5 tipů, jak vybrat bezpečnostní dveře | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

5 tipů, jak vybrat bezpečnostní dveře

17. 3. 2017

Ochrana vašeho domova začíná u dveří a jelikož metody zlodějů jsou stále důmyslnější, je třeba vsadit na kvalitní bezpečnostní dveře.

Jak takové dveře vybrat a na co se zaměřit, aby ochrana domova byla skutečně kvalitní?

1. Dbejte na bezpečnostní třídu dveří

Bezpečnostní třída je naprostým základem při rozhodování. Určuje odolnost dveří vůči různým zlodějským technikám a v tomto případě platí, že čím vyšší číslo je, tím větší odolnost dveře poskytují. Orientují se podle ní i pojišťovny, které vám pojistnou událost uznají pouze v případě, že vaše zabezpečení bylo minimálně ve třetí bezpečnostní třídě.

Bezpečnostní třídy dveří:

RC1: Dveře odolají kopání, narážení ramenem, zdvihání a vytrhávání.

RC2: Dveře odolají použití jednoduchého nářadí a vyšší míře fyzického násilí.

RC3: Dveře odolají použití páčidla, ruční vrtačky a jsou překážkou i pro zkušenějšího zloděje.

RC4: Dveře odolají vrtání, sekání, páčení a mnoha dalším způsobům prolomení zabezpečení.

RC5: Dveře odolají velmi zkušenému zloději, který používá elektrické nářadí.

RC6: Dveře odolají úhlové brusce do průměru kotouče 230 mm, použití přímočaré pily a dalším elektrickým i dvouručním nástrojům.

Vždy je potřeba radši počítat i se zloději, kteří využívají méně destruktivní metody a zaměřují se na odborné překonání cylindrické vložky. Pořiďte si takovou, která má ochranu proti nejrůznějším zlodějským technikám. Významnou roli hraje i bezpečnostní kování, které dokáže vložku schovat a zloděj se k ní vůbec nedostane.

Tip: Pokud chcete skutečnou kvalitu, podívejte se na ceník bezpečnostních dveří od výrobce Adlo.

2. Zvolte si protipožární bezpečnost

Protipožární odolnost se udává v minutách, po které jsou dveře schopny úspěšně odolávat ohni. Tento údaj se udává v minutách a základními třídami jsou 30, 45, 60, 90, 120, 180 minut. Skutečně kvalitní protipožární dveře dokáží odolat ohni alespoň po dobu 30 minut.

Dalším důležitým údajem je u požárních dveří rozdělení do tříd EI a EW. Tyto třídy se liší místem, kde se měří teplota sálající ze dveří na straně odvrácené od plamenů: u třídy EW se měří teplo vycházející ze dveří, naopak u EI je kritériem samotná povrchová teplota dveří. Další důležitou hodnotou je takzvaná kouřotěsnost (označení SC). Ta udává, zda protipožární dveře propouští kouř ze strany zasažené požárem.

3. Myslete na zvukovou odolnost

Zvuková odolnost je také důležitým faktorem. Zvláště pokud bydlíte v blízkosti rušné ulice, jistě oceníte vysokou zvukovou nepropustnost nových dveří. Zvuková odolnost se udává v decibelech a to od od základní 33 dB, 39 dB, 40 dB, 42 dB až po AUDIO dle platných EU norem.

4. Vyberte materiál povrchu a design dveří

Výběr materiálů je dnes skutečně rozmanitý. Vybírat můžete z provedení z Lamino, MDF, Geta, či přírodní dýha a masiv. Povrch může být různě strukturovaný nebo dokonce jiný pro každou ze stran dveří. Dvoubarevná zárubeň je také možná a barva bezpečnostního prahu se sladí se zárubní a dveřmi.

5. Nezapomeňte na příslušenství

Do každých bezpečnostních dveří je možné namontovat různé příslušenství, které umožní jednodušší používání dveří, případně ještě zvýší jejich bezpečnost. Může to být panoramatické kukátko s 180 stupňovým úhlem pohledu, řetízek na dveře, těsnění apod.


publikováno: 17. 3. 2017, v rubrice Interiér
Štítky: bezpečnost, dveře

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007