Hladáte nápady pro změnu stylu interiéru? | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Hladáte nápady pro změnu stylu interiéru?

9. 2. 2014

I když se nám náš domov líbí, čas od času myslíme na obměnu. Možností, jak vnést do interiéru nový pohled, je řada. Zásadní změnu přináší stavební úpravy, rychlejší a méně finančně náročná je obměna vybavení. Při obou řešení bychom ale měli vycházet z určitých pravidel a respektovat styl.

Stavební úpravy vs. změna mobiliáře

Pokud chcete změnit interiér, nejprve si dobře rozmyslete samotnou míru zásahu. Zde samozřejmě záleží v první řadě na vašich finančních možnostech. Důkladně ale také zvažte, které prvky v interiéru vám nevyhovují a zda jsou nutné stavební úpravy nebo postačí jen „přesunout nábytek“ a zatraktivnit design interiéru. „Nejnáročnější stavební úpravy a tedy i náklady jsou spojené s rekonstrukcí koupelny, protože se změnou dispozice jsou spojené i úpravy rozvodů a instalací. Na druhou stranu koupelna určuje tzv. standard bytu. Kvalitní hygienické zázemí zvyšuje cenu nemovitosti, takže tyto prostory by měly být jedny z prvních, na které bychom se při rekonstrukci měli soustředit“ poznamenává architekt Petr Reksoprodjo, hlavní architekt studia Kamarumah.

Bydlet se stylem

Zejména ženy se zaměřují na nejmodernější designové prvky, ty by ovšem měly být v souladu s provozními a funkčními vlastnostmi samotného interiéru. Nejčastější chybou v interiérech je přeplácanost. „Mnoho bezradných klientů často spoléhá na to, že pokud zařídí interiér drahými designovými kusy, nemohou šlápnout vedle. Opak je často pravdou. Výsledkem je pak chaotický interiér, ve kterém se jednotlivé prvky vzájemně přebíjejí a prostor pak působí rušivě a nekonzistentně. Proto designové prvky ano, ale s mírou a citem,“ říká Petr Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah.

Funkčnost vs. design

Funkčnost samotného interiéru je velmi důležitá. Největší důraz na funkční a provozní parametry musíme klást na místnosti, ve kterých se intenzivně pracuje nebo pohybuje. „Při návrhu kuchyňské linky je třeba pečlivě promýšlet zejména rozmístění kuchyňských spotřebičů a jejich provozní návaznosti. Nejdůležitější pracovní plochou je prostor mezi dřezem a varnou deskou, kde probíhá nejvíc činností. Nelze však říci, čím větší, tím lepší, protože pokud máte obě místa od sebe příliš daleko, pořádně se při práci naběháte. Oblíbeným kuchyňským prvkem je tzv. ostrůvek. Jen pozor na to, aby kuchyň zůstala praktická. Pokud to prostorové poměry dovolí, snažte se do ostrůvku zakomponovat dřez i varnou desku zároveň. V opačném případě se musíte neustále otáčet od dřezu k varnému centru a to není příliš praktické,“ doporučuje architekt Petr Reksoprodjo.


publikováno: 9. 2. 2014, v rubrice Interiér
Štítky: interiér, jak vyřešit?, nové bydlení, rekonstrukce bytu

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007