Zateplete - ušetříte | Družstva a SVJ | Bydlet v panelu

Zateplete - ušetříte

20. 7. 2008
Nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje. Také by se vám líbilo, nezaplatit za energii ani halíř? Tak snadné to určitě nebude, ale pokud nebydlíte přímo v nízkoenergetickém, či dokonce pasivním domě, budete se muset s určitými výdaji za energie v rámci bydlení smířit. Jak se však odborníci shodují, téměř ve sto procentech případů je možné náklady více, či méně výrazně snížit. Jedním ze základních kroků je kvalitní zateplení domu.

Aktuální problém

Mnoho domů v naší zemi bylo projektováno a stavěno v dobách, kdy ceny energíí byly zlomkem těch dnešních a otázka jejich úspor stála na okraji společných zájmů. Ještě dnes mnoho lidí netuší, že více jak 60% rodinných výdajů za energie (elektřina, plyn, teplá voda, benzín, nafta) je vynaloženo na vytvoření a udržení tepelné pohody vnitřního prostředí. Kromě úspory finančních prostředků za vytápění je naším správným přístupem i čistší životní prostředí v důsledku snižování tuhých emisí z lokálních topenišť, omezování emisí CO2 z masové výroby energií a snižování – skleníkového efektu.

Tepelná izolace proti ztrátám

Vliv zatelovacího systému na úspory energií je zřejmý z modelové situace společnosti Baumit podle zjednodušeného příkladu: nezateplený dům s obvodovou zdí z pálených cihel, tloušťka 45 cm, s celkovou plochou fasády 150 m2 spotřebuje ročně na pokrytí tepelných ztrát obvodovými stěnami: 1 808 m3 plynu/rok (18 990 kWh plynu/rok), po zateplení systémem Baumit s tloušťkou izolantu 8 cm pak jen 465 m3 plynu/rok (4886 kWh plynu/rok) a po zateplení systémem Baumit s tloušťkou izolantu 14 cm už pouze 300 m3 plynu/rok (3153 kWh plynu/rok).

Informace, které přijdou vhod

  • Ztráty tepla vnějšími stěnami a okny mohou například u běžných panelových domů dosahovat 60 – 85%.
  • Úspory energie budou nejvyšší při komplexním řešení v rámci regenerace domu.
  • Realizační firmu vybírejte na základě doložených certifikací, garantujících schopnosti a znalosti práce se zvoleným systémem, či postupy.
  • Případné nejasnosti konzultujte s výrobcem materiálu nebo systému, případně s jeho výhradním zástupcem pro naše území.

publikováno: 20. 7. 2008, v rubrice Družstva a SVJ
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Družstva a SVJ:

Další články v rubrice Družstva a SVJ:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007