete potřebovat?

Vybavíte se ještě i většími igelitovými sáčky nebo balicím papírem, v některých supermarketech dokonce prodávají hrnkové kytky přímo v plastovém obalu. Substrát, ve kterém kytky rostou, drží v květníku poměrně dobře, takže po položení květiny do termo tašky se vysype jen trocha svrchní vrstvy, někdy téměř nic. K tomu si přidejte ještě i láhev naplněnou teplou vodou, připevněte ji zevnitř k tašce, aby vám při převozu vaši kytku nezvalchovala. Voda zajistí, že se vnitřní obsah jen tak neochladí, kytka tak zvládne bez újmy i delší převoz v mrazu. Chvilkový pobyt ve tmě v tašce rozhodně květinám neuškodí, ani těm hrnkovým. Řezané kytky jsou v temnu dokonce běžně skladované. Nejdůležitějším faktem je ten, že uchráníte tropickou nebo subtropickou kytku před chladem – ten je jejím největším nepřítelem. Díky tomu spolehlivě zajistíte, že kytka po převozu domů či k obdarovanému neuhyne. Než si však nějakou květinu pořídíte, možná by se vám hodil i nějaký ten návod na pěstování pokojovek.


publikováno: 17. 1. 2020, v rubrice Chalupa a hobby
Štítky: hobby, květiny

Nejčtenější články v rubrice Chalupa a hobby:

Další články v rubrice Chalupa a hobby:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007