Vlatní sklizeň na balkóně | Chalupa a hobby | Bydlet v panelu

Vlatní sklizeň na balkóně

20. 5. 2013

Balkóny a terasy mohou plnit roli malé zahrádky, která je po ruce a snadněji se udržuje. V květináčích můžeme pěstovat širokou škálu plodin: různé druhy salátů a listové zeleniny, ředkvičky, řapíkatý celer, kadeřavou petržel, pažitku, zelenou cibulku, hrášek, keříčkové a tyčkové fazole, koktejlová rajčata a dokonce i okurku hadovku či papriky. Kromě kvality zeleniny pod kontrolou je navíc i příjemné moci denně sledovat, jak vaše úroda zraje. Nyní, při přesazování sazenic, máte výraznou možnost kvalitu vaší sklizně ovlivnit.

Snadnější, než si myslíte

„Pěstování zeleniny ve městě je snadné a zkušenosti lidí se samozavlažovacími nádobami to potvrzují. Například není nutné hned ze začátku vyčlenit na zeleninu samostatné nádoby. V jednom truhlíku se snesou okrasné květiny i petržel nebo rozmarýn,“ vysvětluje Kristina Regalová ze sdružení Kokoza. Na pražském veletrhu Ecoworld předvedla Kokoza spolu s firmou Plastia, jak může vypadat „jedlý“ městský balkon. K vidění zde byly rajčata, bylinky, ale i jahody, vše v samozavlažovacích květináčích a truhlících. Obecně lze pěstovat všechny druhy, které nepotřebují příliš hluboko zakořenit a nevadí jim trochu stísněné prostředí. Aby všechny tyto součásti skvělých letních salátů prosperovaly a plodily, musíme dodržet jen několik základních pravidel.

Správné podmínky k životu

Vše začíná výběrem sazenic či semínek. U nich upřednostňujeme odrůdy označené „mini“ nebo ty, které jsou přímo určeny do nádob. Na balkoně či terase by každá sazenice měla mít dostatek prostoru pro růst, u velkých rostlin dáváme jednu až dvě na nádobu. Zeleninu pěstujeme v závětří na světlém a prosluněném místě, které je však zároveň chráněno před přímým poledním žárem. Tyto podmínky ještě samy o sobě bohatou sklizeň nezajistí, důležitý je také charakter nádoby a vhodný substrát, aby se sazeničkám dobře dařilo. Rostliny v květináčích nemohou čerpat živiny z okolní půdy, a proto je volba substrátu a květináče nanejvýš důležitá. „Substrát by měl být vždy lehký a nesléhavý, ideální je přidat k němu i trochu kompostu,“ radí Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Zelenina obecně potřebuje dostatečný a pravidelný přísun vody. V parných letních dnech záhony zaléváme i několikrát denně, aby rostliny nezaschly. Pěstování balkonové zeleniny v tomto ohledu přináší velkou výhodu – samozavlažovací květináče a z nich vyplývající menší starosti a námaha. „Rostliny se v sezoně bez pravidelného zalévání neobejdou, což ani samozavlažovací technologie nevyřeší. Zalévání však není zdaleka tak časté, nemusí nás například trápit odjezd na víkend. Důležitý je i fakt, že si rostliny v samozavlažovací nádobě mohou vzít kořeny vláhu podle potřeby a nedochází tak naopak k přemokření či uhnívání,“ vysvětluje Lenka Novotná.

Nejoblíbenější jsou rajčata a papriky

Rajčata ani papriky původně nepocházejí z našich zeměpisných šířek, mezi zahrádkáři však patří k nejvíce oblíbeným. „Pěstování v samozavlažovacích nádobách rajčatům svědčí – mají dostatek vody, ale současně nepotřísníme listy. Snižuje se tak riziko obávaných houbových chorob, které jsou nejčastější příčinou úhynu rostlin nebo poškození plodů,“ říká zahradnice Miroslava Paclová.

Jejich pěstování v samozavlažovacích květináčích na balkoně je navíc velmi jednoduché. U rajčat musíme pouze vybrat odrůdy s menšími plody, ideálně keříčková či cherry. Sazeničky potřebují dostatek prostoru, proto by květináč pro jednu rostlinu neměl mít méně než 25 cm na šířku. Přesazovat v takovém případě není nutné. „Dostatek živin v omezeném prostoru zajistíme střídmým hnojením tak, že do rezervoáru samozavlažovacího květináče spolu s vodou přidáme čas od času i špetku umělého či bio hnojiva,“ říká Lenka Novotná z Plastie.

Při výběru správné odrůdy uspějeme s paprikami, které navíc tvoří krásnou balkonovou dekoraci. Potřebují hodně živin, vláhy a dostatek tepla. Ideálně totiž rostou při teplotách od 25 do 30°C a nemají rády dlouhodobý pokles pod 12°C. Proto je rozumné dávat trvale sazenice ven až v druhé polovině nebo koncem května. Existuje nespočet druhů paprik, na balkony se nejlépe hodí baby papriky a četné nízké kompaktní pálivé odrůdy. Speciální kategorii pak tvoří okrasné papriky, které nám balkon ozdobí krásněji než mnohé květiny a jsou většinou také jedlé.






publikováno: 20. 5. 2013, v rubrice Chalupa a hobby
Štítky: balkón a lodžie, hobby, pokojové rostliny

Nejčtenější články v rubrice Chalupa a hobby:

Další články v rubrice Chalupa a hobby:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007