Jak na dokonale hladké zdi? | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Jak na dokonale hladké zdi?

7. 10. 2016

Toužíte po bezchybně hladkých stěnách, ale nevíte, jestli to dokážete svépomocí? Existuje hned několik způsobů jak docílit krásně hladké omítky. Pomocí válečku a hladítka to zvládnou i začátečníci.

Na stěnách a stropě mohou po běžném vymalování zůstat hrboly, rýhy či stopy po starších otvorech nebo opadané omítce. Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

Příprava prostoru

Před začátkem práce je vhodné lehčí kusy nábytku odklidit z místnosti. Ty těžší lze odsunout do středu místnosti a zakrýt malířskou fólií. Všechny části stěny, které se nebudou natírat, například podlahové lišty, okna a dveře, je nejlepší zakrýt maskovací páskou a celou podlahu pokrýt fólií. „Zásuvky a vypínače je možné ponechat na místě a také polepit páskou, nebo je po vypnutí přívodu proudu nechat dočasně na dobu práce odmontovat elektrikářem,“ upozorňuje Radim Kuřátko, odborník z oddělení stavby v projektových marketech Hornbach.

Jak na to:

1. Zatmelení a srovnání nerovností

Je nutné očistit stěny smetákem a vyluxovat prach, aby se hmoty na stěnu lépe přichytávaly. Do otvorů hlubších než 1,5 milimetru je potřeba nanést tmel (opravnou stěrku) a zarovnat štukatérskou špachtlí.

2. Nanesení plošné stěrky

Celou plochu stěny je potřebné překrýt jinou hmotou – opravnou a plošnou stěrkou. Pastovitá hmota této stěrky se nejdříve několikrát promíchá s pomocí štukatérské špachtle. Do kbelíku s hmotou je nutné párkrát ponořit váleček, aby se na něj přichytilo dost materiálu. Hmota se pak válečkem rovnoměrně nanáší křížovými pohyby v dostatečně silných vrstvách, aby zcela zakryly podklad. Lepší je hmoty nanést o něco více než příliš málo. Dřevo ani rohové lišty u zdí se tmelem nepotírají. Jakmile je plocha pokrytá tmelem, ještě jednou je nutné rozetřít jej shora dolů, aby byl materiál všude v rovnoměrné vrstvě. Stejně je dobré přestěrkovat i strop, postup bude stejný. Přebytečný tmel je potřeba z válečku hned opatrně odstranit pomocí štukatérské špachtle.

3. Srovnání hladítkem

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch. Zbývající plochu lze stáhnout libovolným směrem – shora dolů, ze strany či zespodu nahoru. „Při stahování dolů je nutné dbát na to, aby gumová hrana hladítka nezachytila příliš mnoho přebytečného tmelu,“ uvádí Radim Kuřátko. Stažený tmel je z hladítka vždy potřeba odstranit pomocí štukatérské špachtle, dokud je ještě vlhký.

4. Dolaďování nerovností a broušení

Jestliže na uschlém povrchu zůstala po stažení nějaká problematická místa, například prohlubně, je možné ještě jednou nanést válečkem tmel a poté ho hladítkem opět stáhnout. Pro dosažení ještě jemnějšího povrchu je nutné po zaschnutí celou plochu kompletně obrousit. Pak lze odstranit maskovací pásku a v případě, že se bude vyštěrkovaná plocha ještě malovat, je vhodné na stejná místa nalepit novou. Nyní jsou zdi připraveny k finální úpravě – malování, tapetování, či položení obkladu.






publikováno: 7. 10. 2016, v rubrice Interiér
Štítky: bydlení, dobrý tip, interiér, rekonstrukce bytu, zvládneme sami

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007