Jaké jsou druhy tepelných čerpadel? | Interiér | Bydlet v panelu

Hlavní strana » Interiér » Článek

Jaké jsou druhy tepelných čerpadel?

17. 12. 2019

Rozhodli jste se ušetřit a pořídit si jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo? První krok tedy máte za sebou a nyní vyvstává otázka, jaký druh tepelného čerpadla bude vhodný právě pro vaši stavbu. Nepropadejte panice a navštivte náš web, kde se dozvíte spoustu informací a rad jak na tepelná čerpadla. Ještě předtím bychom vám však rádi představili základní druhy tepelných čerpadel. Které bude nakonec to vaše?

Tepelná čerpadla druhy

V České republice se nejčastěji setkáte se dvěma druhy tepelných čerpadel, a to tepelným čerpadlem vzduch/voda, které je poměrně univerzální, a tepelným čerpadlem země/voda. Tím však výčet druhů tepelných čerpadel nekončí a v nabídce najdete také tepelná čerpadla voda/voda a tepelná čerpadla vzduch/vzduch.

Rekuperace a tepelné čerpadlo v jednom

Začněme od těch méně vyhledávaných typů. Hned na začátek se sluší napsat, že se nejedná o méně rozšířená zařízení proto, že by byla špatná, ale proto, že jsou určena pro specifické podmínky a stavby. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch získává tepelnou energii z vnějšího vzduchu a vzduchu ji opět předává. Funguje tak velmi podobně jako rekuperační jednotky. Jedno zařízení obslouží jeden propojený prostor. Jaké je tedy jejich využití? Je to skvělé řešení pro byty, kanceláře a pohostinská zařízení. Své místo si ale najde i v běžné domácnosti, pokud vám jeho specifika vyhovují.

Tepelná čerpadla, na která si můžete vsadit?

Taková zařízení získávají tepelnou energii z velmi stabilního zdroje. Tím je buď nezámrzná hloubka země nebo nezamrzající vodní zdroj o odpovídající vydatnosti. Zatímco tepelná čerpadla země/voda, která získávají tepelnou energii ze země, jsou naprosto běžná, tepelná čerpadla voda/voda jen tak někde nenajdete. Málokdo má totiž k dispozici vlastní rybník, nebo studnu s dostatečnou vydatností, která nezamrzá. Pokud však k takový šťastlivcům patříte, můžete se radovat. Tepelná čerpadla voda/voda vám ušetří spoustu nákladů na vytápění a nezklamou vás ani v zimních měsících.

A jaká je zlatá střední cesta?

Nevíme jestli střední, ale zlatá určitě. Tepelné čerpadlo vzduch/voda často vítězí na všech frontách. Extrémní výkyvy teplot jeho výkon sice ovlivní, ale takových dnů je u nás tak málo, že se i tak značně vyplatí. Zákazníci si jej vybírají pro jeho relativně snadnou a rychlou instalaci, malé nároky na prostor, intuitivní ovládání, tichý chod a cenovou dostupnost, která je často závislá na dalších pracích s instalací spojených, než se samotnou cenou zařízení.

Chcete vědět, který ze zmíněných druhů bude pro vás ekonomickou volbou? Napište si o schůzku nebo nám pošlete rovnou poptávku! V Tenaur jsme na tepelná čerpadla odborníci.


publikováno: 17. 12. 2019, v rubrice Interiér
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Interiér:

Další články v rubrice Interiér:


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
(c) Bydlet v panelu 2007