9 materiálů do kuchyně: výhody a nevýhody | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

9 materiálů do kuchyně: výhody a nevýhody

1. 3. 2017

Kuchyně je nejzatěžovanějším místem v domě. Kvalitně zvolené materiály znamenají dlouhou životnost a zároveň základ estetického stylu. Kromě klasického dřeva nebo laminátu dnes existují varianty, o kterých možná nevíte – představíme si je i s jejich klady a zápory.

Při výběru je na prvním místě je odolnost, poté barva, dezén, typ a struktura povrchu. Je také důležité, abyste se kolem zvoleného materiálu cítili pohodlně.

Laminát

Nejběžnějším materiálem je laminát. Má nízkou cenu, nenáročnou údržbu, je odolný a má širokou nabídku dekorů. Dokáže napodobit dřevní reliéfy. Nevýhodou může být malá odolnost vůči vlhkosti (záleží na konkrétním provedení). V případě poškrábání není možná oprava – povrch se musí vyměnit.

Fólie

Fólie je umělý materiál, nalisovaný na dřevovláknitou desku. Nabízí spoustu barevných variant a leskem připomíná lak – a to za nízkou cenu. Snadno se udržuje a je dobře odolná vůči vodě. Stejně jako u lamina nelze ovšem opravit poškození, ke kterému je o něco náchylnější.

Lak

Nabízí standardní škálu barev v matném, lesklém nebo speciálním vysoce lesklém provedení (které vyžaduje šetrnější zacházení). Povrch je vysoce kvalitní a hygienický a snadno se udržuje. Opticky zvětšuje prostor a je oblíbený hlavně do moderních kuchyní. Lze jej také jednoduše opravit přelakováním. Cena už je zde ale o poznání vyšší a s materiálem je třeba zacházet opatrněji.

Masivní dřevo a dýha

Tradiční a elegantní volba, která je podle mnohých zákazníků nenahraditelná: krása a přirozená kresba dřeva. Na povrch se používá odolný lak, který vytváří odolnost vůči vodě. Výhodou je také, že poškození je opravitelné – dřevo lze přebrousit a přelakovat. Dýha je tenká vrstva dřeva nanesená na dřevotřísku či fólii, která je nerozeznatelná od masivu. Jak dýhu, tak masiv jde máčet v jakémkoliv požadovaném odstínu. Nevýhodou může být velká váha při manipulaci, barevná nestálost, náročnější údržba a určitě cena.

Dřevotříska

Dřevotřískové desky lákají pestrobarevnou nabídkou, ale oblíbené jsou především tmavé napodobeniny kamene či dřeva. Je snadno sladitelná s celkovým designem kuchyně. Dřevotříska je lehká, opravitelná a spíše levnější.

Akrylát (plexisklo)

Kuchyně vybavená akrylátem je novější záležitostí. Vysoký lesk, zdravotní nezávadnost (používá se ve zdravotnictví), odolný proti vodě a teplotě. Opravitelný. Škála barevných odtsínů je čím dál širší. Cena je malinko vyšší než u fólie a je náchylný na poškrábání.

Sklo

Efekt lesku skla pozdvihne vzhled každé místnosti, a totéž platí i u kuchyně. Pracovní deska je z bezpečnostního tvrzeného skla, které je pevnější a pružnější než sklo běžné, takže se nemusíme bát jej používat. Je odolná vůči teplotním rozdílům a nenáchylná na poškrábání. Dobře se udržuje. V nabídce je mnoho barevných odstínů, které kuchyni oživí.

Do skříněk lze zvolit mléčné či čiré sklo, jejich kombinaci, vitráž či sklo s bezpečnostní a grafickou fólií.

Přírodní kámen

Každý kus kamene je originál a nabízí nepřeberné množství barevného provedení – žula, mramor, exotické kameny… Výhodou je samozřejmě vysoká odolnost proti všem vlivům (teplo, voda, náraz, atd.) Nevýhodou je rozhodně jeho váha. Speciálním materiálem je konglomerovaný kámen „technistone“, který je kompaktní, tvrdý, neporézní a teplý na omak. Dá se krájet maso přímo na jeho povrchu. Vypadá velmi podobně jako přírodní kameny a nabízí škálu povrchových úprav jako je lesklý, plastický, kartáčovaný povrch. Ani přírodní ani konglomerovaný kámen nelze dodávat s bezespárným řešením.

Corian

Snadno tvarovatelný umělý kámen, který umožňuje vytvoření atypických tvarů (např. kuchyni bez ostrých rohů). Je stálobarevný, hygienický, má dlouhou životnost a dobrou údržbu. Umožňuje také bezespárové provedení. Je neporézní a nevsakuje. Agresivnější čištění povrchu (čistící písky, abrazivní přípravky) a vysoká teplota povrch nenávratně poškodí. Ceny začínají zhruba na 5 000 Kč za metr.

Kombinace materiálů

Kombinovat materiály se může finančně vyplatit, avšak musíte si dát pozor, aby kuchyň nebyla v tomto směru příliš různorodá. Některé kombinace jdou k sobě více (dřevo a laminát) a některé méně (dřevo a akrylát). Když si nebudete volbou jistí, můžete se poradit v některém kuchyňském studiu.






publikováno: 1. 3. 2017, v rubrice Interiér
Štítky: bydlení, bytový designér

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007