Chystáte se vybírat okna? | Exteriér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Exteriér » Článek

Chystáte se vybírat okna?

19. 7. 2008
Okno je důležitou součástí vzhledu domu a jeho funkce jsou pro bydlení nepostradatelné. Správnou volbou okna můžeme také přispět k vyšším úsporám za energie. Určitě vybíráme i podle ceny - tady bychom se ale určitě neměli snažit ušetřit za každou cenu. Pokud tedy stavíte či rekonstruujete, věnujte pozornost výběru okna.

Dřevo a plast

Výběr materiálu je dán nejen funkčností, ale také estetikou. Starším domům a přírodním materiálům určitě nejvíce sluší okna dřevěná. Novostavbám a moderně vyhlížejícím domům zase plastová. Tato volba je víceméně věcí vkusu. Důležité jsou ale vlastnosti obou materiálů. Dřevěná okna vydrží dlouhou dobu a není výjimkou, aby například okna dubová vydržela sto let. Vyžadují ale pravidelnou péči. Je třeba je po určité době zbrousit a nalakovat, ale není třeba je měnit. A právě náročná péče může být důvodem, proč zvolit okna plastová. Ta sice nenabídnout stejnou trvanlivost, ale zároveň jsou prakticky bezúdržbová.

A co třeba hliník

Nesmíme také zapomenout na další materiály, například hliník. Ten už se řadí mezí řešení luxusní a tomu také odpovídá jeho cena. Okna, dveře i další stavební prvky vyrobené z hliníku vykazují velmi dobré technické vlastnosti, zejména vysokou kvalitu, různorodost zpracování, vysokou pevnost a vynikající vzhled.

Vybíráme barvu

Okna už nemusí být jen bílá, v nabídce firem naleznete okna v mnoha nepřeberných odstínech. Pokud volíte okna dřevěná, naleznete v nabídkách firem cca 20 přírodních odstínů. U oken plastových je to ještě mnohem více, volit můžete zhruba ze 40 přírodních i pastelových ba­rev.

Cena a financování

Cena jednotlivých provedení se samozřejmě hodně liší. S nejvyšší cenou počítejte u oken hliníkových, okno o velikosti 1×1 m pořídíte okolo 10 tisíc korun. Asi o 30 – 40 % levnější budou okna dřevěná. O dalších 20 % levněji oproti dřevěným oknům pořídíme okna plastová. „Financování výměny oken je jednou z častých požadavků našich klientů. Naše nabídka úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů je vhodným řešením pro získání prostředků na tuto potřebu,“ říká Eva Gruberová z Raiffeisen stavební spořitelny.


publikováno: 19. 7. 2008, v rubrice Exteriér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Exteriér:

Další články v rubrice Exteriér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007