Topení přímotopem není tak výhodné, jak by se mohlo zdát. Známe důvody! | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Topení přímotopem není tak výhodné, jak by se mohlo zdát. Známe důvody!

20. 3. 2017

Obliba přímotopů neustále stoupá, a to pravděpodobně díky nízké provozní náročnosti. Že se těší značné oblibě, navíc potvrzují i poznatky z průzkumů trhu, které hovoří o stabilních vysokých prodejích. Když lidé něco nakupují ve velkém, obvykle to znamená, že se jedná o výhodný produkt. Je to tomu ale skutečně tak i u přímotopů?

Jednoduchost neznamená úsporu

Přímotopy, jak je často nazýváme, ale jinak také horkovzdušné konvektory patří k nejpraktičtějším řešením přímého vytápění. Mnoho lidí je využívá spíše nárazově – v situacích, kdy je potřeba co nejrychleji vytopit místnost, a proto si řada Čechů pořídila minimálně jeden takový přístroj třeba na chalupu. Přímotop jednoduše uvedete do provozu zapojením do elektřiny a následně ho odpojíte ve chvíli, kdy jste s teplotou spokojení. To zní celkem lákavě, tak kde je háček?

Přímotopy mají víc nevýhod než výhod

Rozhodnutí topit přímotopem se zdá jako nejjednodušší řešení k přeměně elektrické energie na teplo, automaticky to neznamená, že také patří k těm nejvýhodnějším. Cena elektřiny není pro místnosti s vysokou tepelnou ztrátou příznivá a konvektorové přímotopy navíc patří k těm přístrojům pro zprostředkování tepla, které, na rozdíl od kotle či tepelného čerpadla, neumějí čerpat z nižších nočních tarifů.

Kámen úrazu navíc spočívá v tom, že se nejprve samy musí ohřát, aby byly schopné vydat nějaké teplo, což obvykle znamená počkat do chvíle, než budou mít vysokou teplotu. Topení zde funguje na principu cirkulace teplého proudu vzduchu, což je v podstatě hlavní nevýhoda přímotopů. V zařízení se totiž velice snadno usazuje prach, který se buď přepálí, případně roznese do zbytku místnosti. Právě proto nejsou přímotopy šťastným řešením zejména pro alergiky a lidi trpící dýchacími potížemi. Při vytápění kromě toho vzniká paradox tzv. studeného tepla.

Ve studeném teple vám bude zima

Skutečné působení jevu, kterému se přezdívá studené teplo, určitě minimálně jednou zažil každý z nás. Jedná se o pocit, který máme především ve starých, nezateplených a nezrekonstruovaných budovách. Místnost můžeme vyhřát klidně i na 25 °C, ale přesto máme pocit, že je nám zima a vše kolem je navíc studené. Jak již bylo řečeno, přímotopy především ohřívají vzduch, nikoliv ale stěny místnosti. Těmi vytvořené teplo nemá šanci prostoupit, a tak z nich i přes vyhřívání sála chlad. Ve finále tedy můžeme topit, jak chceme, ale přesto bude podlaha včetně stěn ledová, a pocit příjemného a hlavně přirozeného tepla s konvektorovým přímotopem jen tak nezažijeme.






publikováno: 20. 3. 2017, v rubrice Finance
Štítky: bydlení, energie

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007