Víte, co je to předhypoteční úvěr? | Finance | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Finance » Článek

Víte, co je to předhypoteční úvěr?

29. 8. 2018

Když se mluví o financování vlastního bydlení, je nejčastěji využíván úvěrový produkt označený jako hypotéka. Ten je natolik známý, že není nutné jeho parametry rozvádět. O takzvaném předhypotečním úvěru však mnoho lidí nemá téměř ponětí. Jak už dokládá samotný název, tak úzce souvisí s půjčkou na financování bydlení.

Pro vaše budoucí plány

Víte, co je to předhypoteční úvěr? Když budeme konkrétní, jedná se podobně jako u hypotéky o půjčku, která je použitelná právě v souvislosti s bydlením. Poskytnutá je tomu žadateli, který v budoucnu plánuje využití hypotečního úvěru. Ten si však v současné době ještě nemůže vzít z důvodu, že například nemá vyřešeno potřebné zajištění nemovitostí. Zároveň je daná osoba v situaci, když už chce nebo dokonce potřebuje čerpat finanční prostředky.

Využití předhypotečního úvěru v praxi

Přemýšlet nad sjednáním předhypotečního úvěru je vhodné vždy s přihlédnutím k tomu, kolik peněz můžete jako žadatel získat. Je jasné, že konkrétní limity se odvíjí od toho, u které banky se rozhodnete o peníze zažádat a v jaké jste finanční situaci. Existuje však několik parametrů, které jsou zpravidla shodné a tento typ úvěru velmi dobře charakterizují. Jedná se o tyto body:

  • Žádat lze částky ve statisících i milionech
  • Délka poskytnutí úvěru je obvykle na maximálně 24 měsíců
  • Splátky mohou být složeny jenom z úroků

Jak vypadá realita?

Jak je to s využitím v praxi? Je to celkem jednoduché. Předhypoteční úvěr je klientovi při splnění podmínek poskytnutý. Ten následně může čerpat získané finanční prostředky a zároveň se zavazuje pravidelně splácet předepsané splátky. V nich nemusí být započtena jistina, nýbrž pouze úrok z poskytnuté sumy. Do obvyklých 24 měsíců je klient povinen vzít si klasický hypoteční úvěr. Ten mu banka schválí v určité výši. Množství finančních prostředků, které klient obdrží, však bude poníženo právě o částku, kterou již získal dříve ve formě předhypoteční­ho úvěru.

V jakých případech se tato forma financování hodí?

Ne vždy je tento typ úvěru požadován, a ne vždy je potřebný. Příkladem jsou koupě bytů nebo domů v osobním vlastnictví, jelikož těmi je možné ihned ručit. Jsou však situace, kdy to možné není. Existence a poskytování předhypotečního úvěru bývá spojeno s následujícími situacemi:

  • Výstavba rodinného domu
  • Koupě družstevního, obecního či státního bytu
  • Koupě nemovitosti v dražbě

Úroky jsou vyšší než u klasické hypotéky

Tento typ úvěru je rozhodně dobrým a také zajímavým pomocníkem pro toho, kdo chce své bydlení financovat co nejdříve – i do několika dní. Takto rychlé je u některých poskytovatelů vyřízení. Na druhou stranu je třeba dodat, že předhypoteční úvěry ve své výhodnosti nedosahují úrokových sazeb klasické hypotéky. Je proto na místě využívat je v ideálním případě co nejkratší dobu a co nejdříve zajistit přechod na klasickou hypotéku.

O výši úrokové sazby pochopitelně rozhoduje i samotný poskytovatel peněz. Tedy banka. Zde je na místě porovnat si jednotlivé možnosti nejenom s ohledem na hodnocení jiných žadatelů, ale také s ohledem na doplňkové služby a bonusy. Využít lze online srovnávač a kalkulačka, které pomohou zjistit jak přesnou hodnotu úroku, tak přesnou hodnotu RPSN. Jelikož v souvislosti s hypotékou mluvíme o větším objemu finančních prostředků, hraje při posuzování výhodnosti roli každá desetina procenta.


publikováno: 29. 8. 2018, v rubrice Finance
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Finance:

Další články v rubrice Finance:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007