Byty dál zdražují. Získat hypotéku je i kvůli tomu pořád obtížnější | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Byty dál zdražují. Získat hypotéku je i kvůli tomu pořád obtížnější

21. 8. 2019

Růst cen bytů sice v posledním čtvrtletí zpomalil. Vyplývá to z HB Indexu, který pravidelně vydává Hypoteční banka. Podle něj ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly ceny bytů oproti prvním třem měsícům roku jen o 1,7 procentního bodu. Meziroční rozdíl je ale výraznější – 8,2 procentní­ho bodu.

Nejvíc zdražily byty v jižních Čechách. Naopak stagnovaly ceny v Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.

Roste zejména poptávka po bytech typu 3+1 a 3+kk. Hlavní zájem se přitom přesouvá z Prahy za její hranice, kde jsou nemovitosti o něco dostupnější. Přesto Praha není místem, kde je zdražování největší. Od roku 2010, kdy HB Index vznikl, stouply ceny bytů nejvýrazněji v Brně – téměř o 60 %. Naopak nejméně se zdražuje v Ústeckém kraji. Od roku 2010 se tam zvýšila cena bytů jen o 13,7 %.

Zdražují i domy a pozemky

Podobná situace je také na trhu s rodinnými domy a pozemky. V obou případech stouply ceny od dubna do června v porovnání s předcházejícím čtvrtletím přesně o 2 procentní body. Meziročně přitom rodinné domy zdražily o 8,4 procentního bodu a pozemky o 7,9 procentní­ho bodu.

Ceny domů tak v současnosti rostou rychleji, než je tomu u bytů. Zvyšuje se totiž poptávka po rodinných domech a zejména dřevostavbách. Také ceny pozemků vytrvale rostou a reagují tím na vysokou poptávku. Zájem je hlavně o pozemky v okolí krajských měst, které lákají na dobrou dostupnost služeb.

Získat hypotéku je stále těžší

Právě rostoucí cena nemovitostí je jedním z hlavních důvodů klesajícího zájmu o hypotéky. Spousta lidí totiž ví, že na takový hypoteční úvěr, který by jim zajistil plánované bydlení, jednoduše nedosáhnou.

Významnou roli v tom hrají i opatření České národní banky z minulých let, která dostupnost půjček na bydlení omezila. Centrální banka nejprve zakázala poskytování 100% hypoték a následně omezila i počet hypotečních úvěrů s víc než 80% LTV – tedy takových, kde by si lidé půjčili na víc než 80 % z hodnoty nemovitosti.

Loňské pokyny České národní banky navíc přidaly další dva limity:

● DSTI, který říká, že měsíční splátky všech půjček můžou tvořit maximálně 45 % měsíčních čistých příjmů žadatele.

● DTI, podle kterého si žadatel smí půjčit maximálně devětkrát víc, než je jeho čistý roční plat.

Do obou limitů se přitom počítá nejen hypotéka, ale také veškeré další závazky. Spolu s rostoucí cenou nemovitostí vedou tato opatření k tomu, že spousta lidí nemá šanci získat dostatečně vysokou hypotéku.

Za 2 roky ubylo přes 20 000 nových hypoték

Výsledkem je, že nově uzavřených hypoték je letos výrazně méně než v minulých letech. Za první pololetí jich bylo necelých 37 000. Loni jich přitom za stejnou dobu bylo víc než 49 000. A ještě o rok dřív dokonce přes 58 000. Klesá tak i objem peněz, které si lidé prostřednictvím hypoték půjčili. Letos v prvním pololetí tvořil zhruba 83,5 miliardy korun, zatímco loni za stejnou dobu to bylo přes 100 miliard korun. A v první polovině roku 2017 dokonce 118,5 miliardy. Za dva roky je tak rozdíl 35 miliard korun.

Od letošního dubna sice zájem o hypotéky znovu mírně roste, meziroční rozdíly jsou ale stále výrazné. Odborníci předpokládají, že na konci roku se bude meziroční pokles objemu hypoték pohybovat mezi 15 a 20 %.

Banky se snaží trh oživit slevami

Zatím příliš nepomáhá ani snižování úrokové sazby, kterým se banky snaží trh znovu nastartovat. A to i přesto, že úroky padají už od začátku roku. Aktuálně se v některých bankách úroková sazba pohybuje i okolo 2,2 %. Jenže zatímco někteří poskytovatelé aktuálně klientům nabízejí výhodné akce a snaží se je nalákat právě na nízké úrokové sazby, další banky úroky zvyšují. Podle odborníků to nasvědčuje tomu, že úroková sazba hypoték narazila na současné minimum a další výrazné zlevňování se už čekat nedá.

Rozdíly mezi hypotékami rostou

Zároveň to vede k prohlubování rozdílů mezi jednotlivými hypotékami. A pro žadatele je o to důležitější dobře vybírat.

Ideálním pomocníkem, který dokáže rychle a jednoduše srovnat všechny nabídky, je hypoteční kalkulačka. Stačí do ní zadat potřebné údaje, odeslat je a za okamžik získáte přehled těch nejvhodnějších hypotečních úvěrů, které jsou aktuálně na trhu. A místo zdlouhavého procházení nabídek z jednotlivých bank a porovnávání podmínek, stačí jen několik kliknutí myší.






publikováno: 21. 8. 2019, v rubrice Finance
Štítky: aktuálně, bydlení, ceny bytů, hypotéky

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007