Co bychom měli znát před výběrem dveří? | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Co bychom měli znát před výběrem dveří?

30. 7. 2008
Dveře jsou velmi důležitým stavebním prvkem bytu, i když si to často neuvědomujeme. Správným výběrem si můžeme doma pomoci k lepšímu využití prostoru i hezčímu vzhledu interiéru. Dveře nám dnes nabízejí velký výběr nejen v designu, ale i v řadě dalších funcí, včetně dříve neobvyklých rozměrů. To vše dává současným dveřím docela nové možnosti, kterých by určitě byla škoda nevyužít.

Dveře rostou

První a základní požadavek při výběru dveří je jejich správný rozměr. Víme které a kam?

  • Šíře dveří by měla být minimálně 90 cm pro pohodný průchod i stěhování nábytku.
  • Šířka 80 cm není striktně určena pro přesný typ dveří, ale je v interiéru nejčastěji používanou velikostí průchodu mezi jednotlivými místnostmi.
  • Pro prostory šaten, spíží či sociálních zařízení postačuje zvolit šířku 70 cm.
  • V České republice je standardem výška dveří 197 cm. Ovšem v nabídce mnohých výrobců dveří již naleznete běžně i míry vyšší. Ve standardní nabídce českého výrobce dýhovaných dveří, společnosti SAPELI jsou dveře o výškách 210, 220 a 230 cm již naprostou samozřejmostí. Tato nabídka je zcela na místě, neboť nejenže roste obliba vyšších dveří v Česku, ale stále více se nabízí otázka, kdy sjednocující se Evropa převezme jako celek evropskou normu DIN, která výšku dveří 210 cm uznává jako standard.

Otočné nebývají vždy nejvýhodnější

Ve druhé fázi výběru dveří je třeba popřemýšlet nad jejich typem otevírání. Nejpoužívanější jsou dveře otočné jednokřídlé, ne vždy jsou ale nejvhodnější. „Pro prostorové uvolnění a výtvarné oživení prostoru je ale určitě vhodné použít i dveře dvoukřídlé, které například ideálně oddělí obývací prostor od vstupní chodby či haly,“ uvádí bytová designerka Ing. Milica Čudková. Dalšími možnostmi jsou i jiné dveřní systémy otevírání. V nabídce SAPELI lze nalézt například dveře posuvné, zasouvací, lamelové nebo kyvné. Vybrat si mezi nimi, to už je otázka, ve které musíte posoudit nejen prostorové možnosti vašeho interiéru, ale i praktickou stránku jeho využívání.

Situace, kdy dveře umí pomoci

Dalšími faktory, které budete při výběru dveří posuzovat jsou vaše požadavky na zvukotěsnost, odolnost proti změnám teploty nebo odolnost proti požáru. Od požadavků na plnění těchto funkcí se pak odvíjejí možnosti materiálů, použitých ve vnitřní stavbě dveří. Všechny tyto funkce mohou splňovat dveře plné, a proto jsou primárně doporučené do provozně-technických částí bytu či domu. Klima dveře ocení každá hospodyňka u své potravinové spíže, neboť u této varianty dveřního křídla rozhodně nehrozí jeho prohnutí. Zvukotěsnost je zase žádoucí například u ložnic či dětských pokojů.

Velké možnosti v interiéru nabízejí dveře prosklené, které by rozhodně neměly chybět v prostorech s požadavkem na prosvětlení a optické zvětšení. Velké prosklené dveře či přímo prosklené stěny je dobré použít v rozlehlých místnostech. Takovými prostory nejčastěji bývá kuchyň s centrálním obývacím pokojem. „I při zavřeném stavu umožňují tyto dveřní systémy vzájemné světelné prostoupení, nonverbální komunikaci a přitom jasné oddělení obou prostor,“ doplňuje Ing. Čudková.

Pro pocit většího prostoru

Skleněné výplně dveří, mimo svoji prosvětlovací funkci, plní navíc výtvarné ztvárnění v interiéru a svým lesklým povrchem v přechodu k matné a drsné omítce nebo rámu a zárubni dveří vytváří zajímavé hry světla a stínů. Výrobci nabízejí jak skla čirá, která umožňují maximální pohledový prožitek, tak leptaná, která doplňují barevné ztvárnění a odlehčují prostoru. Vyšší bezpečnost nabízejí skla kalená, která se při rozbití rozsypou na krupici bez ostrých hran, a u kterých výrobce garantuje pevnost i po nárazu dětskou koloběžkou.

S výběrem můžeme být spokojeni

Budování interiéru a samotný výběr dveří velmi usnadňuje fakt, že už není třeba zajímavé a moderní stavební prvky hledat v katalozích zahraničních firem. České společnosti, jako například SAPELI, mají ve své nabídce nepřeberné množství různých typů dveří a zárubní, takže si každý jistě najde ty své.


publikováno: 30. 7. 2008, v rubrice Interiér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007