Jak si strategicky spořit na důchod? Jednou z možností je investiční nemovitost | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Jak si strategicky spořit na důchod? Jednou z možností je investiční nemovitost

22. 11. 2017

Smyslem odvodů zákonného sociálního pojištění je, abychom byli na stáří od státu zabezpečeni pravidelnými výplatami důchodu. Jenže bude mít stát za dvě až tři dekády tolik prostředků, abychom měli všichni slušný důchod a prožili zbytek života důstojně? Těžko predikovat, avšak lepší je nespoléhat se na to a na důchod se připravit z vlastních prostředků. Jedním z nejzajímavějších způsobů je koupit si byt jako investici.

Představme si modelovou situaci. Jste v produktivním věku, máte stabilní pozici v solidní společnosti, vaše děti chodí do školky a do školy a vy vyděláváte slušné peníze na to, abyste mohli sobě i rodině zajistit slušný životní standard. S celou rodinou bydlíte ve svém bytě a máte našetřeno. Napadne vás myšlenka na stáří – bude stát schopný mě zabezpečit? Lepší je nesedět s rukama založenýma v klíně a přičinit se o spokojené dožití vlastními silami. Nabízí se několik možností. Spoření, penzijní připojištění, akcie, fondy nebo investice do zlata. Částka vyplácená ze spoření však nebude závratná a akcie, fondy a drahé kovy nejsou vhodné pro laiky, kteří se v investicích neorientují. Zajímavým způsobem, jak si spořit na důchod, je koupě investiční nemovitosti. Ta vám může generovat solidní příjem už nyní, a navíc získáte něco, co bude mít nezpochybnitelnou, hmatatelnou hodnotu i za dvacet let.

„Investice do nemovitostí s sebou nesou nízké riziko a naopak výborný poměr návratnosti investice a investičního rizika. Propady trhu s nemovitostmi jsou mnohem méně obvyklé než propady trhu finančního v případě akcií nebo komoditního v případě zlata. I v největších krizích musejí lidé někde bydlet, zatímco akcií a komodit se zbavují,“ vysvětluje výhody investičních nemovitostí David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. „Ze srovnání výnosnosti investic do nemovitostí se spořicími účty a penzijním připojištěním vyplývá, že nejvíce se vyplatí právě provoz investičních nemovitostí. Pokud vyberete správnou nemovitost a budete ji efektivně spravovat, výnos je průměrně 9,7 % ročně. Spořicí účty mají přitom výnos 0,2 % ročně a penzijní připojištění 1,5 % ročně,“ pokračuje Novotný.

Pojistka na stáří

Podmínkou pro nákup investiční nemovitosti není, že se musíte nutně topit v penězích. Pokud máte slušné příjmy nebo jen něco našetřeno, lze optimální kombinací vlastních prostředků a cizích zdrojů financování pořídit investiční byt. Úrokové sazby úvěrů a hypoték jsou stále výhodné, přitom ceny bytů rostou. Je tedy logické, že co koupíte teď, se v budoucnu jen zhodnotí. Aby byla tato investice dlouhodobě výnosná, je zásadní výběr vhodného investičního objektu. Zpravidla platí, že čím lepší je koupený byt, tím více vyděláte později – až bude hypoteční úvěr splacen a vám budou přibývat peníze za pronájem.

„Rizika spojená s nákupem nemovitosti jsou relativně malá, podmínkou ovšem je bezpečná a výhodná koupě lukrativní nemovitosti. Chcete-li si být jisti, že koupíte nemovitost za nejlepší cenu při zachování výběru ze všech dostupných nemovitostí na trhu, vyhledejte pomoc nezávislého profesionála. Vyvarujete se tak toho, že koupíte byt či dům se skrytými technickými či právním vadami, a nestanete se obětí neseriózního jednání realitních makléřů,“ radí Novotný.


publikováno: 22. 11. 2017, v rubrice Finance
Štítky: finance, nákup a prodej bytu, nákup a prodej nemovitosti, úspory

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007