Tajemství v kleci nehledejte | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Tajemství v kleci nehledejte

26. 7. 2008
Máte ve svém domě výtah? A jak je váš dům bezpečný? Máte pocit, že otázky postrádají návaznost? Naopak. Mají k sobě podstatně blíže, než se vám v tuto chvíli může zdát. Po dnešních moderních výtazích totiž můžete směle požadovat více, než pouhou dopravu z patra do patra.

Elektronické systémy nabízejí další využití

Základem spolehlivého provozu každého výtahu jsou jeho elektronické systémy. „Elektronické systémy primárně slouží jako komunikační kanál mezi výtahem a servisním střediskem pro případy nouzové signalizace. Tato povinnost vyplývá ze zákona. Přenosy těchto dat ale neprobíhají nepřetržitě, takže zůstávala značná část kapacity elektronického systému nevyužita,“ vysvětluje RNDr. Jaroslav Dvořák, CSc., ředitel společnosti Beta Control. Dnes jsou elektronické systémy společnosti Beta Control instalovány zhruba ve třiceti procentech všech výtahů.

Protože specialitou společnosti jsou především softwarová řešení na míru, pro vývojové oddělení společnosti Beta Control se otevřela nová etapa. Podstatou nového projektu byla detailní znalost potřeb obyvatel bytových domů. Mezi nejčastěji jmenovanými prioritami se opakovala bezpečnost, komfort bydlení a požadavek přehledu nad provozem domu. To vše se za určitých okolností s provozem výtahu nevylučuje – naopak. Ve volné kapacitě může elektronický systém výtahu tyto úkoly zabezpečovat. Komplex řešení byl nazván Bezpečný dům. Nyní se může stát realitou i u vás.

Představy přeměňte ve skutečnost

Představte si váš dům. Přicházíte ke vchodu a místo svazku klíčů připravujete čip nebo kartu. Otevíráte a vstupujete. Elektronické vstupy vás dnes už neohromí? „Určitě ale oceníte, když někdo z obyvatel domu ztratí klíče od vstupu a už nebude nutné vyměnit zámek a všem nakoupit a rozdat nové klíče. Nyní bude stačit vstup přeprogramovat,“ radí Ing. Zdenka Baláčová ze společnosti Beta Control. Elektronické vstupy jsou ale pouze první z dlouhé řady možností, jak si doma dopřát více komfortu a bezpečí. Pojďme tedy dále. Než projdete chodbou už na vás v přízemí čeká váš výtah. Nezdržujte se volením pater, sám nejlépe ví, do kterého. Komfort, na který si velmi rychle zvyknete.

Bezpečnost ze všech stran

Budete-li chtít, systém Bezpečný dům ohlídá vaše i bezpečí. Váš byt může být v jeho rámci zabezpečen elektronickým systémem zabezpečovací ústředny, včetně možného napojení na pult centrální ochrany.

Na zabezpečení vstupu a a bytu může navazovat i bezpečnost osobní. Nedocenitelnou službu nabídne systém Bezpečného domu starším nebo nemohoucím. Tak zvaný Life monitor má osoba vždy u sebe. Jeho prostřednictvím si může přivolat pomoc v případě nehody.

Výdaje pod kontrolou

Další možnosti systému oceníme při nezbytných odečtech spotřeb tepla, vody a elektřiny. Také tyto informace mohou z vašeho bytu odcházet dálkově prostřednictvím elektronických systémů. Vás v první chvíli nejvíce potěší, že nebudete muset v požadovanou hodinu zpřístupnit byt nebo pamatovat na zaznamenání požadovaných údajů. Vzápětí oceníte samou podstatu systému: bude možné porovnat spotřeby ve zcela konkrétní okamžik, třeba i po dnech, po hodinách v každém z bytů, případně i v jednotlivých místnostech tak, jak budete požadovat. „Tyto informace bývají velmi důležité ve chvílích, kdy se rozhoduje o poměrných nákladech na jednotlivé bytové jednotky. Například se tak prokáže, že spodní byty jsou chladnější a byty pod střechou naopak teplejší. Zjištěné údaje mohou být výchozím bodem pro následující řešení zateplení nebo jiné kroky. Pro samosprávu nebo vedení družstva to znamená jasná fakta, která mohou použít při argumentaci,“ upozorňuje Ing. Radovan Přikryl, ze společnosti Beta Control, autor projektu Bezpečný dům.

Dům není ulice

Systém dokáže řešit i řadu dalších, velmi obvyklých problémů. S jeho pomocí se můžete definitivně zbavit nekontrolovatelného pohybu cizích osob po budově. Výtah lze totiž nechat naprogramovat tak, aby vám návštěvu přivezl přímo do vašeho patra. Odpadnou i problémy s dětmi, které se pro legraci vozí z patra do patra. V souvislosti s konkrétními požadavky je například možné umožnit obyvatelů z druhého patra jízdu pouze nejvýše do tohoto podlaží a podobně. „Detailní rozpis ukáže, kdo, kdy a kam výtah používal,“ vysvětluje Ing. Radovan Přikryl a pokračuje: „Tímto způsobem získáte zcela přesné a konkrétní údaje, které mohou pomoci vyřešit nejrůznější spory, případně i otázky kolem vyúčtování.“

Informace získáme i o pohybu návštěv nebo řemeslníků do domě. V řadě případů byste možná byli překvapeni, jakou okliku ke svému cíli použili. V nejhorším případě, pokud by došlo k nějakým problémům, je tak možné pohyb těchto osob po domě dohledat.

Proč Bezpečný dům?

Projekt Bezpečný dům společnosti Beta Control se v těchto měsících právě rozbíhá. V průběhu podzimu proběhne první realizace, řada dalších se připravuje. V této souvislosti vás možná napadne otázka: V čem je systém Bezpečný domov společnosti Beta Control lepší, než některé ostatní? Na trhu jsou i další společnosti, které nabízejí vstupy do domů na čip, bezpečnostní ochranu bytů, monitoring nemohoucích a další…

Ing. Radovan Přikryl o životaschopnost projektu obavy nemá: „Největší předností je komplexnost a možnost on-line využívání datové sítě. Tak je možné prostřednictvím jednoho systému zajišťovat prakticky všechny služby, které malá bytová družstva a SVJ mohou v této oblasti potřebovat a využívat. Vstupní investice zahrnuje založení šachty – cena se pohybuje zhruba kolem 50 000 korun. Další platby záleží na rozsahu zvolených služeb a počtu funkcí. Když bychom sečetli ceny všech jednotlivých služeb, z nichž na každou by bylo nutné jednat s jiným subjektem, je výhodnost zřejmá. Kromě toho je nutné zmínit i komplexní servis, který poskytuje jediná organizace.“

Projekt Bezpečný dům je podporován Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.a tvořen ve spolupráci s VUT FEKT v Brně, ústavem ÚAMT. Komplexnost řešení je patentově chráněna.


publikováno: 26. 7. 2008, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007