Počítejte s námi | Exteriér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Exteriér » Článek

Počítejte s námi

15. 8. 2008
Jak ušetřit? V současné době to je určitě více než aktuální problém, a to zejména s ohledem na ceny energií. V oblasti bydlení nám současné technologie nabízejí zajímavá řešení především z pohledu úspor na vytápění domů. Jedním z rozhodujících aspektů, kolik budeme po řadu let platit za vytápění, je správně zvolený typ tepelné izolace.

Uvažujte s výhledem na řadu let

Vhodně navržená tepelná izolace kromě dalších výhod především zaručuje jistotu návratnosti vložených investic a až 50% úspory za vytápění.Vlastnosti pěnového polystyrenu EPS nutí měnit názory projektantů na „běžnou“ stavební konstrukci obvodového zdiva. Dosažení nízkých hodnot tepelné vodivosti při použití termoizolačního zdiva lze dosáhnout pouze na úkor větší tloušťky, která pak vychází celkově na 50 cm. Výhodnějším řešením je použití zdiva o síle 30 cm spolu s 10 cm EPS. Výsledná tloušťka pak činí okolo 40 cm, konstrukce je levnější a navíc má nižší tepelnou vodivost. Materiál EPS je proto vhodný také pro stavbu dnes tolik žádaných nízkoenergetických domů. „Zateplování objektů je v našich klimatických podmínkách nejefektivnější možnou cestou k dosažení úspory energie za vytápění a s tím související snížení emisí CO2 do ovzduší,“ říká Ing. Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Energetická náročnost přísnější

Volba nejvhodnějšího zateplovacího systému ale už není jen otázkou individuálního rozhodování. Dle nové směrnice o energetické náročnosti budov budou muset nově postavené či rekonstruované objekty v krátké budoucnosti splnit přísnější požadavky na energetickou náročnost. Pro dosažení požadovaných parametrů je dlouhodobě nejvhodnějším technologickým postupem právě zaizolování objektů tepelnou izolací. Státy EU jsou povinny zajistit soulad své legislativy (právních a správních předpisů) se Směrnicí evropského parlamentu. Její aplikace v praxi bude mít zásadní vliv na snížení spotřeby energie na vytápění. Tato směrnice vyžaduje, aby u nově postavených či rekonstruovaných budov s plochou nad 1000 m2 byly dodrženy technické požadavky, které povedou k výraznému snížení spotřeby energií a nižším emisím CO2 do ovzduší.

Proč pěnový polystyren EPS?

  • Při rekonstrukci budov činí izolační materiál v případě polystyrenu (EPS) pouze 10 % z celkových nákladů na opravu fasády.
  • Svými parametry je pěnový polystyren vhodný i pro použití při stavbě nízkoenergetic­kých domů.
  • Obsahuje 98 % vzduchu, a proto má výborné tepelně izolační vlastnosti.
  • Je pevný, lehký, snadno se opracovává, je hygienicky nezávadný a snadno se recykluje.
  • Vykazuje vysokou odolnost proti stárnutí, povětrnostním vlivům a vlivu UV záření.
  • Je zcela hygienicky nezávadný.
  • Cenově dostupný.

Více informací o problematice tepelné izolace a konkrétní příklady výpočtů můžete nalézt na webové adrese sdružení www.epscr.cz.


publikováno: 15. 8. 2008, v rubrice Exteriér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Exteriér:

Další články v rubrice Exteriér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007