Jak na renovaci výtahu v panelovém domě? | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Jak na renovaci výtahu v panelovém domě?

30. 9. 2019

Všude kolem nás je hodně paneláků. Ať už těch starých z dob minulých, nebo těch moderních. Některé z nich dosahují do výšky, že by se tam jeden i skoro bál bydlet. Obzvlášť s dětmi. A jak se tam dostat?

U starých paneláků je poměrně časté, že výtah nefunguje. Jen se nad tím zamyslete. Kolik panelových domů asi má nový výtah? Jeho pořízení je drahé a ten starý přeci ještě jezdí. I když pomalu a někdy se mu nechce vůbec.

Původní výtah už má něco za sebou. Tolik toho odvozil a prostě tak nějak k domu patří. Co když ale už nesplňuje požadavky EU? Pak nastal čas na jeho modernizaci.

Jak renovovat výtah v paneláku?

Jednou ze základních povinností provozovatele výtahu je zajistit bezpečný provoz výtahu a jeho celkový bezvadný stav. Kromě toho zodpovídá za provedení kontrol, revizí a servisu. Pokud totiž dojde k úrazu, újmě na zdraví nebo majetku, hrozí provozovateli nevyhovujícího výtahu soudní stíhání. A to i tehdy, kdy je výtah řádně servisován a absolvoval všechny pravidelné prohlídky a odborné zkoušky výtahu.

Až 80 % výtahů u nás už nesplňuje normy EU a je třeba to řešit. Jde přeci o zdraví. Pokud je závada odstranitelná, není třeba hned přistupovat ke kompletní výměně výtahu, stačí jeho renovace.

Výtahy by dnes měly mít dvojité dveře, speciální brzdící systém, kabina by měla zastavit v úrovni stanice. Pak jsou tu také technická zařízení, která se do zdviží, jak se výtahům také říká, dřív nemontovala. Stačí tedy vyměnit technologii, doplnit co je třeba a výtah funguje dál.

Renovace proběhne tam, kde výtah stojí, trochu složitější to bude u výtahů, které jezdí jen v oplocené šachtě. I s tím si ale firmy dokáží poradit.

Než se do renovace pustíte

Renovace výtahu je finančně nákladná. Dobře si spočítejte, zda se vám nevyplatí spíš výtah vyměnit za nový, modernější. Zahrňte do výpočtů i náklady na servis, možné další závady, kontroly apod. Jste pevně rozhodnuti nepořizovat výtah nový, ale zmodernizovat komponenty současného výtahu? Hurá do toho.

Co vám modernizace komponent přinese?

  • Vyšší bezpečnost cestujících, lepší osvětlení šachty, možná i bezpečnostní zábrany.
  • Zvýší výkon výtahu, který bude spolehlivější, rychlejší a lépe přístupný.
  • Nižší spotřebu energie, tudíž i snížení provozních nákladů.

Krok první: Odsouhlaste si v domě, že půjdete cestou modernizace a jak ji budete financovat

Krok druhý: Poptejte modernizaci výtahu u firem, které se na to specializují. Uspořádejte prohlídku stávajícího řešení, nechte si vypracovat nabídky. Pořešte, co je třeba renovovat.

Krok třetí: Vyberte společnost, která renovaci provede, uzavřete s ní smlouvu.

Krok čtvrtý: Těšte se na vylepšený výtah. Větší kabinu, vyšší výkon i bezpečnost cestujících.


publikováno: 30. 9. 2019, v rubrice Finance
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007