Chystáte se na výměnu oken? | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Chystáte se na výměnu oken?

18. 7. 2008
Výměnu oken často předchází dlouhé vybírání. Porovnáváme typ okenního profilu, materiál, zasklení, cenu, někdy i barvu. Ti, kteří podobnou situací již prošli, jistě budou souhlasit - často to jsou nesouměřitelné indicie, a přesto musíme zvolit jen jedno řešení. Jaké máme možnosti?

Dřevo a plast

Výběr materiálu je dán nejen funkčností, ale také estetikou. Starším domům a přírodním materiálům určitě nejvíce sluší okna dřevěná. Novostavbám a moderně vyhlížejícím domům zase plastová. Tato volba je víceméně věcí vkusu. Důležité jsou ale vlastnosti obou materiálů. Dřevěná okna vydrží dlouhou dobu a není výjimkou, aby například okna dubová vydržela sto let. Vyžadují ale pravidelnou péči. Je třeba je po určité době zbrousit a nalakovat, ale není třeba je měnit. A právě náročná péče může být důvodem, proč zvolit okna plastová. Ta sice nenabídnout stejnou trvanlivost, ale zároveň jsou prakticky bezúdržbová.

A co třeba hliník

Nesmíme také zapomenout na další materiály, například hliník. Ten už se řadí mezí řešení luxusní a tomu také odpovídá jeho cena. Okna, dveře i další stavební prvky vyrobené z hliníku vykazují velmi dobré technické vlastnosti, zejména vysokou kvalitu, různorodost zpracování, vysokou pevnost a vynikající vzhled.

Vybíráme barvu

Okna už nemusí být jen bílá, v nabídce firem naleznete okna v mnoha nepřeberných odstínech. Pokud volíte okna dřevěná, naleznete v nabídkách firem cca 20 přírodních odstínů. U oken plastových je to ještě mnohem více, volit můžete zhruba ze 40 přírodních i pastelových ba­rev.

Cena a financování

Cena jednotlivých provedení se samozřejmě hodně liší. S nejvyšší cenou počítejte u oken hliníkových, okno o velikosti 1×1 m pořídíte okolo 10 tisíc korun. Asi o 30 – 40 % levnější budou okna dřevěná. O dalších 20 % levněji oproti dřevěným oknům pořídíme okna plastová. „Financování výměny oken je jednou z častých požadavků našich klientů. Naše nabídka úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů je vhodným řešením pro získání prostředků na tuto potřebu,“ říká Eva Gruberová z Raiffeisen stavební spořitelny.


publikováno: 18. 7. 2008, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007