Trendem se stávají ručně vyráběné mozaiky | Chalupa a hobby | Bydlet v panelu

Trendem se stávají ručně vyráběné mozaiky

26. 10. 2010

Nástěnné mozaiky, podtácky, originální hrnky i sady z „lámané keramiky“ začínají být v podzimním a předvánočním čase „dárečkový“ hit. Ručně vyráběné mozaiky si přitom může doma složit každý milovník nevšedních předmětů, neboť mozaika dle jeho výběru obsahuje i papírovou šablonu. Součástí sady jsou tedy šablony, keramické střepy a lepidlo na keramický obklad, pomocí nichž může každý vytvořit ojedinělý dárek. Autorkou nového dekoračního směru i nápadu je Kamila Dvořáková. Originální mozaiky přináší ozvláštnění v podobě domácích dekorací

„Věříme v šikovné české ruce, a proto jsme přinesli na trh novinku v podobě barevné mozaiky, jež má v domácí dekoraci široké využití. Jde o mozaiky v kompletním balení pro šikuly, kteří si rádi zkrášlí domov vlastníma rukama milými obrázky pro každou místnost,“ říká k tomu autorka Kamila Dvořáková, majitelka e-shopu s dekoračními a nástěnnými mozaikami Hajovna.eu. „Primárně je box ale určený pro práci hrou rodičů a jejich dětí. Společná práce stmeluje kolektiv i rodinu, a pokud je ta práce navíc milá, jistě se každému podaří ozvláštnit dům, byt nebo i kancelář s patřičnou láskou,“ dodává Kamila Dvořáková. Mezi mozaikami se šablonou na domácí poskládání jsou velmi oblíbené ty nástěnné, nejvíce však jdou na odbyt drobná keramika, jako je hrneček „sušina“, tác s podtácky „trní“, ale i zajímavé obrázky s nejrůznějšími motivy. Mezi motivy je například anděl, rapsody, obraz lázeňského Šviháka, tančící dvojice, čarodějná kočka a další.

Nástěnné mozaiky jsou nevšední dekorační prvek v obkladech i dlažbách

Nástěnné mozaiky se mohou stát zajímavým dekoračním prvkem v obkladech i dlažbách chodeb, kuchyní a koupelen, nebo přitažlivým detailem mezi kuchyňskými obklady. Mozaikový obraz je nejen krásný dárek, ale také možnost jak mít na stěně originální umělecké dílo. Využití mozaik je velmi široké a v souvislosti s kvalitou materiálu, z jakého jsou vyrobeny, lze počítat s jejich odolností. Mozaiková dlažba z různě barevného mramoru překonala tisíciletí, lze ji najít na podlahách zachovaných antických domů.

Jak začala s tvorbou mozaik sama autorka?

„Nápad vznikl při rekonstrukci vlastního domu v Mimoni, víceméně pro oživení stěn kolem schodiště. Vytvořila jsem pět různých mozaik ze zbytků obkladové keramiky. Mozaiky se zalíbily dětem i dospělým. To, že bych mohla vyrábět takové obrázky i pro jiné, však vyžadovalo poměrně úsilí a sebezdokonalení se v této disciplíně,“ říká k tomu Kamila Dvořáková. „Než tento nápad vůbec vznikl, občas se mi zdávalo, že mám vlastní obchůdek. Vzbudila jsem se ale těsně předtím, než jsem zjistila, co v něm prodávám,“ dodává se smíchem Kamila Dvořáková, autorka dekoračních mozaik ze serveru Hajovna.eu

Historie mozaiky

Mozaiková výzdoba interiéru vznikla již ve starověkém Řecku, svou největší slávu zažila v době starověkého Říma, kdy Římané zdobili mozaikami své domy a vytvořili dodnes zachované nádherné mozaikové dlažby a lázně. V dnešní době se mozaika stala velmi moderní verzí originální výzdoby bytového interiéru. Používá se velmi často ve výzdobě koupelen a kuchyní, například oživení fádní jednobarevné dlažby originální mozaikovou kachlí z jiného materiálu. V minulosti bylo mozaikové umění velmi ceněné. Mistři, kteří strávili vytvořením mozaiky v domech bohatých Římanů mnoho hodin, byli dobře placení a za své umění obdivováni. Dnes se mozaika opět stává vyhledávanou dekorací interiérů soukromých i veřejných budov. Jejich cena se liší kvalitou materiálu a provedení. Mozaika je a byla způsob, jak vyjádřit vlastní já originálním způsobem.

Více na stránkách www.hajovna.eu.


publikováno: 26. 10. 2010, v rubrice Chalupa a hobby
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Chalupa a hobby:

Další články v rubrice Chalupa a hobby:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007